Третина будівельних компаній пов'язана з корупцією – які схеми найпоширеніші
Третина будівельних компаній пов'язана з корупцією – які схеми найпоширеніші

Третина будівельних компаній пов'язана з корупцією – які схеми найпоширеніші

Будівництво серед лідерів за рівнем корупції

Такі дані оприлюднила голова комітету Верховної Ради з питань містобудування Олена Шуляк, коментуючи дослідження "Корупція в Україні 2024: розуміння, сприйняття, поширеність", інформує 24 Канал.

  • Будівництво та земельні відносини займають 4 місце серед найкорумпованіших сфер України – так вважають 27,9% опитаних представників бізнесу.
  • Перше місце за рівнем корупції посідає митниця (35,1%), далі йдуть енергетика та комунальні послуги (32,2%) і правоохоронні органи (28,5%).
  • Судова система, яку корупційною вважають 18,1% респондентів, замкнула п’ятірку.

Які корупційні ситуації найпоширеніші

  • Передача землі у власність чи в користування без аукціону – у 2024 році неофіційні платежі за це робили 15,5% опитаних (у 2021 році – лише 5%).
  • Отримання містобудівних умов та обмежень – 9,6% випадків.
  • Ігнорування фактів незаконного користування земельною ділянкою – 9% (у 2021 році – 13%).
  • Отримання дозволу на будівництво або реконструкцію – 8,9% (раніше – 17,8%).
  • Видача будівельного паспорта – 8,2% (у 2021 році було 11,8%).

Чи зменшується рівень корупції

За словами Олени Шуляк, за останні 3 роки ситуація дещо покращилася. Так, у 2021 році про корупційний досвід у будівництві заявляли 40,3% опитаних, у 2024 році – 32,7%.

Кількість чиновників, які ініціюють корупцію, теж зменшилася: у 2021 році таких було 22,4%, у 2024 – 19,9%. Крім того, зменшилася й кількість підприємців, які пропонують хабарі: у 2021 році їх було 8,5%, у 2024 – 5%.

Як борються з корупцією у будівництві

В Україні 4 роки діє Єдина державна електронна система у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Завдяки цьому на початок 2023 року вдалося зекономити понад 11 мільярдів гривень.

Всі містобудівні умови та обмеження відтепер формуються через цю систему, а рішення про відмову містять чітке пояснення та рекомендації.

Заборона корупційних схем із землею

  • З 1 січня 2025 року в Україні забороняється розробка детальних планів територій (ДПТ), які часто використовувалися для незаконного переведення землі під забудову.
  • Відтепер виділення земельних ділянок буде можливе лише через план просторового розвитку (ППР), що дозволить зменшити ризики рейдерства та хаотичної забудови.

Важливо! Влада розглядає можливість жорсткіших правил оскарження відмови у наданні містобудівних умов та встановлення чітких причин для відмови. Це має усунути можливість "торгівлі" дозволами та мінімізувати ручний контроль з боку чиновників.

Теги по теме
Коррупция Строительство
Источник материала
loader
loader