Науковці почали оцифровувати катакомби в Одесі
Науковці почали оцифровувати катакомби в Одесі

Науковці почали оцифровувати катакомби в Одесі

В Одесі науковці археологічного музею разом з фахівцями наукової лабораторії «Архаїка» проводять оцифрування катакомб Молдаванки для створення їх 3D-моделі.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Як зазначив співзасновник лабораторії «Архаїка» Симон Радченко, одеські катакомби – це нематеріальна спадщина, яку неможливо евакуювати та захистити від будь-яких пошкоджень. Оцифровка катакомб дасть змогу надалі виявити вплив обстрілів на підземні печери.

Науковці почали оцифровувати катакомби в Одесі - Фото 1

«В наших тяжких воєнних умовах дуже складно зрозуміти, які зміни відбуваються. Почати довгостроковий процес, тривалий процес контролю їхнього стану і постійного захисту можна, запроваджуючи цифрові рішення. Нині створення 3D-моделей для такого моніторингу - це одне з найпопулярніших, найпростіших цифрових рішень», - зазначив Радченко.

Науковці почали оцифровувати катакомби в Одесі - Фото 2

Окрім того, додав він, 3D-модель завжди видовищна, і створення віртуальної копії печер має популяризувальний характер. Цей факт є актуальним, оскільки з 2015 року тут працює музей "Таємниці підземної Одеси".

«Багато хто говорить про одеські катакомби, вони супер відомі, проте далеко не всі там були. І зрозуміти велич катакомб самих по собі, не відвідуючи їх, дуже складно. Тому в них є оцей прихований туристичний потенціал, який треба реалізовувати. На мою думку, реалізувати його через 3D-модель – це дуже правильно», - вважає Симон Радченко.

Науковці почали оцифровувати катакомби в Одесі - Фото 3

Завідувачка відділу експонування Одеського археологічного музею Оксана Грицюта зазначила, що зйомки під землею допомагають сформувати технологію роботи в печері в темряві, з тими технічними можливостями, які наразі є у науковців.

«Окрім того, ми проводимо зйомки для того, щоб отримати ще одне історичне джерело для дослідників, які не можуть приїхати в Одесу. 3D-модель дозволить нашим колегам досліджувати катакомби дистанційно», - вважає представниця музею.

Науковці почали оцифровувати катакомби в Одесі - Фото 4

Наразі науковці оцифрували одну локацію в катакомбах. Планується, що готова модель з’явиться на сайті музею "Таємниці підземної Одеси".

«Створення віртуальної моделі катакомб – це крок до популяризації туристичного маршруту ними. Адже просто по фото важко зрозуміти що це таке. Неможливо осягнути велич цих лабіринтів. Коли людина подивиться 3D-модель, покрутить її, віртуально прогуляється - вона отримає більш чітке уявлення про цей підземний об’єкт», - зазначив екскурсовод музею Дмитро.

У грудні 2016 року одеські каменоломні було внесено до Державного реєстру нерухомих об'єктів культурної спадщини. Йдеться про три об'єкти: "Стародавні каменоломні Карантинної балки, 1811-1814 рр", "Каменоломня Молдаванки, 1850-1880 рр." і "Підземний хід Воронцовського палацу, 1826 р."

Каменоломні Молдаванки розташовані під міськими кварталами у межах вулиць Розумовської, Комітетської, Степової, Мельницької та Балківської на глибині 15-25 метрів. Ділянка складається з більш як трьох десятків каменоломень, з'єднаних між собою у різний час, і є єдиним підземним лабіринтом. Протяжність катакомб Молдаванки сягає близько 80 км. В лабіринтах приховані карстові печери та підземні озера. З 2015 року тут працює музей «Таємниці підземної Одеси», в якому зібрані артефакти про історію міста та самих катакомб.

Як повідомляв Укрінформ, у катакомбах села Нерубайське у передмісті Одеси створили найбільшу підземну резиденцію святого Миколая. Резиденція Святого Миколая в катакомбах — унікальна. Рекорд відкрив нову номінацію й претендує на те, щоб бути зафіксованим й у Книзі рекордів Гіннеса.

Теги по теме
Одесса
Источник материала
loader
loader