Франція скликала на 19 лютого нараду другої групи європейських країн за участю також Канади, щоб узгодити позиції, з огляду на американські дипломатичні ініціативи задля припинення війни Росії проти України.
На саміт до Парижа прибув виконувач обовʼязків президента Румунії Іліє Боложян. Вони із французьким президентом провели бліцперемовини, після чого разом долучилися до неформальної зустрічі у форматі відеоконференції з лідерами інших країн ЄС, повідомляє rfi.
Також у розмові беруть участь представники Бельгії, Болгарії, Греції, Ірландії, Ісландії, Канади, Кіпру, Латвії, Литви, Люксембургу, Норвегії, Португалії, Словенії, Фінляндії, Канади, Хорватії, Чехії, Швеції та Естонії. Раніше у Єлисейському палаці підтверджували участь лише кількох країн, які не були залучені до зустрічі в Парижі 17 лютого, коли приїздили керівники Британії, Данії, Нідерландів, Німеччини, Іспанії, Італії та Польщі, повідомляє Голос Америки.
Європейські лідери, спостерігаючи за дипломатичними контактами США з Росією, наголошують на необхідності допомагати Україні захищатися від російської агресії, а також тиснути на Росію.
На першій зустрічі 17 лютого лідери європейських країн висловили готовність надати Україні гарантії безпеки. Вони також наголошували, що їхні подальші дії будуть залежати і від того, який конкретний план запропонують американські партнери.
Попередньо Британія заявила, що готова відрядити солдатів для можливої миротворчої місії в Україну, а такі як Франція, Швеція й інші припустили, що також можуть погодитися на це, але очікують роз'яснення форми такого залучення.
На думку президента Франції Еммануеля Макрона французькі військові в Україні разом з британськими могли б отримати обмежений мандат і розміщувалися б поза зоною бойового зіткнення.
Також він говорив про можливість окремої миротворчої операції НАТО “вздовж фронтової смуги”.
Президент Трамп сказав, що він не проти європейської миротворчої операції в Україні, але американських миротворчих військ в Україну він надсилати не планує. Росія різко розкритикувала наміри європейських країн щодо миротворчої місії.
Французька газета Le Monde пише, що, за словами Макрона, Трамп “дуже міцними” заявами створив для Путіна “стратегічну непевність”, яка “може допомогти чинити тиск”.
Макрон також припустив можливість спілкування з Кремлем, “коли це буде відповідати процесу майбутніх переговорів”.
Загалом Макрон до кінця тижня планує поспілкуватися з усіма 27 державами-членами Європейського Союзу.
Нагадаємо, 17 лютого у Парижі проходив саміт європейських лідерів, скликаний президентом Франції Еммануелем Макроном. Зустріч продемонструвала всю серйозність геополітичного шоку, який охопив Європу. Зазначалось, що учасники намагались накреслити план адаптації до нових жорстоких реалій життя без американського захисту, як Європа може допомогти Україні укласти найкращу мирну угоду з усіх можливих і як європейські країни можуть продовжувати захищати себе від Росії.