Росія за три роки повномасштабної війни в Україні скоїла 823 злочини проти журналістів і медіа
Росія за три роки повномасштабної війни в Україні скоїла 823 злочини проти журналістів і медіа

Росія за три роки повномасштабної війни в Україні скоїла 823 злочини проти журналістів і медіа

Росія за три роки з часу повномасштабного вторгнення в Україну скоїла проти журналістів і медіа 823 злочини.

Про це повідомляє Інститут масової інформації, передає Укрінформ.

Серед основних російських злочинівпроти журналістів і медіа: вбивства журналістів (97), викрадення (29), обстріли (45), поранення (42), переслідування, погрози і залякування журналістів (127), пошкодження редакцій медіа внаслідок обстрілів (25), обстріли телевеж (21), вимкнення українського мовлення і запуски на базі українських медіа російської пропаганди (35), кіберзлочини (100), закриття медіа внаслідок фінансової і кадрової кризи, спричиненої повномасштабною російською агресією (332), юридичний тиск (29).

За даними ІМІ, за цей період Росія вбила в Україні 97 медійників, 12 із них - під час виконання журналістської діяльності, 72 загинули як учасники бойових дій, 13 – унаслідок російських обстрілів або катувань.

Росія за три роки повномасштабної війни в Україні скоїла 823 злочини проти журналістів і медіа - Фото 1

На третьому році повномасштабного вторгнення Росії зафіксовані два випадки вбивств медійників під час їхньої професійної діяльності. Це українська журналістка Вікторія Рощина, яка загинула в російському полоні, і член Reuters Раян Еванс, який загинув унаслідок російського обстрілу готелю у Краматорську.

Загалом з початку російсько-української війни у 2014 році загинули 104 українські та іноземні медійники, 15 з них - під час виконання журналістської діяльності.

Росія незаконно утримує в заручниках щонайменше 30 цивільних українських медійників та одного журналіста-комбатанта. Це журналісти, яких Росія утримує починаючи з 2016 року і закінчуючи 2024 роком. Серед них чотири журналістки.

Водночас у 2024 році з російського полону Україні вдалося повернути в межах обміну чотирьох медійників: одного цивільного - Нарімана Джеляла і трьох військових - Максима Буткевича, Олександра Гуділіна, Романа Борща.

Загалом з 2014 року щонайменше 112 українських та іноземних журналістів побували в полоні чи стали заручниками проросійських сил та росіян. Багато з них перебувають в ув'язненні й досі, зазначили в ІМІ.

Багатьом медійникам Росія інкримінувала чи інкримінує участь у терористичних організаціях, звинувачує в тероризмі, шпигунстві на користь України. Багато з них зазнали катувань, знущань, побиттів.

На третьому році повномасштабного вторгнення зафіксовані п’ять випадків викрадень медійників. Зокрема, росіяни досі утримують у заручниках журналістку РІА "Мелітополь" Анастасію Глуховську, адміністраторів телеграм-каналів з тимчасово захопленого Мелітополя Владислава Гершона і Євгена Ільченка. У Каховці росіяни викрали місцеву журналістку Жанну Кисельову, яку згодом відпустили. Також у полоні росіян побував журналіст із Луганської області Володимир Мартинов.

За даними ІМІ, за три роки повномасштабного вторгнення Росії зафіксований щонайменше 41 випадок поранення і щонайменше 45 випадків обстрілів журналістів російською армією. Під обстріли потрапляли журналісти українських та іноземних медіа. Зокрема, внаслідок російських обстрілів журналісти зазнавали контузій, переломів, поранень кінцівок та осколкових поранень.

Крім того, за три роки повномасштабної російсько-української війни зафіксовані 100 випадків російських кібератак на українські медіа. Зокрема, росіяни атакували сайти як загальнонаціональних, так і регіональних онлайн-медіа, ефіри телеканалів і намагалися розмістити на них свою пропаганду.

Також за три роки повномасштабного вторгнення Росії щонайменше 332 медіа припинили повністю або частково свою діяльність. Як зауважили в ІМІ, це лише публічні дані. Припускається, що насправді кількість медіа, які змушені були закритися, більша. Найбільше випадків закриття медіа зафіксовано у регіонах, які розташовані близько до лінії бойових дій.

Як підкреслили в ІМІ, загалом російсько-українська війна спричинила закриття медіа майже у всіх регіонах України. Основною причиною закриття стали тимчасове захоплення територій і спричинені війною фінансові труднощі.

В ІМІ нагадали, що за два роки з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла в Україні 567 злочинів проти журналістів і медіа, за рік з початку повномасштабного вторгнення – 497 злочинів.

Як повідомляв Укрінформ, за даними Міністерства культури та стратегічних комунікацій, в Україні з початку широкомасштабного вторгнення Росії загинули 149 українських митців і 97 медійників.

Теги по теме
война
Источник материала
loader
loader