/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F57d386e0e2b0832d2558243cc793cc51.jpg)
Скандал із секретним чатом у Signal підживлює недовіру союзників до адміністрації Трампа — The Hill
У дипломатичних і розвідувальних колах існують реальні побоювання щодо надійності Трампа.
Скандал із чатом у Signal, у якому високопосадовці з адміністрації президента США Дональда Трампа обговорювали секретну військову інформацію, шокував американських союзників, водночас ще більше підриваючи трансатлантичну довіру, пише The Hill.
“Я думаю, що кожне розвідувальне відомство союзників, яке прочитало цю статтю, напевно, переживає власну внутрішню панічну атаку щодо того, що це означає”, - сказав директор з питань громадської думки й зовнішньої політики Чиказької ради з глобальних питань Крейг Кафура про резонансну статтю в The Atlantic на початку цього тижня.
У цій статті головний редактор видання Джеффрі Голдберг детально описав, як високопосадовці адміністрації Трампа використовували додаток для обміну повідомленнями для обговорення й деталізації запланованих атак на об'єкти хуситів у Ємені, а також висловлювали незадоволення тим, що Америці доводиться захищати європейські економічні й військові інтереси.
“Я думаю, оскільки це такий публічний скандал, така публічна помилка в багатьох аспектах, це продовжуватиме підштовхувати громадську думку, особливо в Європі, враховуючи зміст цих повідомлень, у більш негативний напрямок щодо Сполучених Штатів”, - припустив Кафура.
Суперечлива політика Трампа “Америка понад усе” швидко трансформувала навіть найміцніші союзницькі відносини Вашингтона.
Тарифні війни - це лише одна з проблем, яка турбує партнерів Америки. Різкий поворот адміністрації Трампа у бік Росії у прагненні швидко припинити війну РФ проти України сколихнув Європу, тим часом громадяни дружніх до США країн опинилися втягнутими в жорстку внутрішню політику щодо іммігрантів.
Груповий чат у Signal, до якого випадково запросили Голдберга, додав ще більшого занепокоєння з боку іноземних урядів щодо некомпетентності та недбалості чиновників Трампа.
“Я б не використовував Signal, щоб зраджувати своїй дружині”, - сказав один іноземний дипломат у Вашингтоні, висловлюючи шок через інцидент.
“Помилки трапляються. Гаразд, не ця помилка”, - додав він.
Коли помилки трапляються, відкритість із союзниками має вирішальне значення для збереження довіри, каже Ден Шапіро, який був послом США в Ізраїлі за часів американського президента Барака Обами.
“Коли відбувається порушення, дуже важливо максимально чесно розповісти партнерам про те, що сталося, як це сталося і які кроки вживаються для запобігання його повторенню. Це допомагає побудувати або відновити довіру, яка може бути підірвана подібними викриттями”, - пояснив він.
Втім, це не та стратегія, яку використовують Трамп і його союзники.
За підтримки республіканців у Конгресі Трамп і його команда агресивно підривають довіру до Голдберга, заперечуючи засекречений характер інформації, яка обговорювалася в чаті.
Експерти кажуть, що обмін розвідданими між США та їхніми найближчими партнерами настільки глибоко вкорінений і відбувається на стількох різних рівнях, що навряд чи зупиниться через прикрий скандал із секретним чатом.
“Послухайте, наші партнери з розвідки не збираються припиняти співпрацю з нами, й вони отримують від цього велику користь, тому що отримують багато інформації від цих обмінів”, - сказав Шапіро.
Але в дипломатичних і розвідувальних колах існують реальні побоювання щодо надійності Трампа, починаючи з його власного недобросовісного підходу до секретної інформації, ізоляціоністських тенденцій і закінчуючи “приязними” відносинами з автократами, такими як російський диктатор Владімір Путін.
Після того, як Трамп тимчасово припиняв обмін розвідувальною інформацією з Україною, деякі союзники по НАТО поставили під сумнів придбання американських винищувачів F-35 з огляду на залежність від американської підтримки в обслуговуванні цих літаків.
“Нещодавня позиція США в контексті НАТО й міжнародного геостратегічного виміру змушує нас замислитися над тим, які є найкращі варіанти, оскільки передбачуваність наших союзників є фактором, з яким слід рахуватися”, - заявив на початку цього місяця міністр оборони Португалії.
У Німеччині лише 16% населення вважають США партнером, якому Берлін може довіряти, згідно з опитуванням ARD DeutschlandTrend. А три чверті заявили, що члени НАТО не можуть наразі покладатися на захист Штатів.
“Якщо союзники й партнери не довірятимуть Сполученим Штатам у тому, що США поводитимуться з чутливою інформацією належним чином, то будуть менш схильні ділитися нею. Це зробить американців менш захищеними”, - каже Бредлі Боумен з Фонду захисту демократій.
“Я особисто чув, як союзники висловлювали такі занепокоєння в минулому”, - продовжив він, посилаючись на свій досвід роботи з секретною інформацією як радник з питань національної безпеки в Сенаті.
"Сполучені Штати мають найкращі у світі можливості зі збору розвідувальної інформації, але все ще значною мірою покладаються на розвідувальні дані, надані союзниками й партнерами. Обмін розвідданими є більш важливим, ніж будь-коли, оскільки ми бачимо зростання співпраці між супротивниками агресивної осі, включаючи Китай, Росію, Іран і Північну Корею", - додав він.
Кафура з Чиказької ради з глобальних питань зазначив, що це змусить як європейських, так і азійських союзників США “за досить короткий проміжок часу по-справжньому переглянути, наскільки публічно дружніми вони збираються бути зі Сполученими Штатами”.
Антагоністичний підхід Трампа до союзників, заклики до анексії Канади як 51-го штату і жорстка тарифна політика послаблюють зв'язки навіть між партнерством з обміну розвідданими “П'ять очей” між США, Канадою, Новою Зеландією, Австралією і Британією.
У США республіканські союзники Трампа в Конгресі здебільшого вишикувалися в чергу на захист президента і членів його адміністрації, причетних до скандалу з секретним чатом. Але деякі високопоставлені законодавці-республіканці намагаються балансувати між підтримкою Трампа та відповідальністю.
Лідер республіканської більшості в Сенаті Джон Тун цього тижня підтримав голову сенатського комітету з питань збройних сил республіканця Роджера Вікера, який закликав розслідувати інцидент з груповим чатом.
Це далеко не те обурення, яке висловлювали демократи, вимагаючи відставки радника з національної безпеки Майка Волца, який додав у чат журналіста, й міністра оборони Піта Гегсета, який поділився у чаті планами ударів по хуситах.
Сенатор-демократ Марк Ворнер під час слухань у Сенаті за участю вищих посадових осіб розвідки, які були учасниками чату в Signal, засудив нерозважливість високопосадовців Трампа.
“Розвіддані, які ми збираємо для захисту американців, залежать від багатьох союзників по всьому світу, які мають доступ до джерел, якого немає в нас. Ці відносини не є кам'яними, вони не продиктовані законом. Такі речі, як “П'ять очей”, ґрунтуються на довірі, що будувалася десятиліттями. Але так часто ця довіра руйнується буквально за одну ніч”, - заявив він.
Після скандалу з секретним чатом посилилася увага до поводження високопосадовців Трампа з секретною інформацією. WSJ нещодавно опублікувало матеріал, у якому йдеться про те, що міністр оборони США Піт Гегсет приводив свою дружину на зустрічі з іноземними військовими посадовцями, де обговорювалася конфіденційна інформація, зокрема, й підтримка України.
