/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F957fe6a9d3efc23d2f8971603080bde4.jpg)
Китай уже попереду США у створенні роботів-гуманоїдів
Американські технологічні гіганти, такі як Teslaі Nvidiaпоспішають розробити людиноподібних роботів, підкреслюючи їх важливість для майбутньої економіки. Але аналітики попереджають, що вони вже ризикують програти Китаю.
Очікується, що так звані роботи-гуманоїди — машини зі штучним інтелектом, створені так, щоб зовнішнім виглядом і рухами нагадувати людей — забезпечать цілий ряд варіантів використання, наприклад, заповнення робочих місць у промисловості та сфері послуг.
Ажіотаж інвесторів навколо роботів зростає на тлі збільшення кількості згадок таких технічних лідерів, як Дженсен Хуанг з Nvidia, який на початку цього місяця започаткував «добу універсальної робототехніки», оголосивши про новий портфель технологій для розробки гуманоїдних роботів.
У виробництві самих роботів проект гуманоїдного робота Tesla Optimus, схоже, є лідером у США, а генеральний директор Ілон Маск оголосив про плани виготовити близько 5000 одиниць цього року.
Хоча амбітні плани Маска можуть дати перевагу американським конкурентам, таким як Apptronik і Boston Dynamics, які ще не вийшли на масовий ринок, він зіткнеться з жорсткою конкуренцією зі знайомого джерела: Китаю.
За даними місцевих ЗМІ , компанія Unitree Robotics, що базується в Ханчжоу, минулого місяця ненадовго продала споживачам двох гуманоїдних роботів на платформі електронної комерції JD.com. Тим часом згідно з South China Morning Post , шанхайський робототехнічний стартап Agibot, також відомий як Zhiyuan Robotics, досяг мети Optimus щодо виробництва 5000 роботів цього року.
Оскільки китайські компанії, що займаються виробництвом електромобілів, такі як BYD, починають випереджати темпи зростання Tesla та знижувати ціни, експерти кажуть, що подібна динаміка може мати місце в гуманоїдній робототехніці.
″Китай має потенціал відтворити свій руйнівний вплив індустрії електромобілів у гуманоїдному просторі. Однак цього разу зрив може вийти далеко за межі однієї галузі, потенційно трансформуючи саму робочу силу”, - сказав Рейк Кнухтсен, аналітик SemiAnalysis, незалежної дослідницької та аналітичної компанії, що спеціалізується на напівпровідниках та ШІ.
Танці на конкурсі?
У дослідницькій записці в лютому Morgan Stanley підрахував, що поточні витрати на створення гуманоїдних роботів можуть коливатися від 10 000 до 300 000 доларів США за одиницю, враховуючи різні конфігурації та вимоги до програм, що стосуються подальших дій.
Однак, за словами Кнухцена, китайські компанії вже нижчі за ціною американських конкурентів завдяки кращій економії на масштабах і виробничих можливостях.
Наприклад, Unitree випустила свого гуманоїдного робота G1 для споживачів у травні за початковою ціною 16 000 доларів. Для порівняння, Morgan Stanley оцінює, що продажна вартість робота-гуманоїда Tesla Optimus Gen2 може становити близько 20 000 доларів, але тільки якщо компанія зможе масштабувати, скоротити цикл досліджень і розробок і використовувати економічно ефективні компоненти з Китаю.
Unitree справила великий резонанс у світі роботів у січні, коли 16 її найефективніших гуманоїдних роботів H1 приєдналися до групи людей-танцюристів, щоб відсвяткувати місячний Новий рік у демонстраційній трансляції на національному телебаченні.
Але є ознаки того, що прогрес Китаю в роботах йде набагато далі. У лютневому дослідницькому звіті Morgan Stanley було виявлено, що за останні п’ять років країна є лідером у світі за кількістю заявок на патенти, у яких згадується «гуманоїд», з 5688 патентами порівняно з 1483 патентами у Сполучених Штатах.
Великі гравці, такі як Xiaomiі виробники електромобілів, такі як BYD, Chery та Xpeng, також залучені до простору гуманоїдних роботів.
«Наше дослідження показує, що Китай продовжує демонструвати найбільш вражаючий прогрес у гуманоїдній робототехніці, де стартапи отримують вигоду від налагоджених ланцюгів поставок, можливостей місцевого впровадження та значного ступеня підтримки національного уряду», — йдеться в записці.
Пекін дедалі більше підтримує цей простір, а урядові департаменти сприяють його розвитку. У 2023 році Міністерство промисловості та інформаційних технологій видало рекомендації щодо космосу, закликаючи до «масштабного виробництва» до 2025 року.
За словами Мін Хсунь Лі, керівника відділу досліджень автомобільної та промислової промисловості Великого Китаю в BofA Global Research, Китай розглядає гуманоїдних роботів як важливу галузь через їх потенціал для пом’якшення загрозливої нестачі робочої сили.
«Я думаю, що в короткостроковій перспективі, через три-чотири роки, ми побачимо, що гуманоїдні роботи спочатку будуть застосовуватися на виробничих лініях для порівняння деяких працівників, а в середньостроковій перспективі ми побачимо, як вони поступово поширяться в сферу послуг», — сказав він.
Маск передбачив, що у 2025 році в Tesla буде працювати понад 1000 або кілька тисяч роботів Optimus . За даними китайських державних ЗМІ , виробники електромобілів, такі як BYD і Geely, вже розгорнули деяких гуманоїдних роботів Unitree на своїх заводах.
Лі сказав, що збільшення впровадження збігатиметься з «дуже швидким» зниженням вартості компонентів, також зазначивши, що Китаю належить близько 70% ланцюга постачання цих компонентів.
Згідно зі звітом SemiAnalysis на початку цього місяця, Unitree G1 — «єдиний життєздатний людиноподібний робот на ринку» — повністю відокремлений від американських компонентів.
У доповіді попереджається, що Китай є єдиною країною, здатною отримати економічні нагороди інтелектуальних робототехнічних систем, включаючи гуманоїдних роботів, які «створюють загрозу існуванню для США, оскільки їх випереджають у всіх можливостях».
«Щоб наздогнати, американські гравці повинні швидко мобілізувати потужну виробничу та промислову базу, як усередині країни, так і через країни-союзники... Для Tesla та подібних фірм було б доцільно розпочати повторне або «френдшорінгове» постачання своїх компонентів і виробництво, щоб зменшити залежність від Китаю», — сказав Кнухтсен із SemiAnalysis.
Аналітики Bank of America передбачили в аналітичній записці цього місяця, що розгортання гуманоїдних роботів швидко прискориться завдяки розвитку штучного інтелекту, причому глобальні річні продажі досягнуть 1 мільйона одиниць до 2030 року, а 3 мільярди гуманоїдних роботів будуть працювати до 2060 року.

