/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F226%2F9188fadacf78ea681fd1d44c097a8755.jpg)
Українські уроки НВАК
Китайські військові експерти враховують уроки вторгнення Росії в Україну, особливо це стосується використання дронів та автономних систем. Це вже змінює стратегічне планування й оперативну доктрину Народно-визвольної армії Китаю.
У ході симуляцій бойової обстановки в Тайванській протоці НВАК підтвердила значну залежність від безпілотників для проведення поетапних операцій, які завершуються десантуванням із повітря для підтримки вторгнення по воді. Ці навчання свідчать про те, що НВАК має плани на великі операції на кількох театрах бойових дій у разі виникнення непередбачуваної ситуації на Тайвані в майбутньому.
Китайські аналітики підкреслюють важливість тактичних інновацій на кшталт використання економічно вигідних FPV-дронів (навіть із протитанковим зарядом) чи цілого рою дронів. Те ж саме зафіксовано у плані інтеграції систем, керованих штучним інтелектом.
Стратеги Піднебесної вказують на необхідність розробки більш непомітних дронів, стійких до перешкод (наприклад, із командним наведенням за оптоволоконним кабелем). КНР потрібні й автономні наземні логістичні системи, спрямовані на підвищення стійкості у боях. Судячи з усього, керівництво НВАК хоче зменшити свої вразливості у майбутніх бойових сценаріях.
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну яскраво продемонструвало ключову роль автономних систем і дронів у сучасній війні. Китайські військові експерти отримали безцінні уроки за три роки розвитку цього конфлікту, переосмислюючи можливості та слабкі місця автономних систем, які, ймовірно, відіграють важливу роль у потенційному конфлікті за Тайвань.
Наприкінці березня державні ЗМІ Китайської Народної Республіки (КНР) повідомили про швидку еволюцію технологій протидії дронам. Експерт з аерокосмічних питань Ван Яньнань (王亚男) наголосив на терміновій потребі в економічно ефективніших і продуктивніших контрзаходах (CNR, 23 березня). Традиційні методи, за його словами, надзвичайно дорогі (часто в сотні разів дорожчі за дрони, які вони мають знищувати) і все ще не забезпечують достатньої точності виявлення та покриття. Тим часом з’явилися повідомлення про те, що окремі заводи КНР відкрито демонструють українські прапори, сигналізуючи про визнання та партнерство з українськими виробниками дронів замість російських (X/@wartranslated, 16 березня). Це свідчить про комплексні підходи, за допомогою яких політики та ключові спостерігачі в КНР сприймають і інтерпретують російське вторгнення в Україну.
Це дослідження ґрунтується на ретельно підібраному переліку джерел, що відображає неоднорідний зріз китайської військової думки. Воно включає публікації та аналізи від дослідницьких підрозділів, безпосередньо пов’язаних із НВАК, технічні праці аналітиків, залучених до ширшої оборонної системи КНР та академічних установ, а також впливові коментарі визнаних голосів на китайських онлайн-платформах. Разом ці матеріали створюють багатий контекст для оцінки того, як військовики та стратеги КНР на різних рівнях інтерпретують війну Росії проти України, зокрема оперативну роль дронів і автономних систем.
Китайські погляди на тактичні інновації у війні з дронами з України
Китайські експерти розглядають війну Росії проти України як етап еволюції використання дронів і автономних систем. На початку конфлікту, 2022 року, фахівці з Інженерного університету армії НВАК зазначали, що російські сили покладалися на малі та середні безпілотні літальні апарати (БПЛА) для розвідки, збору бойової інформації та обмежених точкових ударів, а також на традиційні заходи протидії дронам з акцентом на радіолокаційне виявлення й електронні перешкоди. Цей підхід змінився після того, як Росія почала застосовувати іранські дрони-камікадзе Shahed-136 і дрони із видом від першої особи (FPV), а також розширила виробництво БПЛА на своїй території. Відтоді РФ часто використовує дрони-камікадзе, як 2024-го зазначили експерти Академії раннього попередження ВПС НВАК. Це посилило російські наступальні та розвідувальні можливості, особливо спрямовані на бронетехніку та інфраструктуру (Global Times, 4 січня). Українці ж широко послуговувались дронами, наданими НАТО (такими як турецький Bayraktar TB-2), для точкових ударів на ранній фазі конфлікту. Хоча спочатку Київ мав обмежені внутрішні виробничі потужності, згодом він наростив виробництво завдяки ініціативам, таким як проєкт «Армія дронів», який забезпечив дрони для розвідки і точних тактичних ударів по російських силах (Ukrainian World Congress, доступ 25 березня).
Одне з найвизначніших тактичних досягнень, визначених китайськими аналітиками, — використання FPV-дронів для точних протитанкових і протипіхотних операцій. Швидкість і маневреність FPV-дронів дають їм змогу обходити традиційні системи оборони, а здатність доставляти невеликі, але потужні вантажі робить їх надзвичайно ефективними для точкових атак. Їхні успіхи на полі бою привели до зрушення в бік гнучкої та дешевої зброї, здатної змінити стратегії броньованої війни, які спираються на важкі конвенційні боєприпаси.
Аналітики також підкреслюють значення дронів у ланцюгах знищення. Так, час від виявлення цілі до ураження скоротився та було забезпечено миттєве захоплення цілі, передачу розвідданих і негайні точні удари з безпрецедентною швидкістю.
Універсальність дронів дала можливість інтегрувати їх у ширші тактичні рамки в кількох оперативних доменах. Наприклад, один дослідник обговорює розгортання Україною морських дронів Magura V5, озброєних системами протиповітряної оборони, для ураження російських гелікоптерів у 2024 році (Global Times, 4 січня). Експерти з підрозділу НВАК 68398 стверджують, що успіх України в цьому напрямі, зокрема завдяки інформаційним мережам, підтримуваним НАТО, продемонстрував, як дані від дронів у реальному часі можуть поліпшити точність ураження і показник летальності звичайних сил.
Ці успіхи зумовили потребу в розробці надійних систем протидії дронам і захисту від роїв. Досвід Росії та України свідчить про необхідність використання багатоступеневих стратегій оборони, що поєднують техніки електронної боротьби та методи прямого перехоплення. Експерти з Інженерного університету Народної озброєної поліції наголошують, що така стратегія може включати радіолокаційне виявлення, електронні перешкоди, високоенергетичні лазери й технології високочастотних мікрохвиль. Контрзаходи, керовані штучним інтелектом (ШІ), також можуть бути використані проти роїв дронів для швидкого виявлення, пріоризації та нейтралізації численних одночасних загроз.
Тактична майстерність російських операторів БПЛА еволюціонувала впродовж конфлікту, і цей факт не залишився поза увагою спостерігачів у НВАК. Останні бойові кадри демонструють високий ступінь координації, зокрема в сценаріях, де команди БПЛА послідовно проникають крізь захисні контрзаходи, такі як сітчасті броні на українських танках. Державні ЗМІ КНР нещодавно повідомили про інцидент у Запоріжжі, де російські оператори дронів успішно застосували два квадрокоптери. Один пробив захисну сітку танка першим ударом гранати, після чого другий дрон завдав наступного удару прямо в оголену зону, нейтралізувавши машину (Xinhua, 6 січня). Аналітики також стежили за тим, як РФ розширювала застосування FPV-дронів із оптоволоконним наведенням. Так, росіянам удалося знищити американський танк M1A1 Abrams у Курській області (PLA Daily, 15 листопада 2024 року; Xinhua, 6 січня). Ці дрони демонструють вищу стійкість до електронних перешкод, обходячи традиційні методи глушіння радіочастот, які часто використовують українські сили. Ці досягнення в тактиці й технологіях БПЛА, як і координовані операції кількох дронів і поліпшені можливості протидії перешкодам, імовірно, зумовлюють зміни бойових доктрин НВАК.
Уроки й очікування з акцентом на ШІ та інтеграцію
У своїх публікаціях китайські військові експерти передбачають нові тенденції щодо застосування дронів і дають відповідні рекомендації для НВАК.
Головний акцент полягає в інтеграції дронів, особливо керованих ШІ, та автономних систем у спільні оперативні рамки. Інтегровані автономні системи будуть скоординовані між морськими, повітряними та наземними платформами, даючи змогу протистояти загрозам у різних оперативних середовищах (Global Times, 4 січня). Системи, керовані ШІ, також здатні протистояти складним роям дронів і автономним загрозам у кількох доменах, тоді як наступальні дрони значно скоротили час ухвалення рішень і підвищили можливості точного наведення. Одні експерти вважають, що ця інтеграція зробить ШІ-системи центральним, а не допоміжним інструментом. Однак інші фахівці стверджують, що ШІ має бути насамперед допоміжним інструментом, сприяючи координації та ідентифікації дронів у війні проти дронів (CNR, 23 березня). Ці дебати досі тривають, і незрозуміло, який остаточний напрям ляже в основу стратегії НВАК.
Вразливість дронів у цьому конфлікті стала проблемою для обох сторін (EDM, 11 листопада 2022 року, 10 вересня, 8 жовтня, 16 жовтня 2024 року). Якби такі системи могли діяти непомітно або принаймні протистояти ворожим контрзаходам, вони були б ефективніші та стійкіші, зменшуючи витрати, пов’язані з їхньою заміною. Як наслідок, провідні військові експерти з Шанхайського електромеханічного інженерного інституту наголошують, що китайські системи дронів повинні включати передові технології маскування й електронні контрзаходи, щоб уникати складних систем протиповітряної оборони. Автономні наземні логістичні системи — ще один спосіб зменшення вразливостей і поліпшення логістики на полі бою. Оскільки вони можуть працювати безперервно в суворих умовах, використовуючи механізми, керовані даними, для оптимізації графіка постачання та планування маршрутів. Стратеги, ймовірно, зосередяться на їхньому розвитку, щоб краще підтримувати операції в складних середовищах і управляти спірними лініями постачання.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F226%2Fb4f3bac313d477a2f6651d34f38488c0.jpg)
Прогрес Пекіна у царині розробки безпілотних авіаційних систем був повністю продемонстрований на 15-й Китайській міжнародній авіаційно-космічній виставці в листопаді 2024 року (більш відомій як авіашоу в Чжухаї). Авіаційна промислова корпорація Китаю (AVIC; 航空工业/中航工业), один із провідних оборонних виробників КНР, представила свій найновіший великий розвідувальний і ударний дрон Jiutian (九天) (PLA Daily, 15 листопада 2024 року; China Brief, 20 грудня 2024 року). Його модульна конструкція незвичайна, зокрема завдяки «гетерогенному вуликовому відсіку для завдань» (异构蜂巢任务箱), установленому під фюзеляжем, що дає змогу швидко змінювати корисне навантаження. Дрон має вісім зовнішніх точок кріплення та об’ємний відсік, який можна швидко переконфігурувати для виконання широкого спектра завдань, включно з повітряним транспортом і десантуванням, електронною війною та інформаційною підтримкою, а також операціями точного удару. Дрон Jiutian має інноваційний алгоритм рою, завдяки чому може запускати 200 мікродронів. Ці мініатюрні безпілотники успішно зберегли 95% цілісності формування під сильними електромагнітними перешкодами під час бойових випробувань у Сирії. Такий рівень стійкості на полі бою може зробити традиційні системи протиракетної оборони, такі як Patriot, фактично застарілими. Jiutian заплановано ввести в експлуатацію в червні 2025 року (Baijiahao, 26 березня).
Під час симуляцій конфлікту в Тайванській протоці використовували дрон Jiutian. Імітації бойової обстановки продемонстрували, як Jiutian розгортає рої дронів, які спочатку нейтралізували ворожі радари, потім здійснили хвилю інтенсивних ударів протикорабельними ракетами і, нарешті, відправили точні керовані боєприпаси, скинуті з повітря на підтримку морських десантів. Інші симуляції також засвідчили посилений акцент НВАК на безпілотній війні. Нещодавня трансляція CCTV показала рідкісні кадри, на яких війська НВАК відпрацьовували в ігровому форматі міські бої в Таоюані, Тайвань. У симуляції військова кампанія, очолювана Центральним театром командування НВАК, включала інтегровані команди дронів і безпілотних наземних систем. Ознаки очевидні: НВАК інвестувала в дрони і надалі це робитиме, та може розгорнути їх для масштабних операцій на кількох театрах бойових дій у потенційному конфлікті за Тайвань (Tencent News, 15 вересня 2024 року).

