На шляху до миру в Україні не можна йти на компроміси з принципових питань - глава GLOBSEC
На шляху до миру в Україні не можна йти на компроміси з принципових питань - глава GLOBSEC

На шляху до миру в Україні не можна йти на компроміси з принципових питань - глава GLOBSEC

На шляху до досягнення миру в Україні є питання, які не підлягають обговоренню і щодо яких не можна йти не компроміс – ані Україні, ані Заходу, адже справа не тільки в Україні, а в більш глобальних речах.

Про це в коментарі Укрінформу сказав засновник і президент міжнародного форуму GLOBSEC Роберт Васс.

«Є деякі питання, які не підлягають обговоренню. Так, ми не можемо обговорювати територіальний суверенітет України. Можливо, нам доведеться жити з контактною лінією і якийсь час, але ми все одно будемо вважати це тимчасовим. По-друге, ми не можемо вести переговори про членство в ЄС чи НАТО. Третя сторона ніколи не може приймати рішення щодо іншої країни», - окреслив експерт важливі моменти.

Україні, підкреслив він, потрібні гарантії безпеки не у вигляді паперу, який нічого не значить, як-от Будапештський меморандум, а «дуже фізичні», тобто потрібні будуть «європейські черевики на землі», щоб забезпечити потенційний мир. Європі в певний момент доведеться визначитися з питанням відправки в Україну своїх представників, які стежитимуть за дотриманням перемир’я, додав співбесідник агентства.

Васс закликав також не плутати мир і припинення вогню.

«Припинення вогню не означає мир. Припинення вогню означає, що росіяни матимуть час для нарощування сил, а ми тим часом самі створимо для них простір і дамо час для переміщення з фізичної лінії фронту в Україні в інші виміри. Щодня вони воюють проти нас в інформаційному просторі, в енергетичному, в економічному, в усіх інших вимірах. У гібридному просторі вони перевіряють слабкі місця Європи, перевіряють швидкість нашої реакції», - сказав глава аналітичної структури.

Він нагадав про конкретні приклади провокацій і застеріг, що це свідчить про те, що росіяни готуються до чогось більшого. А європейці, дорікнув експерт, все ще не хочуть бачити, що кінцева мета Кремля – не тільки Україна, кінцевою метою буде Європа. Путін прагне розділити Європу та Америку, і «це вже відбувається», хоче послабити Європу, тож його цілі більш стратегічні.

Коментуючи миротворчі намагання США, Васс наголосив на неприпустимості того, щоби Трамп обговорював Україну тільки з Росією, а Путін отримав усе, що хотів, зокрема, він не хотів бачити за столом переговорів Європу. В його світогляді великі країни вирішують все за менші, і він хоче мати право вето щодо долі сусідніх країн. Очільник Кремля своїм ультиматумом перед війною про те, що НАТО має повернутися до кордонів до 1997 року (що означало б, що такі країни, як Чехія, Словаччина, країни Балтії, Польща, перестали би бути членами Альянсу) мріє знову перетворити всю цю територію на буферну зону.

«Ми не можемо це прийняти. Якщо ми підемо в цьому питанні на компроміс, це буде кінець світового порядку. Це буде кінець ідеї Заходу. Це кінець усього, що ми побудували», - застеріг експерт зі Словаччини.

Васс підкреслив: те, що відбувається в Україні, є екзистенціальним не тільки для самої України, але для Східної Європи, для європейських інституцій та для ідеалів Заходу.

Форум GLOBSEC (Global Security) за понад 20 років існування став впливовою експертною платформою насамперед у регіоні Центральної і Східної Європи та одною з провідних стратегічних конференцій у світі. Останні 2 роки форум проводить свої щорічні конференції не в Братиславі, де був створений, а в Празі через позицію нинішнього глави словацького уряду.

Теги по теме
Украина война Владимир Путин НАТО
Источник материала
loader
loader