/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F459%2F9d1ea382cbb5ac4488c2ace95081358f.jpg)
ISW: ЗС РФ розширюють плацдарм на північний схід від Лиману, ворог націлився на два населені пункти
Російські сили розширюють плацдарм на північному сході від Лиману.
Ворог прагне захопити це місто, а також Борову у найближчі місяці.
Однією з цілей росіян є завершення повної окупації Луганщини, де приблизно один відсоток території все ще контролюють українські сили.
Про ситуацію на напрямку, можливі плани окупаційних військ та детальний задум військового командування РФ, який, ймовірно, намагаються реалізувати загарбники, йдеться в матеріалі Інституту вивчення війни (ISW).
Російські війська посилюють наступальні операції на Лиманському напрямку – і досягають певних успіхів.
Так, геолокаційні знімки від 28 березня фіксують нещодавнє просування окупантів на північний захід від Новолюбівки (на північний схід від Лиману) і, можливо, окупацію самої Новолюбівки.
Росіяни також наступали на південний схід від села Нове, що на захід від Новолюбівки, і, ймовірно, просунулися до південної околиці Катеринівки (на північний захід від Новолюбівки).
"Російські війська перейшли через річку Жеребець на західний (правий) берег на початку січня 2025 року та поступово розширювали свій плацдарм на правому березі впродовж останніх трьох місяців.
Російські сили почали намагатися відтіснити українські війська з позицій на східному (лівому) березі річки Жеребець наприкінці 2023 року і тільки нещодавно створили відносно стабільний плацдарм, з якого можуть розпочати додаткові наступальні операції", – зазначили аналітики.
Вони додали, що за даними українських та російських джерел значну роль у форсуванні річки та подальшому розширенні плацдарму на її західному березі зіграли підрозділи російських 144-ї та 3-ї мотострілецьких дивізій (20-а загальновійськова армія).
В ISW зазначають, що росіяни досягають просування насамперед завдяки значній перевазі у живій силі.
Українські військові опосередковано це підтверджують, зазначаючи, що з січня 2025 року російські війська в цьому районі проводять майже виключно піші атаки і вкрай рідко застосовують бронетехніку.
Аналітики ISW також не фіксували жодного помітного російського механізованого штурму на напрямку від початку року.
В оперативно-стратегічному угрупованні військ "Хортиця" 31 березня зазначили, що російські піхотні атаки останнім часом на Лиманському напрямку посилилися.
Ворог накопичив у цьому районі значну живу силу, переважно йдеться про добре підготовлених контрактників.
На деяких ділянках фронту на Лиманському напрямку співвідношення у особовому складі складає 10 до 1 на користь Росії.
"Схоже, що російське військове командування підсилює та заповнює втрати в живій силі серед передових підрозділів 3-ї та 144-ї мотострілецьких дивізій, оскільки ці формування перебувають у цьому районі щонайменше з 2023 року і, ймовірно, жодного разу не відходили на відпочинок та відновлення", – зазначають аналітики.
В ISW вважають, що Росія посилює тиск на Лиманському напрямку з конкретною метою: ворог прагне розширити свій плацдарм на північному сході від Лиману з метою захопити його та Борову у найближчі місяці.
Нещодавно росіяни зосереджували зусилля на наступі від Іванівки на південний захід, у напрямку населеного пункту Колодязі.
Але нещодавно плани змінилися, і тепер основні наступальні зусилля окупантів спрямовані на північний захід від Іванівки в напрямку Нового та Катеринівки в загальному напрямку на Борову.
"1 квітня російський військовий блогер заявив, що російські війська намагаються об’єднати свій плацдарм біля Новолюбівки з меншим плацдармом на західному березі біля Макіївки (приблизно вісім кілометрів).
Російські війська, можливо, намагаються об’єднати ці плацдарми, щоб створити стабільний виступ для підтримки атак на південний схід від Борової", – вважають аналітики.
В ISW зазначають, що поточні спроби просування на схід та південний схід від Борової після зусиль щодо просування на північний схід від цього міста, зафіксованих у січні поточного року, свідчать, що російські війська, можливо, створюють виступ на північний схід від Лимана для підтримки майбутніх наступальних операцій проти південного краю лінії Новосергіївка-Дружелюбівка-Новий Мир.
"Російське військове командування може спробувати обійти українську оборону в цих населених пунктах, щоб змусити українські війська відступити та забезпечити просування росіян на схід від Борової в найближчі місяці", – йдеться в матеріалі.
Водночас, на думку аналітиків, російські війська також можуть спробувати використати розширення плацдарму на західному березі річки Жеребець біля Іванівки для підтримки майбутніх операцій із захоплення Лиману.
"Російські війська можуть спробувати просунутися на Карлівку з боку Нове та на Дробишеве з боку Колодязів, намагаючись створити обороноздатні позиції на лінії Карлівка-Шандриголове-Дробишеве (на східному березі річки Нетриус).
Російські війська можуть спробувати використати такий прогрес уздовж річки Нетриус, щоб кинути виклик українським позиціям у Лимані з північного сходу.
Російські війська також можуть одночасно спробувати активізувати наступальні дії біля Торського (на схід від Лиману), щоб натиснути на Лиман зі сходу", – прогнозують аналітики.
В ISW вважають, що подальше просування росіян у напрямку Борової та Лиману є частиною тривалих зусиль росіян відтіснити українські сили з позицій на східному березі річки Оскіл і наступати далі на захід Харківської області, щоб створити умови для наступу на український пояс фортець у Донецькій області з півночі.
Водночас плацдарм на північному сході від Лиману важливий для російських військ з точки зору завершення окупації Луганщини, де приблизно один відсоток території (приблизно 266 кв км) все ще контролюються українськими силами.
Раніше росіянам вдалося повністю окупувати Луганщину в її адміністративних межах, що сталося 3 липня 2022 року.
Однак вже восени того ж року українські воїни під час контрнаступу відтіснили окупантів від адмінкордону регіону.
"Російські офіційні особи давно вказували на захоплення Донецької та Луганської областей як на мету повномасштабного вторгнення Росії в Україну та неодноразово вимагали міжнародного визнання анексії Росією Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, як умову для миру, хоча російські війська не контролюють повністю жодну з цих областей.
Кремль, ймовірно, використає друге захоплення та утримання Луганської області, щоб отримати вагу під час поточних переговорів про припинення вогню та майбутніх мирних переговорів, які ISW продовжує розглядати як ключовий мотиваційний фактор нещодавньої активізації наземних дій російських військ в Україні", – зазначено у матеріалі.
Водночас повна окупація Луганщини, на думку аналітиків, потрібна Кремлю як "перемога" для внутрішнього вжитку: російське керівництво намагається "продати" її російському населенню і спробувати за рахунок цього виправдати затяжну війну та величезні втрати російської армії у живій силі.
"ISW продовжує вважати, що російські офіційні особи навмисно затягують припинення вогню та мирні переговори в надії отримати більше території для використання під час майбутніх мирних переговорів", – підсумували аналітики.

