Феміцид в Італії. Від початку року в цій країні чоловіки, на ґрунті ненависті та гендерної дискримінації, вбили щонайменше 11 жінок
Від початку року в Італії від рук чоловіків загинули щонайменше 11 жінок – як правило, на злочин ідуть колишні або теперішні партнери, чоловіки або настирливі шанувальники. Тільки за останній тиждень у країні сталися два вбивства. Римську студентку Іларію Сулу зарізав і викинув у яр далеко за містом її колишній хлопець. Через тиждень у сицилійському місті Мессіна іншій студентці Сарі Кампанеллі просто на вулиці перерізали горло. Убивця – чоловік, який протягом двох років переслідував її.
Італійки по всій країні виходять на багатотисячні акції протесту проти феміциду – умисного вбивства жінок, скоєного, як правило, чоловіком на ґрунті ненависті, гендерної дискримінації або внаслідок гендерного насильства. Детальніше про історії дівчат і про те, як проходять ходи, – у матеріалі “Нової-Європа”.
Історія римської студентки Іларії Сули. Колишній хлопець убив її і викинув у яр за містом
Іларія Сула, 22-річна студентка третього курсу факультету статистики університету Сапієнца в Римі, 25 березня покинула будинок, який вона орендувала з подругами, і так і не повернулася. За тиждень її знайшли мертвою у великій валізі на дні яру недалеко від муніципалітету Полі (близько 40 кілометрів від центру Рима).
Як показали результати розтину, вона дістала три ножові поранення в шию і померла від геморагічного шоку.
Дівчину вбив 23-річний студент-архітектор Марк Ентоні Семсон, родом із Філіппін. Він зізнався у вбивстві. Злочин, за його словами, стався в розпал сварки в його квартирі на вулиці Хомс на півночі італійської столиці, де він жив із батьками. У кімнаті молодої людини виявили сліди крові.
Марк сказав, що вбив Іларію ножем, який потім викинув у сміттєвий контейнер, занурив тіло в машину, перед цим заштовхавши його у валізу, доїхав до місця і скинув його з пагорба. За даними слідчих, наступного дня він забрав телефон Іларії і від її імені надсилав усім заспокійливі повідомлення (“У мене все добре, спасибі всім”), щоб збити з пантелику поліцію. Ніж досі не знайшли, як і телефон дівчини, який, ймовірно, юнак викинув у каналізацію.
Студенти покладають квіти в пам’ять про Іларію Сулу біля факультету статистики університету Сапієнца, 2 квітня 2025 року. Фото: IPA / Sipa USA / Vida Press
Молоду людину звинуватили в умисному вбивстві та приховуванні трупа. Поки що розтин не може визначити день і час смерті – будуть потрібні додаткові аналізи. Однак між останнім голосовим повідомленням Іларії, яке вона надіслала подругам увечері 25 березня, і моментом, коли камера спостереження зафіксувала машину Марка приблизно за 500 метрів від яру, різниця 22 години.
2 квітня поліція допитала батьків юнака – з’ясувалося, що вони перебували вдома в момент убивства. Поки що їм не висунули жодних звинувачень. Наразі слідчі з’ясовують, чи допомагав хтось Марку приховати мляве тіло дівчини.
Батьки Іларії подали заяву про зникнення людини 28 березня – вони одразу запідозрили, що повідомлення з її телефону пише не вона. Наступного дня вони зустрілися з колишнім хлопцем доньки в поліцейській дільниці. “Ми не знали, що вони розлучилися. Він сказав нам, що йому дуже шкода і що він стурбований зникненням. Він здавався спокійним, він навіть обійняв мене”, – сказав батько Іларії Фламур Сула.
“Ми не розуміємо, чому він це зробив. Знає тільки він. Я розмовляв із нею востаннє два тижні тому, коли вона приїжджала до нас. Вона була спокійна і не розповідала мені ні про які проблеми. Вони були разом рік, але потім розлучилися”, – заявив молодший брат Іларії Леон.
Історія сицилійської студентки Сари Кампанелли. Нав’язливий шанувальник перерізав їй горло на вулиці на очах у всіх
Інший феміцид стався в сицилійському місті Мессіна 31 березня. 22-річній Сарі Кампанеллі, студентці третього курсу Мессінського університету факультету біотехнологій, перерізав горло нав’язливий залицяльник, 27-річний студент-біолог Стефано Аргентино, просто на вулиці в центрі міста.
У день скоєння злочину він пішов за нею в університетську лікарню, де дівчина проходила стажування. Коли він наздогнав її, вони почали сперечатися. Сара, не бажаючи більше розмовляти, пішла від молодика, але Стефано наздогнав дівчину і схопив ззаду. Вона вирвалася, але хлопець знову її схопив і завдав удару ножем. Але навіть після цього Сара спробувала втекти, вона кричала на всю вулицю: “Припини, відпусти мене”, перш ніж впала. Перехожий, який почув крики, погнався за Стефано, щоб затримати нападника, але йому вдалося втекти.
Квіти на місці вбивства Сари Кампанелли в Мессіні, 1 квітня 2025 року. Фото: Фото: Francesco Algeri / IPA / Sipa USA / Vida Press
“Вона була в паніці, плакала, вона зігнулася від болю”, – розповідав свідок. Лікарі приїхали одразу після нападу, але Сара померла дорогою в лікарню – втратила занадто багато крові.
Аргентино затримали кілька годин потому в місті Ното – за 180 кілометрів від Мессіни. Чоловік був усе ще в тому ж одязі, в якому перерізав горло Сарі, і здивувався присутності поліції. При цьому він не був агресивним: “Важко розпізнати в цьому скромному молодому чоловікові вбивцю, який кількома годинами раніше перерізав горло тому, хто його відкинув. Можливо, це пояснює, чому Сара, життєрадісна, красива, з тисячею мрій і тисячею друзів, ніколи по-справжньому не вважала його небезпекою”, – пише Corriere della Sera.
2 квітня Стефано постав перед слідчим суддею і дав свідчення.
Друзі жертви знали, що Стефано переслідував дівчину впродовж двох років і докучав знаками уваги, які їй не подобалися: повідомленнями, постійними проханнями сходити куди-небудь і навіть безглуздими доганами. Одного разу він і зовсім обурився, що Сара “не посміхається йому, як раніше”.
“Він був сором’язливим, не надто чуйним, замкнутим. <…> Якщо він перебував у кімнаті, ніхто не помічав його присутності”, – розповіли знайомі хлопця. Дівчина не звернулася до поліції, оскільки не вважала увагу чоловіка загрозливою. Але ніхто – ні жертва, ні її друзі – не думали, що все зайде так далеко.
Сара Кампанелла. Фото: Fotogramma / IPA / Sipa USA / Vida Press
Мати Сари, Марія Заккарія, зізналася: у родині не знали, що дівчину переслідують. Її дочка “сміливо порахувала”, що її “ні” буде достатньо, додала вона: “Сара більше не говорить, вона більше не сміється, вона холодна. Більше немає фарб, більше немає морського бризу, який ти так любила, більше немає повітря. <…> Ми не знали, що її переслідують. Вона просто хотіла, щоб він залишив її в спокої. <…> Вона хотіла жити, мріяти і закінчити університет”, – сказала вона.
“Завжди потрібно висловлюватися і звертатися в поліцію! Допоможіть мені дати Сарі голос”, – додала Марія.
Феміцид в Італії – проблема не нова
В Італії гостро стоїть проблема гендерного насильства: з початку 2025 року жертвами феміциду стали щонайменше 11 жінок. За даними Міністерства внутрішніх справ, у 2024 році з 321 вбивства, скоєного в країні, 113 було скоєно щодо жінок. На феміциди йдуть здебільшого нинішні або колишні партнери чи чоловіки жінок.
У листопаді 2023 року в країні спалахнули протести проти гендерного насильства після того, як у Падуї жорстоко вбили 22-річну студентку Джулію Чеккетін. Її тіло з 26 ножовими пораненнями знайшли тільки через тиждень у канаві біля озера. У злочині запідозрили колишнього хлопця жертви, 21-річного Філіппо Туретта. Дівчина ще до трагедії говорила, що не бажала підтримувати контакт із Філіппо. Поліцейські на сигнали не відреагували.
Акція протесту проти феміцидів і насильства щодо жінок після вбивства студентки Іларії Сули і Сари Кампанелла в Мессіні, 3 квітня 2025 року. Фото: Marco Di Gianvito / ZUMA Press Wire / Shutterstock / Rex Features / Vida Press
“Це відбувається знову, знову і знову”. Жінки по всій Італії виходять на демонстрації проти гендерного насильства
2 квітня понад дві тисячі жінок вийшли в центрі Рима на протест проти гендерного насильства. Піднімаючи догори плакати і транспаранти, вони почали шлях від університету Сапієнца, потім перекрили вулицю Тібуртіна поруч із головним вокзалом міста і заповнили площу перед Римським університетом.
“Для Іларії, для Сари, для всіх”: жінки вигукували це гасло в мегафон, писали його на транспарантах і тримали його в руках упродовж усієї демонстрації. “На місці Іларії могла б бути я! Феміцид Іларії – це не новина, не якась виняткова подія, а ознака системи, яка внутрішньо хвора”, – сказала одна з промовців.
Сотні людей також принесли квіти до будівлі університету, де навчалася молода дівчина.
“Це відбувається знову, знову і знову. Ми втомилися бачити, як в Італії нічого не робиться для боротьби з цим явищем [феміцидом], щоб зупинити патріархальну культуру, яка в кінцевому підсумку вбиває.
Два дні, два феміциди, а уряд мовчить. Роками ми просили про профілактику, інформацію”, – сказала інша учасниця демонстрації.
У Мессіні – місті, де зарізали Сару, – близько 5 тисяч людей взяли участь у смолоскипній ході проти феміциду. На акцію прийшла мати вбитої студентки, яка подякувала всім присутнім за те, що вони “дали Сарі голос”.
Крім того, 1 квітня ввечері дві тисячі жінок вийшли на вулиці в римському районі Сан-Лоренцо, щоб “викрикнути свій гнів і закликати уряд до відповідальності за неефективну політику”: “Шановна президентко Мелоні, ви не почули нічого з того, про що ми просили на площах”, – говорили дівчата. Схожі акції також пройшли в Мілані, Болоньї, Неаполі, Падуї, Пізі, Пескарі, Турині та Генуї.
Авторка: Наталя Глухова
Джерело: “Нова газета Європа”
Tweet
