/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F39ecdf99ebf60d36ed35682bf45212dd.jpg)
Уряд затвердив використання нового правопису кримськотатарської мови
Як передає Укрінформ, про це повідомило Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим.
"4 квітня 2025 року Кабінет Міністрів України зробив важливий крок у напрямку збереження мовної самобутності кримськотатарського народу. Уряд підтримав пропозицію, подану Державною службою України з етнополітики та свободи совісті щодо використання нового правопису кримськотатарської мови, який був схвалений Національною комісією з питань кримськотатарської мови", - йдеться у повідомленні.
Документ є результатом масштабної роботи, яка тривала з 2023 року, відповідно до урядового розпорядження, зазначили у представництві.
Правопис базується на алфавіті, затвердженому ще у вересні 2021 року, і передбачає використання латинської графіки, що відповідає сучасним мовним тенденціям та історичній традиції кримськотатарської мови.
Над створенням правопису працювали провідні мовознавці, науковці і представники кримськотатарського народу. Зокрема до розробки долучилися Міністерство освіти і науки, Інститут мовознавства імені О.О. Потебні Національної академії наук України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Меджліс кримськотатарського народу та інші фахівці.
Затверджені правила охоплюють написання, навчання, використання у медіа, літературі й топоніміці. Вони рекомендовані до застосування всіма державними органами, включно з місцевими та військовими адміністраціями, зокрема на території тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим і Севастополя.
До моменту ухвалення документа пройшло шість засідань. Завершальне слово було за Національною комісією, яка 4 листопада 2024 року офіційно схвалила проєкт правопису.
Розроблення правопису кримськотатарської мови є складовою частиною виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови до 2032 року, яка координується Національною комісією з питань кримськотатарської мови. Постійна представниця Президента України в АРК є співголовою цієї комісії.
Як наголосили у представництві, "це рішення має важливе символічне й практичне значення: воно не лише забезпечує реалізацію прав корінного народу України, а й підтримує міжкультурний діалог у багатонаціональній державі".
Перехід кримськотатарської мови на латинську графіку тривав з часів здобуття Україною незалежності, і цей процес вже завершений, підкреслили у представництві.
Як повідомляв Укрінформ, наприкінці 2024 року голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров висловив сподівання, що правопис кримськотатарської мови буде затверджений Кабміном на початку 2025 року, і заявив, що "це відкриває дорогу до деяких практичних завдань, зокрема щодо підготовки Тлумачного словника кримськотатарської мови".

