Росіяни через удар по Кривому Рогу повертають на себе гнів, раніше націлений на Трампа. Зведення інформаційної війни 29 березня – 4 квітня 2025 року
Росіяни через удар по Кривому Рогу повертають на себе гнів, раніше націлений на Трампа. Зведення інформаційної війни 29 березня – 4 квітня 2025 року

Росіяни через удар по Кривому Рогу повертають на себе гнів, раніше націлений на Трампа. Зведення інформаційної війни 29 березня – 4 квітня 2025 року

ГО CAT-UA дослідила новини та настрої щодо війни, які панували в соцмережах протягом минулого тижня 29 березня – 4 квітня 2025 року.

Індекс настроїв соцмереж трохи впав та тримається на рівні мінус 21 пунктів. А саме: хороші новини склали 24% усіх постів про війну; погані – 45%, неоднозначні – 31%.

Гнів на росіян зростає наприкінці звітного періоду через удар по Кривому Рогу, тримається гнів на Д. Трампа, зростає сум через річницю звільнення Бучі і удари по Кривому Рогу, Харкову та Дніпру, надія на світову підтримку та радість, що ця підтримка є, теж зберігаються. 

Хороші новини – критика Д. Трампа американським політикумом, відсіч окупанту, вдячність ЗСУ, військова підтримка НАТО, антивоєнні настрої росіян. 

Погані новини – обстріли, мобілізація в РФ, затягування В.Путіним переговорів, Китай підтримує РФ, угода про корисні копалини. 

Неоднозначні повідомлення – наступ триває, країни Балтії очікують на напад РФ, комунікація Д. Трампа (погрожує і Україні, і Росії), США нібито визнали саботаж Росією мирних угод, але одночасно й путінські маніпуляції Д. Трампом, ЄС намагається завадити планам Д. Трампа, В. Зеленський каже про можливе закінчення війни, чутки про вибори. 

Кампанія «Контракти 18-24» триває. Генштаб розповів, що такий контракт уперше уклала дівчина, і це одразу викликало інтерес новинарів – центральних та регіональних. Дехто пояснює, що так і було передбачено, що Міноборони дає можливість підписувати такі контракти будь-кому від 18 до 24, незалежно від статі. Крім того, в самому масиві не бракує звичних інформаційних матеріалів про програму. 

Вибух лімузину В. Путіна викликають радість та надію. Повідомлення про те, що один із лімузинів В.Путіна вибухнув, викликає хвилю обговорення і надії на те, що на Путіна готується таємний замах в Росії, і скоро війна закінчиться.

Надія на світову підтримку – це іноді єдине, що тримає позитив. Українці з надією поширюють усі новини про світову підтримку, переговори з Європою, заяви європейських лідерів, заяви американського пастора про те, що він змінив свою думку про Україну, з радістю пишуть про нову допомогу від Німеччини та від інших країн. Найбільше позитиву викликають заяви партнерів (здебільшого, європейських) про допомогу Києву. Так, Норвегія вдвічі збільшує обсяги такої допомоги, тривають консультації з Британією та Францією щодо іноземних військових на території України. Генсек НАТО М. Рютте запевняє, що США не відвертаються остаточно від підтримки Європи, й будуть надалі важливою складовою Альянсу, куди також є «незворотні» перспективи вступити й для України.

Помітне занепокоєння майбутнім російським наступом. Тривожні меседжі про підготовку масштабного наступу РФ, що може розпочатися з літа та тривати 6-9 місяців (AP з посиланням на джерела в ГШ, також Р .Костенко), контрастують із поодинокими поширеннями попередніх тверджень про ймовірне перемир’я до Великодня та завершення активної фази боїв. Утім, AP зазначає, що наступ Москва готує для зміцнення переговорних позицій.

Комунікація Д. Трампа викликає змішані реакції. Критика чергової пропозиції від США укласти угоду про надра в їхній редакції множиться як від представників влади (В. Зеленський відмовився визнавати борг України перед Америкою), так і від іноземних медіа (вже не перше порівнюють потенційну угоду з репараціями – тепер в умовно нейтральному виданню WP: воно ж констатує, що угода в такій редакції не має шансів на ухвалення). Д. Трамп погрожує поганими наслідками Україні в разі непідписання угоди про надра, але й розлютився на В. Путіна – готує додаткові санкції та мита (втім, в останній заяві помітні флуктуації – може, РФ винна у затягуванні війни, а може й ні).

Підготовка до виборів не викликає однозначного обурення. З посиланням на The Economist у соцмережах ширяться міркування про те, що команда В. Зеленського готується до виборів, про це говорять зі змішаними емоціями, але серед іншого є і критика влади, звинувачення в підігруванні Росії. 

Річниця деокупації Бучі: до гніву на росіян і суму за загиблими подеколи додається гнів на противників мобілізації. Спогади активно озвучують індивідуальні користувачі: і жінки, й чоловіки. Великого розголосу набув репортаж «Слідство.інфо» – «Буча: зізнання російського солдата». Його репостили в Facebook, цитували окремі епізоди. Іноді коментарі на тему сюжету журналістів супроводжуються ремарками: «розумійте, що чекатиме на українців, якщо ми не чинитимемо спротив ворогу, а "воюватимемо" проти ТЦК».

Емоції українців

Гнів присутній в 38,0% постів щодо війни – протягом тижня найбільше на Трампа і позицію США через різні заяви і приводи, але в дні пам’яті визволення Бучі та Приірпіння зростає гнів на росіян через їхні воєнні злочини. Також різко зростає гнів на росіян після удару Іскандером по Кривому Рогу в п'ятницю. Тримається гнів на зрадників, гнів у критиці влади розрізнений. 

Тривога – 16,5% – на фронті найбільше тривоги викликає ситуація на Сумщині і можливий наступ там, тривожно чекають на нову атаку Росії на Україну, для якої вона збирає ракети та готує безпілотники. Протягом усього тижня обговорюють підготовку Росією майбутньої атаки на країни Європи.

Сум – 15,4% – зростає через річницю звільнення Бучі та інших міст Приірпіння, спогадів про всі російські злочини, сум через удари: на початку тижня – по Дніпру, а в кінці тижня – по Кривому Рогу.

Радість – 10,7% – постійно тримається через новини про нову допомогу від різних європейських країн, є й радість через зростання втрат ворога, успіхи ЗСУ, вибух путінського лімузина та падіння російського бомбардувальника.

Гордість – 8,7%.

Надія – 3,3% – частка молитов висока, надія на перемогу зберігається, тримається надія на світову підтримку, є невелика надія, що Трамп змінить свою думку щодо України.

Вдячність – 3,1%.

Сміх – 2,6% – насмішки над слабкою російською армією (операція «Труба», неякісна техніка, непідготовлені бійці) та російською пропагандою.

Втома  – 1,7%.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok. 

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Фото: Yazid N / Unsplash

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Украина США война Дональд Трамп
Источник материала
loader
loader