Reuters: Позиція Віткоффа викликала занепокоєння у США і серед союзників
Reuters: Позиція Віткоффа викликала занепокоєння у США і серед союзників

Reuters: Позиція Віткоффа викликала занепокоєння у США і серед союзників

Після зустрічі з переговорником російського диктатора Володимира Путіна Кирилом Дмитрієвим у Вашингтоні спецпредставник президента США Дональда Трампа Стів Віткофф передав американському президенту повідомлення від Кремля.

Він заявив, що найшвидшим шляхом досягнення припинення вогню в Україні було б визнання США суверенітету Росії над захопленими нею українськими регіонами.

Позиція Віткоффа, який грає все важливішу роль в адміністрації Трампа, викликала занепокоєння не лише в Європі, а й у середині США.

Двоє американських посадовців та п’ять людей, ознайомлених із ситуацією, розповіли виданню деталі зустрічі Віткоффа з Трампом, що відбулася менш ніж за дві доби після перемовин та спільного обіду спецпредставника президента США з Дмитрієвим.

Під час цієї зустрічі Віткофф заявив Трампу, що "найшвидший спосіб досягти припинення вогню в Україні - це підтримати стратегію, яка б передала Росії право власності на чотири східні українські регіони, які вона намагалася незаконно анексувати в 2022 році".

У подібних заявах від Віткоффа нічого неочікуваного немає.

Ці думки він раніше озвучував публічно, зокрема в інтерв’ю відомому консервативному журналісту Такеру Карлсону.

Зокрема, під час тієї ж зустрічі за участі Трампа проти позиції Віткоффа виступив спецпредставник американського президента з питань України Кіт Келлог.

Він підкреслив, що Україна, хоч і готова вести переговори щодо деяких умов, пов’язаних з окупованими територіями, ніколи не погодиться в односторонньому порядку віддати свою землю Росії.

За підсумками зустрічі Трамп не ухвалив рішення про зміну стратегії США з урахуванням позиції Віткоффа.

А останній вирушив до Росії для зустрічі з Путіним.

"Офіційні особи адміністрації Трампа дедалі більше сперечаються щодо того, як вийти з глухого кута між Україною та Росією, при цьому Віткофф і Келлог, який виступає за більш пряму підтримку України, не дійшли згоди щодо найкращого подальшого курсу, за словами офіційних осіб США та людей, обізнаних із цим питанням, і чотирьох західних дипломатів, що підтримують зв’язок з офіційними особами адміністрації.

Видання також розповідає, що після зустрічі з Дмитрієвим у Вашингтоні Віткофф у порушення всіх процедур безпеки запросив росіянина на вечерю у своїй резиденції.

Зрештою вечеря відбулася у Білому домі.

Позиція та заяви Віткоффа, який є давнім другом Трампа і зберігає з ним близькі стосунки, викликали обурення у частини республіканців.

Вони вважають, що президентська адміністрація надто різко розвернулася до Москви.

"Деякі республіканці на Капітолійському пагорбі були настільки стурбовані очевидною проросійською позицією Віткоффа в інтерв’ю Карлсону, що кілька згодом подзвонили раднику з національної безпеки Майку Уолцу та держсекретарю Марко Рубіо, щоб поскаржитися, повідомляє особа, знайома з дзвінками", – зазначено у матеріалі.

Видання пише, що після інавгурації наприкінці січня Трамп різко змінив зовнішню політику США.

Він почав тиснути на Україну, вимагаючи від Києва згоди на припинення вогню.

Водночас він пом’якшив значну кількість заходів, запроваджених попередньою адміністрацією щодо Росії через її повномасштабну агресію проти України.

Окреме занепокоєння у деяких американських та європейських офіційних осіб викликає роль Віткоффа у переговорах США з Росією.

Вони вважають, що росіяни користуються відсутністю у нього досвіду ведення переговорів, пише видання з посиланням на двох офіційних осіб США та більше десятка інших людей, знайомих із внутрішніми обговореннями адміністрації, включаючи західних дипломатів.

"Віткофф повинен піти, а Рубіо повинен зайняти його місце", — написав у листі групі донорів Республіканської партії США головний донор цієї політичної сили Ерік Левін.

Цей лист він написав 26 березня, після інтерв’ю Віткоффа Карлсону та його ж виступу на телеканалі Fox News, у якому Віткофф вихваляв Путіна.

"Трамп неодноразово заявляв, що хоче добитися припинення вогню в Україні до травня, стверджуючи, що США повинні припинити конфлікт, який забрав життя сотень тисяч людей і створює ризик прямого зіткнення між США та Росією, яка має ядерну зброю.

Видання пише, що Віткофф вже відіграє центральну роль у зовнішній політиці адміністрації Трампа і постійно розширює свій вплив.

Ще до вступу чинного президента США на посаду він брав участь у переговорах про припинення вогню у Газі (яке згодом було зірвано), а також домовився з Путіним про звільнення громадянина США Марка Фогеля, якого Росія запроторила до в’язниці.

Після інавгурації Трампа Віткофф вже тричі особисто зустрічався з російським диктатором, востаннє це сталося у п’ятницю, 11 квітня.

Також він брав участь у переговорах з Іраном наступного дня, фактично керуючи ще одним пріоритетним для нацбезпеки США завданням.

Водночас Віткофф постійно вводить у публічний простір ідею передачі Росії окупованих українських Луганщини, Донеччини, Запоріжжя та Херсонщини.

Зокрема, в інтерв’ю Карлсону 21 березня спецпредставник Трампа заявив, що ці області є російськомовними і, начебто, люди там хочуть стати громадянами РФ.

"Були референдуми, де переважна більшість людей показали, що хочуть бути під владою Росії", – зазначив тоді Віткофф.

"Західні уряди назвали спішно організований референдум фальсифікацією та пообіцяли не визнавати його результати.

Лише через кілька днів після інтерв’ю Карлсона Wall Street Journal, що належить News Corp Руперта Мердока, опублікував статтю під назвою "Стів Віткофф стає на бік Кремля".

Демократи також зважилися.

"Віткофф і Трамп вчинили кардинальний гріх дипломатії: вони повністю показали своє відчайдушне бажання укласти угоду", — сказав Нед Прайс, колишній речник Державного департаменту при президенті Джо Байдені", – зазначає видання.

Втім, у Віткоффа є багато захисників в адміністрації, які стверджують, що на нього несправедливо нападають "офіційні особи, які дотримуються ворожих поглядів у Республіканській партії, яка все більше відмовляється від іноземного втручання".

Та й дружба останнього із Трампом також грає свою роль.

"Спеціальний посланник Віткофф привніс багатий досвід переговорів у приватному секторі та терміновість на дипломатичну арену, і ми вже бачимо результати всього за кілька тижнів", — заявив журналістам радник Трампа з національної безпеки Майк Волтц.

Тим часом відсутність реального прогресу на шляху до миру примушує союзників США підозрювати, що Вашингтон не має чіткого плану завершення війни в Україні.

"Двоє європейських чиновників, які нещодавно мали контакти з адміністрацією, сказали, що на переговорну групу чинився тиск, щоб швидко отримати результати, що їх стурбувало, що США можуть не лише прийняти кроки, які можуть підірвати Україну, але й власну архітектуру безпеки Європи.

Видання додає, що попри часті розмови між Віткоффом і Келлогом, адміністрація не налагодила скоординований політичний процес щодо України.

Всупереч стандартній практиці, Рада національної безпеки провела лише одну зустріч керівників – нараду, на якій брали участь усі або більшість головних радників президента з національної безпеки – з цього питання, стверджує людина, знайома з цим питанням, що призвело до ще більшої плутанини в адміністрації та серед союзників у Європі щодо напрямку мирних переговорів.

"Двоє високопоставлених західних дипломатів, які підтримують зв’язок з адміністрацією, заявили, що вважають, що Вашингтону бракує "чіткого плану", як рухатися вперед і що робити, якщо Росія продовжуватиме зволікати."Іноді ми чуємо суперечливі речі від різних частин адміністрації.

Це також додає відчуття, що тут немає справжнього плану", – сказав один із дипломатів на умовах анонімності", – завершують автори матеріалу.

Источник материала
loader
loader