Розробники BAE Systems представили нові самохідні гаубиці Archer для Сил оборони України
Розробники BAE Systems представили нові самохідні гаубиці Archer для Сил оборони України

Розробники BAE Systems представили нові самохідні гаубиці Archer для Сил оборони України

Швеція оголосила про закупівлю 18 нових самохідних артилерійських установок Archer у компанії BAE Systems Bofors. Цей контракт є частиною 18-го пакету військової допомоги Україні та входить до масштабного артилерійського підрозділу постачань, який також включає п’ять радарів контрбатарейної боротьби. Загальна вартість пакета оцінюється приблизно в 300 мільйонів доларів США.

Нові гаубиці Archer будуть інтегровані на платформах Rheinmetall MAN HX2 8×8, а постачання мають розпочатися у 2026 році. Таким чином, Швеція компенсує системи, які раніше передала Україні або продала Великій Британії. З 24 гаубиць, що зберігалися у шведських військових, 14 були передані британцям, 8 — українцям, а ще 2 залишено для дослідницьких потреб.

Система Archer калібру 155 мм здатна відкрити вогонь за 20 секунд після зупинки та покинути позицію ще за 20. Вона виконує інтенсивний вогневий залп — 21 снаряд за три хвилини або 54 постріли за 35 хвилин. Завдяки автоматизованому заряджанню екіпаж складається всього з 1−4 осіб. Archer підтримує використання високоточних боєприпасів, таких як M982 Excalibur із дальністю понад 50 км та BONUS — протитанковий боєприпас із двома субснарядами.

Кабіна системи має бронювання, захист від уламків, мін та вибухових хвиль, а також систему захисту від хімічних, біологічних і радіологічних загроз. Навігація забезпечується за допомогою інерційної системи з GPS, а керування — цифровими системами. Залежно від конфігурації, машина здатна досягати швидкості до 90 км/год і має запас ходу до 800 км.

Гаубиці Archer уже перебувають на озброєнні Швеції, Великої Британії та України. У бойових умовах українські військові відзначили високу маневровість і швидкість реагування системи. Наприклад, у 2024 році Archer був зафіксований під час ударів по ворожих артилерійських позиціях біля Кремінної та Червонопопівки.

Швеція розглядає не лише військову, а й логістичну підтримку для України — зокрема фінансування обслуговування техніки, навчання персоналу, а також експортні гарантії. Загалом у 2025 році запланована військова допомога Україні зі шведського боку становить близько 29,5 мільярдів крон.

Источник материала
loader
loader