/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2Fe8cd16e38d233c17447d8bb52af3cc37.jpg)
Демобілізація у 2025 році: чому військові не можуть повернутися додому
Про це розповідає 24 Канал. Демобілізація – це законне звільнення військових після завершення служби, строку контракту або за станом здоров’я.
Що таке демобілізація і чому вона важлива
Це не просто повернення додому – це про відновлення людського ресурсу, моральну справедливість і баланс у системі оборони.
У мирний час вона відбувається регулярно. Але під час воєнного стану – лише після окремого указу Президента. Відтак, з 24 лютого 2022 року, коли стартувала загальна мобілізація, звільнення у запас – фактично неможливе.
На сьогодні військовослужбовці можуть бути демобілізовані лише у виняткових випадках:
- за станом здоров’я,
- за рішенням військово-лікарської комісії,
- або після досягнення 60-річного віку.
Решта – продовжують службу без ротацій. Багато з них – від початку повномасштабного вторгнення.
Чинний закон "Про мобілізацію" ще з 1993 року. Хоча в нього вносили правки, він досі не відповідає реаліям сучасної війни.
Минулого року уряд подав новий законопроєкт про мобілізацію. Але в процесі підготовки до другого читання із нього прибрали найочікуваніші пункти – про ротацію та демобілізацію.
За даними ЗМІ, це була ініціатива головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. Міністерство оборони тоді пообіцяло: окремий закон про демобілізацію розроблять до 18 грудня 2024 року.
Але вже квітень 2025-го, а закон досі не подано. Відсутність чітких рішень щодо демобілізації – це не лише бюрократична проблема. Це питання довіри, мотивації та визнання внеску кожного військовослужбовця.

