/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F7910c2409419dacb96a8c45d2d22c7f4.jpg)
Американський технологічний стартап Blue Water Autonomy розробляє повністю автономний бойовий корабель
Американський стартап Blue Water Autonomy, заснований у 2024 році колишніми офіцерами ВМС США та ексменеджерами технологічних компаній, оголосив про розробку повністю автономного морського судна без капітана та екіпажу. Компанія, яка базується в Бостоні, вже отримала інвестиції в розмірі $ 14 мільйонів і має на меті створити 30-метровий корабель із водотоннажністю до 100 тонн і здатністю до тривалих автономних місій у відкритому морі.
Розроблюване судно буде багатоцільовим: воно зможе транспортувати вантажі, виконувати розвідку й спостереження (ISR), або ж доставляти озброєння без участі людини. Згідно з концепцією, платформа діятиме в складних морських умовах і стане частиною стратегічного посилення флоту США, зокрема в контексті напруженості в Тихоокеанському регіоні та активізації військово-морської активності Китаю.
Blue Water Autonomy вже завершила перші випробування у морській воді, розробила повний стек автономного управління і створила базові проєкти кораблів менш ніж за рік. За підтримки інвесторів, компанія планує розширити інженерну команду, прискорити випробування суден і впровадити підтримку різних типів корисного навантаження.
Ідея автономних надводних кораблів не є новою: Пентагон та DARPA вже тестують прототип USX-1 Defiant — 55-метрове судно масою 240 тонн. Паралельно компанії Anduril, Blue Halo та інші також працюють над автономними рішеннями для ВМС США.
На фоні геополітичного загострення — від Червоного моря до Балтики — США намагаються швидко посилити свою морську присутність, зберігаючи відкритими глобальні торгові маршрути. Автономні кораблі можуть стати ключовим інструментом стримування, дозволяючи флоту діяти на більших площах при менших витратах і з меншими ризиками для особового складу.

