Будь-яка вибухова хвиля може зруйнувати мозаїки XI століття у Софійському соборі
Будь-яка вибухова хвиля може зруйнувати мозаїки XI століття у Софійському соборі

Будь-яка вибухова хвиля може зруйнувати мозаїки XI століття у Софійському соборі

У світовій практиці не існує засобів, які на 100% могли б захистити Софію Київську від воєнних дій.

Про це в інтерв’ю Укрінформу повідомив перший заступник генерального директора Національного заповідника «Софія Київська» Вадим Кириленко.

«Це унікальна пам’ятка XI століття. Тут збереглися понад 240 квадратних метрів мозаїк і понад 3000 квадратних метрів фресок. Будь-яка вибухова хвиля – навіть без прямого влучання – може завдати непоправної шкоди», – зазначив Кириленко.

За його словами, в сучасному світі не існує повністю надійного способу захистити такі пам’ятки від загроз війни. «Ми запросили кращих науковців – українських і закордонних – щоб знайти ефективні засоби захисту. Але на практиці навіть захисні екрани можуть створити ризики: вони занадто важкі, порушують мікроклімат і можуть спричинити осідання ґрунтів», – пояснив він.

Як нагадав заступник директора Національного заповідника «Софія Київська», під час повномасштабної війни заповідник також став гуманітарним хабом. Завдяки співпраці з німецькими партнерами через Софію Київську вже передано допомогу понад 600 музеям та заповідникам України. «Ми надали пакувальні матеріали, генератори, ящики для евакуації», – додав Кириленко.

Він також згадав про символічні події: за 40 днів до початку повномасштабного вторгнення з Софії впав хрест. Його відновлення збіглося з днем визволення Херсона. «Ми просто робили свою роботу, але для багатьох це стало символом», – сказав Кириленко.

«Софія – це надбання всього людства. Саме тому ми постійно інформуємо міжнародну спільноту, запрошуємо журналістів і пояснюємо: її знищення не можна допустити», – підсумував заступник директора Національного заповідника.

Як повідомлялося, у п’ятницю, 18 квітня, світ вшановує Міжнародний день пам’яток і визначних місць, який покликаний нагадати про важливість збереження культурної спадщини. Для України в умовах війни це не лише символічна дата, а щоденна реальність боротьби за власну історію.

Софія Київська – одна з найцінніших пам’яток України, включена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

У складі заповідника «Софія Київська» – понад 20 пам’яток XI–XVIII ст. Серед них – Андріївська церква, Золоті ворота, Кирилівська церква. Частина об'єктів, зокрема Судацька фортеця, залишаються на тимчасово окупованих територіях.

Теги по теме
Обстрел
Источник материала
loader
loader