Доступність медіа - не лише субтитри: Fight For Right презентувала дослідження про права людей з інвалідністю
У Києві презентували дослідження від Fight For Right «Вступ України до ЄС та рівноправне залучення людей з інвалідністю: доступність аудіовізуальних медіа-послуг». У ньому проаналізували відповідність Закону України «Про медіа» Директиві ЄС про аудіовізуальні медіа-послуги щодо доступності для людей з інвалідністю.
Спікерами заходу стали:
-
Юлія Сачук, голова громадської організації Fight For Right;
-
Леа Урзель Франсіль, здобувачка ступеня докторки філософії, Університет Мейнут, Ірландія;
-
Маріна Ткачук, директорка Департаменту контролю, аналізу, стратегічного та регіонального розвитку Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення;
-
Леся Хемраєва, начальниця відділу політики безбар’єрності, гендерної рівності та ментального здоров’я Міністерства культури та стратегічних комунікацій України;
-
Вадим Міський, програмний директор ГО «Детектор медіа».
13 грудня 2022 року в Україні набрав чинності Закон «Про медіа», який став важливим кроком у регулюванні медійного простору країни та наближенні національного законодавства до норм Європейського Союзу, зокрема Директиви про аудіовізуальні медіа-сервіси. Водночас експерти вказують на низку недопрацювань, що можуть перешкоджати реалізації прав людей з інвалідністю.
Закон окреслює вимоги щодо забезпечення доступності контенту для осіб із порушеннями слуху та зору, зокрема через субтитрування та переклад жестовою мовою. Однак, потреби людей з інтелектуальними та психосоціальними порушеннями залишилися поза увагою законодавців.
Крім того, встановлена квота доступного контенту для суспільних мовників у розмірі 5% ефірного часу не передбачає поетапного збільшення, що суперечить принципу «безперервного покращення» згідно з європейськими вимогами.
Ще однією серйозною прогалиною є майже повне виключення приватних мовників із обов’язків щодо доступності, що ускладнює доступ до важливої інформації, особливо під час війни, та обмежує участь людей з інвалідністю у суспільному й політичному житті.
Організація Fight For Right підтримує позитивні зміни, спрямовані на покращення інклюзивності медіа. Водночас, експертки Юлія Сачук та Лея Урзель Франсіль розробили низку рекомендацій, які мають на меті вдосконалення законодавства та забезпечення справжньої доступності аудіовізуальних послуг для всіх громадян, незалежно від типу інвалідності.
Про ці та інші виклики для медіа та законодавців на презентації говорили Юлія Сачук та Лея Урзель Франсіль.
Лея Урзель Франсіль, яка аналізувала європейську правову базу, зокрема, Директиву про аудіовізуальні медіа-послуги (AVMSD), нагадала, що з початком переговорів про вступ України до ЄС наша держава взяла на себе зобов’язання щодо наближення свого законодавства до законодавства ЄС. Також дослідниця підкреслила, що для України в умовах війни важливе значення має Стаття 7 зазначеної Директиви: інформація стосовно надзвичайних ситуацій, в тому числі публічні повідомлення та оголошення стосовно стихійних лих, яка надається громадськості через аудіовізуальні медіа, повинна надаватися у доступних для людей з інвалідністю форматах.
Юлія Сачук наголосила, що голоси людей з інвалідністю мають бути присутні під час євроінтеграційного процесу. Крім того, вона детально порівняла Директиву про аудіовізуальні медіа-послуги та Закон України «Про медіа».
Програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський зазначив, що редакція «Детектора медіа» не тільки підтримує тему доступності, а й активно впроваждує ці механізми на своєму сайті вже багато років.
«Дослідження Fight For Right, звісно, важливе з точки зору євроінтеграції. Але значно більш важливіше для нас, як для споживачів медіа, відчувати, що медіа нас поважають і задумуються про доступність.
На сайті «Детектора медіа» є меню доступності. Натиснувши на маленьку кнопочку в куточку, ви можете відрегулювати контрастність, розмір шрифтів, відстань між рядками і буквами тощо. На жаль, така можливість досі є не на багатьох сайтах медіа. Хоча коштує це небагато. Існують навіть безкоштовні плагіни. Ми закликаємо усі медіа наслідувати цей приклад і встановити на своїх сайтах відповідні розширення», — сказав Вадим Міський.
Як член Наглядової ради Суспільного Мовлення, Міський зауважив, що саме Суспільне нині є флагманом у доступності. Законодавство і сама архітектура управління Суспільного передбачає великий акцент на доступності.
Вадим Міський також звернувся до керівниці Fight For Right Юлії Сачук із пропозицією запровадити спільний моніторинг українських медіа щодо дотримання вимог доступності для людей з інвалідністю.
Ознайомитися з повним текстом дослідження можна за посиланням.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

