Соціолог назвав несподівану перешкоду для повернення українських біженців додому
Соціолог назвав несподівану перешкоду для повернення українських біженців додому

Соціолог назвав несподівану перешкоду для повернення українських біженців додому

Війна незворотно змінила українське суспільство, загостривши відчуття несправедливості та злоби. Одним із джерел таких емоцій, як вважається, є українці, які знаходяться за кордоном. Утім близько 90% громадян України ставляться нейтрально або позитивно до біженців. Про це говорить соціолог, доктор філософських наук, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології та професор кафедри соціології університету «Києво-Могилянська Академія» Володимир Паніотто у розмові з «РБК-Україна», повідомляє «Главком».

«Ставлення до біженців більш агресивне в соціальних мережах, ніж в репрезентативних опитуваннях. В соціальних мережах часто пишуть про те, що «вони там насолоджуються Європою, а ми страждаємо від атак ворога», «що вони не хочуть допомагати боротьбі з РФ, то нехай там і залишаються, а нам своє робити» тощо.

У наших дослідження і за шкалою соціальної дистанції Богардуса, і за прямим запитання про своє ставлення ми бачимо, що переважна більшість (85-90%) мають нейтральне або позитивне ставлення до біженців за кордоном. Але воно різне до різних категорій біженців. Найкраще – до матерів з дітьми, найгірше – до чоловіків до 60 років», – говорить фахівець.

Водночас Паніотто зазначає, що здебільшого ставлення до людей закордоном більш прохолодне аніж, до прикладу, внутрішньопереміщених осіб. За даними компанії Рейтинг, 30% українців мають прохолодне ставлення до біженців. Він відзначає, що наразі суттєвих проблем зі ставленням до українців закордоном немає, проте є потенційні лінії напруженості, які можуть бути надалі використані ворогом.

«Крім того, біженці продовжують знаходитися в соціальних мережах і бачать негативне ставлення до себе. Це є однією з перешкод до повернення. Вже зараз дві третини з 6-7 млн біженців планують отримати громадянство країн, в яких знаходяться, тобто повернутися планує лише третина, приблизно 2 млн. Але до тих 4-5 млн, які залишаться, поїдуть чоловіки, які зараз не мають права емігрувати», – зазначає експерт.

Соціолог наголошує на тому, що варто формувати позитивне ставлення до біженців, тому що це вкрай важливо для збереження людського ресурсу України.

Источник материала
loader
loader