Суд у США наказав адміністрації Трампа відновити роботу «Голосу Америки» та дочірніх новинних агенцій
Федеральний суд у Вашингтоні 22 квітня постановив, що адміністрація президента США Дональда Трампа має відновити роботу «Голосу Америки» та його співробітників, а також кількох інших новинних агенцій, якими опікується Агенція США з глобальних медіа (USAGM).
Про це повідомив журналіст Остап Яриш у мережі X та керівниця «Голосу Америки» в Східній Європі Мирослава Гонгадзе на фейсбук-сторінці. Про це також пише «Радіо Свобода».
Окружний суддя Ройс Ламберт заявив, що поспішні дії адміністрації з ліквідації «Голосу Америки» та інших інформаційних структур, які фінансуються USAGM, призвели до позбавлення роботи сотень журналістів і співробітників, багатьох із них можуть депортувати в їхні країни. Припинення мовлення також позбавило сотні мільйонів слухачів надійного джерела новин у багатьох країнах світу.
Водночас адміністрація не надала обґрунтувань цих скорочень. За словами Ламберта, ці дії, імовірно, є прямим порушенням конституції, оскільки «небажання адміністрації витрачати кошти відповідно до законів про асигнування, ухвалених Конгресом, є прямою образою влади законодавчої гілки».
Згідно з наказом суду, адміністрація Трампа має «вжити всіх необхідних заходів, щоб повернути співробітників і підрядників USAGM до їхнього статусу», який був до ухвалення президентом указу «Про продовження скорочень федеральної бюрократії».
Відповідне рішення стосується «Голосу Америки», «Радіо Вільна Азія» та Близькосхідної мовної мережі (MBN).
Як пише «Радіо Свобода», суд відмовив у таких же забезпечувальних заходах RFE/RL та Фонду «Відкриті технології» (OTF) з огляду на їхній поточний статус.
Ще 29 березня Федеральний суд США тимчасово призупинив спроби адміністрації Дональда Трампа ліквідувати медіакомпанію «Голос Америки».
«Голос Америки» фактично припинив роботу, але організацію не закрили. Керівництво Агентства USAGM анонсувало, що агенція буде «реорганізована» і зменшена в розмірах. Водночас українська служба «Голосу Америки» припиняє співпрацю з людьми, які працювали за персональними контрактами (PSC).
15 березня Агентство також повідомило «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода» (RFE/RL) про припинення фінансування. Українська служба «Радіо Свобода» продовжила працювати.
«Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода» подало до суду на USAGM. Про подібний судовий позов заявило й «Радіо Вільна Азія». 22 березня стало відомо, що журналісти «Голосу Америки» також подали до суду на адміністрацію Дональда Трампа.
26 березня федеральний суддя Ройс Ламберт видав тимчасову заборону, яка блокує ліквідацію «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода». Суддя постановив, що спроба адміністрації Трампа позбавити групу фінансування «не підкріплена жодними фактами чи міркуваннями» та, ймовірно, порушує федеральний закон. Того ж дня USAGM повідомило про скасування рішення про припинення грантової угоди для RFE/RL на 2025 фінансовий рік.
10 квітня «Радіо Свобода» подало новий терміновий запит до суду у Вашингтоні з проханням зобов’язати USAGM виплатити кошти, які виділив Конгрес США на роботу організації в квітні.
Фото: «Голос Америки»
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

