/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Ff8f66d0c6e5c167d266482023d5169f8.jpg)
В Україні потрібно створити структуру, відповідальну за цивільну оборону - експерт
Таку думку в коментарі Укрінформу висловив полковник у відставці ексрадник міністра з надзвичайних ситуацій Костянтин Гринчук.
«Цивільна оборона - це комплексне поняття і починається з призначення начальника ЦО країни, областей районів. Ці люди відповідають за заходи, консультують місцеву владу, оскільки ситуація неоднорідна і ще й змінюється протягом війни», - пояснив він.
За його словами, наявність такої системи передбачають протоколи Женевської конвенції про захист жертв війни, імплементовані в Україні. Наразі відповідної структури в країні не існує, а посада керівника цивільної оборони була скасована у 2013 році.
Гринчук зазначив, що у лютому 2022 року, напередодні повномасштабного вторгнення РФ, він консультував РНБО щодо способів відновлення системи ЦО в Україні.
Він наголосив, що не існує «чарівної пігулки»: «Умовний викопаний погріб не захистить усю країну, її захистить система, а для її функціонування багато чого треба».
На думку Гринчука, наразі українці вимушено роблять помилки, намагаючись сховатися під час повітряних атак, зокрема, у підвалах житлових панельних будинків.
«Українці досі використовують підвали панельних будинків, що у випадку влучання можуть стати братськими могилами. За сучасних балістичних загроз тільки спеціальні укриття можуть захистити людей. Можу радити хоча б не лишатися на відкритій місцевості, уникати скупчень людей», - сказав фахівець.
За його словами, відносно надійними укриттями можуть слугувати метро і паркінги (з кількома виходами) висотних монолітних залізобетонних будинків, оскільки навіть якщо ракетний удар зруйнує 8-10 поверхів, решта конструкції встоїть. Бетонні вуличні укриття, що вже встановлені в деяких містах країни (наприклад у Харкові, Краматорську), здатні захистити людей тільки від осколків.
«Бетонні захисні споруди здатні захистити хіба від уламків. Якщо за 100 м вибухне 900 кг тротилу, отримаєте контузію, але лишитеся живі. Та при прямому влучанні не порятує», - каже Гринчук.
На думку експерта з цивільної оборони, не завжди виправдане зупинення громадського транспорту під час тривоги та правило, згідно з яким відвідувачів просять залишити будівлі лікарень, банків, магазинів тощо.
«Глобально це неправильно. Але в Трускавці, Києві чи Сумах обставини можуть бути різні, й це копітка постійна праця фахівців ЦО у кожному регіоні – визначати, що для нього правильно або ні. А у нас їх нема. Якби хоча б 2 роки тому почали щось робити, зараз би обговорювали геть інші речі», - зауважив полковник у відставці.
Як повідомлялося, директор науково-технічного центру Академії будівництва України Іван Перегінець зазначав, що в Україні на 35-40 млн осіб мало б бути загалом близько 40 млн м2 сховищ. Відстань до кожного з укриттів має становити не більше 500 м.

