/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F3bf8ee448954fda939fe4249d83e00c7.jpg)
Київське "підводне метро": що відомо про цей секретний проєкт та чому його так і не реалізували
Що відомо про цей секретний об'єкт,24 Канал розповідає з посиланням на "РБК-Україна".
Навіщо будували таємний тунель
За непідтвердженими даними, ініціатором проєкту був сам Йосип Сталін. Тому його й називали "сталінським метро", а ще "трубою" або "підводним човном". Ідея полягала в тому, щоб створити тунель під Дніпром – стратегічний маршрут, який би забезпечував постачання у випадку знищення звичайних мостів під час війни.
Будівництво бетонної конструкції (кесону) розпочали у 1936 році в умовах суворої таємності. Кесон – це масивна підземна камера, яка мала бути розташована під водою або в глибокому ґрунті.
Над проєктом працювали понад 12 тисяч людей: військові, засуджені до страти та співробітники НКВС. Через важкі умови багато з них загинули прямо на об'єкті, а їхні тіла, ймовірно, не забрали звідти. Місцеві досі розповідають легенди про голоси загиблих, які нібито чути в тунелі.
Такий вигляд мав кесон у 1960-х роках / Фото kievtoyou.com
Де мали проходити підземні маршрути
У 1935 – 1936 роках розробили проєкти двох тунелів. Перший мав починатися в Пирогово, проходити під Жуковим островом (тепер – острів Водників), Осокорками та завершуватись у Бортничах. Запланована довжина становила 6,5 кілометра, однак вдалося збудувати приблизно 1 кілометр.
Другий тунель мав пролягати від району сучасної станції метро "Почайна", через урочище Наталка, Труханів острів і до Вигурівщини. Цей маршрут так і не реалізували – ресурси спрямували на військові потреби.
Тунель під Дніпром: Фото Віталія Стельмаха
У 1941 році було завершено тільки 10% робіт, зокрема побудували електростанцію біля залізничного вокзалу, яка мала забезпечити електрикою майбутній підземний комплекс. Вона функціонує й досі. Деякі сегменти тунелів під Дніпром також були зведені.
Після визволення Києва в 1944 році будівництво відновили, але не повністю. У 1949 році роботи повністю згорнули через недоцільність проєкту.
Що залишилося від об'єкта сьогодні
Залишки тунелів досі можна знайти в Києві. Один із кесонів розташований на Оболоні – він став одним з улюблених місць для підлітків. Свого часу його навіть хотіли перетворити на музей або розважальний об'єкт.

