Зустріч Зеленського з Трампом у Ватикані ненадовго додала надії. Зведення з інформаційної війни, 26 квітня – 02 травня 2025 року
Зустріч Зеленського з Трампом у Ватикані ненадовго додала надії. Зведення з інформаційної війни, 26 квітня – 02 травня 2025 року

Зустріч Зеленського з Трампом у Ватикані ненадовго додала надії. Зведення з інформаційної війни, 26 квітня – 02 травня 2025 року

Хороші новини – відсіч окупанту, атаки по російському тилу, санкції проти Арестовича та інше.

ГО CAT-UA дослідила новини та настрої щодо війни, які панували в соцмережах протягом минулого тижня 26 квітня – 02 травня 2025 року. Індекс настроїв соцмереж піднявся до мінус 20 (був мінус 24 пунктів). Хороші новини склали 23% усіх постів на теми війни; погані – 43%, неоднозначні – 34%. 

Хороші новини – відсіч окупанту, атаки по російському тилу, санкції проти О. Арестовича та ін.  

Погані – обстріли, пропозиція В. Путіним перемир’я, Д. Венс погрожує наслідками, якщо сторони не досягнуть згоди.  

Неоднозначні повідомлення – робота ППО, США відсторонюються від переговорів, Д. Трамп майже паралельно спростовує цей меседж, також підтримує ідею 30-денного припинення вогню, а пропозиціям В. Путіна не довіряє, ворожий наступ триває, РФ стягує війська до кордонів НАТО, війна цього року не скінчиться, Китай підтримує мирний процес, викриття зловживань на закупівлях для ЗСУ.  

Обстрілів багато, є й цивільні жертви. Відзначають і роботу ППО. Великий інтерес отримує комунікація США: Д. Трамп сумнівається в мирних настроях В. Путіна, відмовляється від посередництва, Д. Трамп спростовує цю заяву, Д. Венс каже про успішність переговорів, а от експертна спільнота цей меседж заперечує. Намагається коментувати ситуацію й Китай, але загальними фразами про необхідність миру, згадують і про інших посередників за останній час.  

Переважно позитивно коментують ресурсну угоду. Багато звісток про зрадників, гучною стала справа щодо закупівлі мін для ЗСУ. Сплеском уваги відзначені й президентські санкції проти О. Арестовича. Увагу викликає пропозиція В. Путіна про припинення вогню на 9 травня (вона не отримує згоди від України, а Т. Брюс нагадує про попередні порушення ворогом перемир’я). На Донеччині активізується російський наступ (головком відвідує напрямок), на Запоріжжі військові знищують російську техніку, а Росію атакують українські БПЛА (Курщина та ін.). Під кінець тижня дещо активізується увага до російської економіки і перспектив продовження війни ворогом.  

День прикордонника додає гордості та вдячності захисникам. З ранку починаються і тривають цілий день привітання з Днем прикордонника, в тому числі в контексті захисту кордону з першого дня російського вторгнення: саме прикордонники першими прийняли бій та не відступили. В емоційній палітрі переважає вдячність; поширюють переважно спільноти та чоловіки. 

Удари по російському тилу часто стають єдиними вагомими хорошими новинами доби. Українські медіа, блогери й офіційні спікери (А. Коваленко) інтенсивно поширювали візуальний контент про вибухи в Брянську, емоційні вигуки очевидців. Пізніше додалася деталь, що мова йде про завод мікроелектроніки “Кремній Ел”. Удари по Мурому обговорюються з оптимізмом, інколи вказують на значення ураженого приладобудівного заводу для окупаційної армії. Розійшлася також звістка від ЦПД про ураження об’єкта космічної розвідки у Ставропольському краї, згодом “падіння уламків” підтвердив місцевий губернатор. 

Роковини аварії на ЧАЕС та поминальні дні: згадують героїв та винуватців. У низці постів про 39-ті роковини катастрофи проводять наративний місток між провиною радянського режиму (безвідповідальність, намагання приховати інформацію, парад 1 травня в Києві) та діями РФ (окупація ЧАЕС, Рудий ліс, удар БПЛА по саркофагу вже у 2025). 

Зустріч В. Зеленського із Д. Трампом спочатку пожвавлює надії, але пізніше вони розвіюються. Інформаційний контекст зустрічі українського лідера з американським був несприятливим для Д. Трампа, зокрема, віральним став підрахунок, скільки разів він обіцяв покласти край війні за “24 години” (за даними CNN – 53 рази). Обговорення деталей перемовин та потенційного перемир’я є суперечливим: то пишуть про близькість до цього, узгодження більшості пунктів), то спростовують (наприклад, Д. Кулеба, який досі привертає увагу як авторитетний експерт). Утім, сама зустріч двох президентів викликає багато сподівань на результати для України. Позитивні емоції пересічних українців викликають як обставини зустрічі (довірливе спілкування на близькій відстані, порушення Ватиканом протоколу у розміщенні гостей), так і відгуки європейських лідерів (Е. Макрон, Д. Мелоні тощо), та самого Д. Трампа (може, В. Путін і не хоче закінчувати війну, тоді потрібні санкції). Відголоски цієї радості в соцмережах тримаються досить довго, пишуть, що саме Д. Трамп наполягав на зустрічі, сподіваються, що вона багато змінить. Однак пізніше, в міру появи нових заяв команди Д. Трампа та росіян, ця надія спадає і знову змінюється на гнів. 

Емоції українських громадян 

Гнів присутній в 36,7% постів на теми війни – цілий тиждень тримається на Трампа, але під кінець тижня падає, на росіян тримається постійно. Гнів на зрадників зростає після замаху на Стерненка. 

Тривога – 19,9% – чекають на нові атаки росіян, у т.ч. на Європу, постійно з тривогою слідкують за Сумським напрямком фронту, пізніше за Дніпропетровським, вночі і вечорами чимало повітряних тривог. 

Сум – 14,4% – через смерті простих людей, що загинули в Києві, на Дніпропетровщині, та через удар по Одесі і постраждалих там. Лишається помітна частка військових некрологів. 

Радість – 11,1% – підписання угоди про надра зі США, можливі санкції проти РФ з боку США, відправлення до України запчастин до F16, радість через помітні удари по Росії, через постійне зростання втрат росіян та знищення російської техніки. 

Гордість – 7,6%.  

Надія – 4,8% – на світову підтримку, часом з’являється надія на Трампа, помітна надія на падіння цін на нафту, які приведуть до кризи в Росії. 

Сміх – 2,1% – зростає через смішні картинки про зустріч Трампа з Зеленським у Римі, насмішки над заявами Путіна про звільнення Курщини, коли ЗСУ там лишаються, і над їхньою «перемогою», хоча вони збирались узяти Київ за три дні, насмішки над парадом у Москві і погрози українськими ударами по ньому. 

Втома – 0,8% – нерівномірна, зникає, коли відбуваються яскраві події, і знову з’являється в соцмережах, коли їх нема. 

Для довідки 

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.  

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент. 

Громадська організація CAT-UA протягом трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати. 

Фото: Jakub Zerdzicki / Pexels

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Новости
Источник материала
loader
loader