/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F88add0c3abeb8b21f70415c9d812e8f1.jpg)
Уряд Мерца проводитиме більш активну політику щодо України - німецький експерт
Таке сподівання в коментарі Укрінформу висловив німецький експерт, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.
«На даний момент виглядає так, що буде проводитися нова урядова політика щодо України», - сказав Умланд.
Він звернув увагу на те, що принаймні риторика нового канцлера Фрідріха Мерца «натякає на це», і що коаліційна угода стосується також і України. У цьому документі, який, на думку експерта, є не просто символічним документом, а має в Німеччині велике значення – є фактично зобов'язуючим документом, чітко зазначено, що Україну слід підтримувати, щоб вона була в кращій переговорній позиції.
«Я вважаю, що поки ця коаліція залишається при владі, уряд залишається при владі, принаймні виходячи з тієї риторики, яку ми чуємо зараз, насправді відбудеться активізація німецької допомоги Україні. Я насправді очікую значного пожвавлення німецької політики щодо України, як на двосторонній, так і на багатосторонній основі через Європейський Союз, формат «Рамштайн» та «Коаліцію охочих», НАТО», - сказав експерт.
Він додав, що від Соціал-демократичної партії, яка увійшла в уряд цього разу як молодший партнер, в новому уряді будуть представлені політики (як от віце-канцлер, міністр фінансів Ларс Клінгбайль і міністр оборони Борис Пісторіус), які «відносно близькі до ХДС у питаннях зовнішньої політики».
«Я б сказав, краще крило СДПН знаходиться в уряді», - зауважив Умланд, додавши, що деякі інші політики з «фракції Герхарда Шредера» (проросійського екс-канцлера – ред.), очевидно, не будуть мати такого великого впливу як раніше.
Умланд визнав при цьому, що поки немає інформації про якісь конкретні цифри допомоги чи про «конкретні нові підходи». В тому числі немає конкретики щодо питання, яке турбує багатьох – щодо ракет Taurus. Колишній канцлер Олаф Шольц використовував так звані директивні повноваження, щоб не передавати Україні ці ракети. Мерц натомість, міг би використати свої повноваження, щоб ухвалити рішення про поставку Taurus.
«На мою думку, Мерц, ймовірно, спробує зробити так, щоб був більший західний пакет допомоги, європейський пакет допомоги, щоб ракети Taurus були частиною цього більшого європейського пакету, і щоб у ньому також була аналогічна британська чи французька зброя, щоб вони постачалися в ширшому контексті, так би мовити, а не як окрема поставка з Німеччини до України», - припустив аналітик.
Але, зауважив він, для цього новому канцлеру доведеться переконати власне населення, яке в своїй більшості не підтримує передачу такої зброї.
«Думаю, нам доведеться почекати і подивитися, чи зможе Мерц донести це питання про Taurus до німецької громадськості», - сказав експерт. Таке ставлення німців є великою мірою результатом риторики Олафа Шольца, нагадав він.
Говорячи про посилення ролі Німеччини на міжнародній арені, чого багато хто очікує, Умланд висловив упевненість, що Берлін буде цього прагнути, але скоріше не як національна країна, а через Європейський Союз, через президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн, яка як і Мерц є членом Християнсько-демократичного союзу.
«Німцям буде легше це сприйняти, якщо будуть європейські дії та європейська політика, а не німецька національна політика», - пояснив німецький експерт.
Щодо відносин зі США, то Мерц, за оцінкою Умланда, є «мабуть, найбільш проамериканським, найбільш проатлантичним канцлером у повоєнній історії Німеччини», якого в цьому контексті, на думку Умланда, можна порівняти з Конрадом Аденауером. Втім, тоді як Фрідріх Мерц добре знає Америку, є проатлантичним і проамериканським, сам американський уряд зараз є наразі настільки антизахідним, подекуди розгубленим і під час некомпетентним, що позиція Берліна тут може не дуже допомогти, вважає експерт.
Але, додав він, добрим для німецько-американських відносин є те, що канцлер – політик ХДС, адже ця консервативна партія традиційно ближча до республіканців, ніж соціал-демократи (до якої належить Шольц - ред). За будь-яких умов, завдяки Мерцу, значення Німеччини для Америки зросте, вважає співбесідник агентства.
Як повідомлялось, Фрідріх Мерц був обраний 6 травня канцлером ФРН у другому турі голосування. Він і його уряд почнуть роботу цього ж дня.
Фото: Die Zeit

