Понад 60% опитаних українців вважають демократію найбільш бажаним типом державного устрою, — «Центр Разумкова» та КБФ
Демократія є найбільш бажаним типом державного устрою для України, на думку 61,2% опитаних українців. Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного «Центром Разумкова» і Київським безпековим форумом у квітні — травні 2025 року для 17-го щорічного Київського безпекового форуму та презентованого у межах брифінгу «Червоні лінії України: громадська думка і національні переконання».
Водночас 12,9% респондентів відповіли, що за певних обставин авторитарний режим може бути кращим, ніж демократичний. Ще для 15,2% немає значення, чи діє демократичний режим у країні, а ще для 10,7% було важко відповісти на це запитання.
Майже половина опитаних (48,3%) вважає, що Україна ще не є цілком демократичною державою, але рухається у цьому напрямку. На думку менш ніж чверті респондентів (20,7%), у нашій держава вже панує демократія, тоді як 21,5% сказали, що Україна навіть не рухається у цьому напрямку.
Читайте також:
- Що зробить війна з українською демократією
- Хто стане форпостом свободи слова для світу?
Більш ніж половина опитаних (51%) вважає, що в майбутньому Україна буде високорозвиненою, демократичною, впливовою європейською країною. Ще 19% переконані, що Україна буде країною, що йде особливим шляхом розвитку (як, наприклад, Китай).
Натомість 0,4% у майбутньому бачать нашу державу «слаборозвиненим придатком Росії», 5,3% — бачать її «слаборозвиненим придатком Заходу». На думку 1,7% опитаних, Україна буде маловпливовою країною «третього світу», а ще 1,2% висловили думку, що Україна зникне як самостійна держава.
Президент «Центру Разумкова» Юрій Якименко під час презентації дослідження також зазначив, що згідно з результатами опитування, українці прагнуть миру, але не в будь-який спосіб та не за будь-яку ціну.
«Повне звільнення України від російських військ як умова до миру — цю вимогу висуває найбільша частина громадян. Абсолютна більшість українців не готова поступитися ні українськими територіями, ні прозахідним вектором розвитку України. Це ті самі червоні лінії для України. Інші червоні лінії для українців: скорочення Збройних сил. Також більшість українців вважає, що Україна не повинна відмовлятися від членства в НАТО», — зауважив очільник Центру.
Як свідчать результати опитування, військову перемогу України у війні з Росією вважають можливою 60,6%. Не вважають її можливою 18,8% опитаних, а ще 20,6% було важко відповісти на це запитання.
Водночас на запитання про те, чи є віра у перемогу України у війні проти Росії, позитивну відповідь дали 75,7% респондентів (відповіді «так» і «скоріше так»).
Понад половина опитаних (54,1%) не вірить у можливість підписанння мирної угоди між Україною та Росією найближчим часом. Водночас 27,9% вважають, що це можливо, а ще 18% було важко відповісти на це запитання.
Більшість респондентів (66,5%) переконана, що в разі укладення угоди Росія порушить її та нападе на Україну, як тільки їй це буде зручно.
Мінімально необхідною умовою для укладання мирної угоди з Росією більшість опитаних вважає звільнення України від російських військ у кордонах 1991 року (39,4%). Ще 29,8% назвали звільнення України від російських військ у по лінії розмежування початку 2022 року, а ще 10,8% припустили фіксацію кордонів по лінії фронту на момент укладання угоди.
Понад половина опитаних (56,9%) не готова поступатися під час переговорів з Росією ні українськими територіями, ні прозахідним вектором вільного розвитку України. Крім того, 81% респондентів виступають проти зменшення чисельності Збройних сил України для підписання угоди з Росією про мир, тоді як 8,3% висловили думку, що на таку умову треба погодитися.
З повним дослідженням можна ознайомитися за посиланням.
Опитування методом face-to-face проводилося з 24 квітня по 4 травня у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Донецькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях – лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).
Опитано 2021 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Форум присвячений одразу двом символічним датам — 80-річчю Перемоги у Другій світовій війні та 40-річчю Дня Європи як офіційного свята ЄС. Зокрема, в рамках форуму планують обговорити, як зупинити російського агресора, як досягти справедливого миру для України і світу та як не допустити Третьої світової війни.
Фото: КБФ
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

