/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F72%2Fc6dfcf1d5328dfb475c0c5c89ab20b87.jpg)
Російська економіка на межі: війна та санкції підривають стабільність, — звіт SITE для ЄС
Хоча економіка РФ залишається відносно стабільною на поверхні, звіт вказує на зростання глибинних дисбалансів і структурних слабкостей, які загрожують її довгостроковій стійкості.
«Фіскальні стимули воєнної економіки тимчасово утримують її на плаву, але залежність від непрозорого фінансування, неефективного розподілу ресурсів і скорочення бюджетних резервів робить це нестійким.
Всупереч заявам Кремля, час працює проти Росії», — йдеться у звіті.
ЄС запровадив 16 пакетів санкцій проти Росії з лютого 2022 року, спрямованих на основні джерела доходів — експорт нафти, газу та вугілля.
США, Канада, Велика Британія та Японія також приєдналися до санкційного тиску.
Росія стверджує, що її ВВП зріс на 4,3% у 2024 році після 3,6% у 2023 році, прагнучи довести неефективність санкцій.
Проте Торбйорн Беккер, який представляв звіт SITE, заявив, що офіційні дані РФ ненадійні через заниження інфляції.
«Росія заявляє про інфляцію 9-10%, але чому тоді ставка центрального банку становить 21%? Це на 11,5% вище інфляції — жоден центральний банк не тримав би таку ставку», — сказав Беккер, додавши, що заниження інфляції завищує показники реального ВВП.
Беккер також відзначив бюджетні проблеми Росії: падіння доходів від енергоресурсів і зростання військових витрат призводять до реального дефіциту, який, за оцінками, вдвічі перевищує офіційні 2% ВВП, оскільки війна фінансується через банківську систему, що накопичує ризики банківської кризи.
Європейський економічний комісар Валдіс Домбровскіс погодився із висновками звіту: «Аналіз SITE підкреслює ненадійність російської статистики та зростаючу крихкість економіки РФ, що підтверджує необхідність міжнародних зусиль для обмеження здатності Кремля продовжувати війну проти України».

