Настрої українського бізнесу покращились: дефіцит кадрів — головна проблема
Настрої українського бізнесу покращились: дефіцит кадрів — головна проблема

Настрої українського бізнесу покращились: дефіцит кадрів — головна проблема

Настрої українського бізнесу покращились: дефіцит кадрів — головна проблема

Настрої українського бізнесу в довгостроковій перспективі покращилися у квітні на тлі розмов про призупинення бойових дій. Водночас невизначеність дещо погіршує очікування на найближчі пів року.

Про це свідчать результати щомісячного опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).

Так, дефіцит кадрів через мобілізацію та виїзд людей за кордон залишається головною перешкодою для бізнесу. У квітні на цю проблему вказали 57% опитаних — на 8% менше, ніж місяцем раніше. Це найнижчий показник із жовтня 2024 року.

Водночас зростає частка компаній, яким важко знайти як кваліфікованих (47,8%, що на 1,8% більше, ніж місяцем раніше), так і некваліфікованих працівників (36,3%, що на 0,2% більше, ніж місяцем раніше).

Індекс відновлення ділової активності (ІВДА) у квітні суттєво не змінився — 0,13 проти 0,12 у березні. Найкращу динаміку продемонстрували великі підприємства — у них темпи відновлення найвищі.

Підприємці обережно налаштовані щодо майбутнього. У довгостроковій перспективі (на два роки) відбулося покращення оптимізму — індекс очікуваних змін зріс з 0,11 до 0,15.

На цей показник вплинуло зменшення частки тих, хто планує скорочувати виробництво (з 3,4% до 1,4%), і зростання частки тих, хто планує розширення (з 14% до 16,2%). Водночас більшість — 82,4% респондентів — не очікують змін.

У квітні 26,2% підприємств збільшили обсяги виробництва (у березні — 20,1%). Показники експорту досягли максимуму з початку повномасштабної війни: зросла частка експортерів зі збільшенням продажів, а частка тих, хто фіксував падіння експорту, зменшилась.

Середня тривалість нових замовлень зменшилась до 4,9 місяця — це найнижчий показник за останні місяці. Особливо помітне скорочення порівняно із серпнем вереснем 2024 року, коли цей показник сягав майже 8 місяців.

Водночас ціни на сировину та готову продукцію зростають повільніше. Лише 24,5% компаній повідомили про здорожчання матеріалів (на 7% менше, ніж минулого місяця), а 26,7% — про зростання цін на власну продукцію.

У квітні перебої з електропостачанням турбували лише 6% підприємств. Це один із найнижчих показників за останні два роки. Ще у 2022–2023 роках ця проблема входила до трійки головних бар’єрів для бізнесу.

Позитивно економічну політику уряду оцінили лише 4% бізнесу, хоча це вдвічі більше, ніж у березні. Більшість (63%) зберігає нейтральну оцінку, тоді як негативну дали 24% опитаних.

Источник материала
loader
loader