/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F9743d397032c94ef46d6b0f825cb924a.jpg)
Схема на будівництві фортифікацій: у Харкові взяли під варту ексзаступника мера
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
Під час засідання стало відомо, що розслідування триває сім місяців, досліджувалися 11 договорів. Саме Руденка слідство вважає "організатором" схеми, якому повністю підконтрольне ТОВ “Тех-Інком”, що уклало договори на будівництво фортифікацій.
"ТОВ "Тех-Інком" забезпечував укладання договору між фірмою та безпосередньо департаментом Харківської військово-цивільної адміністрації на виконання замовлень з будівництва фортифікаційних споруд. Далі з метою заволодіння грошовими коштами, шляхом закупівлі будівельних матеріалів для будівництва фортифікаційних споруд за завищеними цінами, Биков та Руденко залучили до своєї діяльності ТОВ "Буд-Техпром", ФОП Драч та ФОП Саричева, які виступали в якості фірм-прокладок, забезпечували закупівлю матеріалів у реального сектору економіки за реальними дешевшими цінами та перепродаж її на товариству "Тех-Інком" за завищеними цінами", - сказав прокурор Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону Артем Глієвой.
У Харкові обирають запобіжні заходи у справі про розкрадання коштів на будівництві фортифікацій / Фото: В'ячеслав Мадієвський, Укрінформ
Руденко усі обвинувачення відкидає, називає їх безпідставними. Про себе вінсуду повідомив, що нині офіційно не працює, є волонтером і допомагає військовим.
Також Руденко заявив, що ані за час слідства, ні після затримання (вранці 28 червня) його жодного разу не допитували. Ці дані суду підтвердив слідчий у справі.
"Претензій у ОВА немає безпосередньо до цієї організації. Якщо є якісь питання щодо цінових категорій, у межах вузьких якихось моментів, для цього окремо сідають і ці обставини розглядають. І не навішують ярлики, і не роблять з людини якогось "бармалея", який збирає цілу мафію", - сказав суду колишній посадовець. Руденко не є посадовою особою ТОВ “Тех-Інком”, однак у своєму виступі показав обізнаність про зведення об'єктів, зокрема, скільки будівельників і техніки постраждали під час робіт через російські обстріли, про факти прийому-передачі, про те, що особисто спілкувався з військовими для скорішого розмінування територій, де треба було зводити фортифікаційні споруди.
На запитання старшого слідчого поліції Василя Поліщука, звідки йому відома закрита інформація, якщо він не має жодного стосунку до компанії, Руденко відповів розпливчасто: "Люди сказали".
Прокурор та старший слідчий розповіли, що у вилучених телефонах є зокрема переписка фігурантів справи у спільному чаті, що свідчить про те, що Руденко фактично керував усіма процесами. Натомість один із адвокатів заперечив, що повідомлення від Руденка там тільки такі: "Доброго дня", "Хорошого тижня". Також прокурор зачитав переписку щодо знищення (спалення) документів після перших обшуків, стирання записів із камер відеоспостереження, можливий виїзд за кордон підозрюваного Бикова.
Прокурор прохав про запобіжний захід - тримання під вартою на два місяці без права на заставу, оскільки Руденко, за його словами, може знищувати важливу документацію, має вплив на інших підозрюваних, готував втечу за кордон одного з фігурантів і сам може переховуватися від слідства. Адвокати Руденка заявили скаргу про незаконне затримання за 208 статтею та просили про визначення застави, що складає не більше 200 прожиткових мінімумів для працюючих осіб.
Четверо захисників наполягали, що Руденко не намагався уникнути спілкування з правоохоронцями, не планує їхати з міста, має сталі соціальні зв'язки.
"Людина, яка п'ять разів обиралася депутатом до міської ради, якій довіряють. Він не вчиняв спроб переховуватися від органів досудового розслідування. В нього завжди був піднятий вдома шлагбаум та відкрита хвіртка", - зауважив адвокат Віталій Саламаха.
Захисники наголосили, що збудовані фортифікаційні об'єкти прийняті відповідними органами ОВА та перевірялися на замовлення адміністрації фахівцями Інституту судмедекспертизи ім. Бокаріуса, які виїздили на місця, перевіряли якість та ціни.
Прокурор зауважив, що експерти інституту "не бачили всього ланцюгу" закупівель матеріалів, а лише ціну, яку сплатило ТОВ "Тех-Інком". Захист переконує, що ціни були ринковими та з урахуванням доставки матеріалів до місця будівництва, і жодної шкоди державі не завдано.
Суд обрав підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на два місяці без права на заставу - до 26 серпня.
Руденко сказав ЗМІ, що оскаржуватиме ухвалу.
Як повідомлялося, п'ятьом особам, включно з колишнім заступником міського голови Харкова, повідомили про підозру у заволодінні 5,4 млн гривень бюджетних коштів, виділених на будівництво фортифікацій, шляхом завищення цін на матеріали.
За інформацією громадської організації "Харківський антикорупційний центр", у 2024 році підрозділ Харківської ОВА уклав із ТОВ “Тех-Інком” 33 договори на будівництво фортифікаційних споруд на загальну суму 555,9 млн грн.
30 червня керівнику ТОВ "Буд-Техпром", який є одним із підозрюваних, обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 26 серпня без права на заставу. У суді чоловік заявив, що є "номінальним директором", в насправді був безпосередньо виконробом.
Андрій Руденко до квітня 2024 року був заступником міського голови з питань життєзабезпечення, у міській раді працював з 2015-го. Кілька разів обирався депутатом.

