Китай заявив ЄС, що не може дозволити Росії програти війну в Україні - ЗМІ
Китай заявив ЄС, що не може дозволити Росії програти війну в Україні - ЗМІ

Китай заявив ЄС, що не може дозволити Росії програти війну в Україні - ЗМІ

Китай заявив ЄС, що не може дозволити Росії програти війну в Україні - ЗМІ

Китай побоюється, що в разі поразки Росії увага США зосередиться на Пекіні.

Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив главі дипломатії Євросоюзу, що Пекін не може дозволити собі поразку Росії в Україні, оскільки побоюється, що США тоді перенесуть усю свою увагу на Пекін.

Про це 4 липня повідомила гонконгська англомовна газета South China Morning Post з посиланням на інформовані джерела.

Заява Вана, адресована главі дипломатії ЄС Кає Каллас, по суті, підтвердила те, що давно вважається негласною позицією Пекіна в Брюсселі. Однак воно різко контрастує з офіційними заявами Китаю, який послідовно стверджує, що не є стороною конфлікту. За інформацією джерел, деякі представники ЄС були здивовані відвертістю китайського міністра.

Ван також, за повідомленнями, відкинув звинувачення в тому, що Китай надає Росії фінансову або військову допомогу. Він підкреслив, що якби Пекін справді втручався, конфлікт уже давно б завершився.

Згідно з джерелами, під час чотиригодинних переговорів, що охопили широке коло геополітичних і торговельних тем, Ван у різкій формі провів із Каллас - колишньою прем'єр-міністеркою Естонії, яка стала верховним представником ЄС із закордонних справ наприкінці минулого року - своєрідний "історичний екскурс" і "політичні лекції".

Деякі чиновники Євросоюзу визнали, що міністр дав Каллас урок реалістичної дипломатії, наголосивши, зокрема, на переконаності Пекіна в тому, що США найближчим часом повністю переорієнтують свою увагу на Азіатсько-Тихоокеанський регіон. На думку двох офіційних осіб, таке розуміння лежить в основі китайської стратегічної логіки: війна в Україні, хоча й не ініційована Китаєм, у її поточному вигляді відволікає Вашингтон від Китаю і тому може бути вигідна Пекіну.

Затяжний конфлікт залишається одним із головних джерел напруженості між Китаєм і ЄС. Блок звинувачує Пекін у постачанні в Росію товарів подвійного призначення. Китай відкидає звинувачення, називає себе миротворцем і стверджує, що підтримує партнерські відносини як з Москвою, так і з Києвом. Однак Пекін ніколи не засуджував російське вторгнення і підтримує тісні дипломатичні та економічні зв'язки з Кремлем, що викликає критику з боку ЄС.

За інформацією джерел, незважаючи на загалом шанобливий тон, зустріч у середу пройшла в напруженій атмосфері. Деякі чиновники ЄС були здивовані різкістю риторики Вана всього за кілька тижнів до важливого саміту в Китаї. За їхніми словами, будь-які спроби Пекіна демонструвати "м'яку силу" відійшли на другий план.

Ван також повідомив Каллас, що саміт може бути скорочено, що розцінюється як сигнал невдоволення Пекіна діями ЄС. Однією з причин невдоволення став намір Євросоюзу включити до 18-го пакету санкцій проти Росії два невеликих китайських банки. Ван попередив, що Пекін відповість на цей крок, якщо санкції будуть затверджені.

Одночасно тривають торговельні суперечки. ЄС веде десятки розслідувань щодо китайських субсидій, демпінгу та інших заходів, що порушують ринкову конкуренцію. Останнім часом напруженість посилилася через обмеження Китаю на експорт рідкоземельних металів і магнітів, унаслідок чого деякі європейські виробники призупинили роботу. Європейський ринок практично повністю залежить від поставок цих матеріалів з Китаю, без яких неможливе виробництво сучасних озброєнь, літаків, автомобілів і побутової техніки.

Китай не дав Євросоюзу жодних гарантій щодо можливого врегулювання торговельної кризи. Ван лише повідомив, що Міністерство торгівлі скоротило терміни опрацювання експортних ліцензій з шести до трьох тижнів, і запропонував компаніям звертатися зі скаргами до уряду.

У Брюсселі звернули увагу на відсутність конструктивності в позиції Китаю. Одне з джерел охарактеризувало поведінку Вана як "зневажливу".

Раніше того ж дня Ван провів зустрічі з головою Європейської ради Антоніу Коштою і головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. За словами джерел, вони повністю солідаризувалися з позицією Каллас.

Після Брюсселя Ван попрямував до Берліна, де відбулася його перша зустріч із новим міністром закордонних справ Німеччини Йоганном Вадефулем. За даними газети Handelsblatt, канцлер Фрідріх Мерц також планував коротку протокольну зустріч із китайським міністром. Пізніше Ван прибуде до Парижа для переговорів із главою МЗС Франції Жаном-Ноелем Барро.

Тим часом, офіційна китайська версія зустрічі з Каллас ледь згадує про розбіжності. В опублікованій МЗС КНР заяві підкреслюється, що між ЄС і Китаєм немає фундаментального конфлікту інтересів, сторони мають широке поле для співпраці. "Європа стикається з безліччю викликів, але жоден із них не походить від Китаю - ні в минулому, ні в сьогоденні, ні в майбутньому. Обидві сторони повинні поважати одна одну, вчитися одна в одної, розвиватися разом і робити внесок у прогрес людської цивілізації", - йдеться в документі.

Нагадаємо, Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що Пекін не здійснював жодних поставок озброєння ані Росії, ані Україні. Про це під час брифінгу у четвер повідомив речник МЗС КНР Ґо Цзякунь.

За його словами, Пекін продовжує дотримуватися нейтральної позиції щодо війни в Україні та послідовно закликає до діалогу й мирного вирішення конфлікту.

Джерело матеріала
loader