/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fe10506b2d0fd847ab8e0950bbeb17568.jpg)
У Нацполіції розповіли про відповідальність дітей до 14 років за вчинені диверсії
Про це у інтерв’ю Укрінформу заявив начальник ювенальної поліції України Василь Богдан.
«Діти, які не досягли 14 років, не підлягають кримінальній відповідальності. Це чітко прописано у 22 статті Кримінального кодексу України. Але це не означає, що їхні дії залишаться без реагування, і що їм можна робити що завгодно», - зазначив Богдан.
Він зауважив, що за вчинення тяжкого злочину, як-от теракт чи диверсія, до цієї дитини можуть бути застосовані заходи виховного характеру, такі, як направлення до спеціальної навчально-виховної установи для неповнолітніх.
«При цьому батьки або опікуни, законні представники цієї дитини також будуть нести відповідальність – за неналежне виконання батьківських обов'язків», - пояснив начальник ювенальної поліції.
Відповідаючи на запитання про те, чи часто ювенальна поліція після початку повномасштабної війни фіксує випадки неналежного виконання батьками своїх обов'язків, Богдан повідомив, що правоохоронці регулярно реагують на подібні ситуації, зокрема і на публікації в соцмережах та засобах масової інформації про подібні інциденти.
«З початку повномасштабного вторгнення, дійсно, було певне зниження кількості таких виявлених фактів, зокрема, у 2022 році. Але це, швидше за все, пов'язано з об'єктивними обставинами - масовий виїзд родин за кордон, тимчасова окупація окремих територій тощо», - поінформував Богдан.
Він наголосив, що більшість надзвичайних подій є сезонними.
«Наприклад, випадіння з вікон у нас частіше стається через те, що дитина через недогляд обперлася об москітну сітку і випала. Звісно, коли взимку вікно зачинене, то москітна сітка неактуальна і таких випадків фіксується менше. Так само й з утопленнями: пляж не настільки актуальний і привабливий при мінус 20 градусах, аніж при плюс 30 влітку», - додав начальник ювенальної поліції.
За його словами, незалежно від обставин, відповідальність за безпеку дитини завжди лежить на дорослих, на батьках.
«І наше завдання - не лише реагувати, а і попереджати такі випадки. Ми тут продовжуємо активну профілактичну роботу, пояснюємо, що навіть один крок до недогляду може мати трагічні наслідки», - підкреслив Богдан.
Він також поінформував, що працівники поліції від початку цього року уже зафіксували 62 факти вчинення диверсій за участю дітей на території України.
«У цьому році ми зафіксували 65 фактів учинення кримінальних правопорушень диверсійного характеру за участю 62 дітей віком від 13 до 17 років. Це не просто цифри, це трагедії, які могли б не статися», - зазначив Богдан.
За його словами, останнім часом вони спостерігають незначну, але стабільну тенденцію щодо зниження вербування росіянами дітей.
«І в першу чергу цього вдається досягти завдяки систематичним профілактичним заходам», - вважає начальник ювенальної поліції.
Він заявив, що основною мотивацією до вчинення цих дій, яку можна виокремити після спілкування з такими дітьми, є саме фінансова.
«Також у цих підлітків частково присутнє бажання самостверджуватись, або є сліпа віра в те, що їх не спіймають. Але жодна дитина не усвідомлювала, що може загинути чи отримати якісь жахливі травми. Вони всі вважали це легким підробітком, інколи навіть не знаючи, що працюють саме на ворога», - підкреслив Богдан.
Відповідаючи на питання, він пояснив, що географічний чинник тут не має суттєвого значення.
«Ці випадки трапляються по всій країні. Звісно, у великих регіонах і частка завербованих дітей є більшою. Зокрема, маються на увазі Одеська, Харківська, Миколаївська області, а також Київ. Та це не означає, що для дітей у інших регіонах немає загрози, або що така вірогідність є меншою», - наголосив начальник ювенальної поліції.
Богдан зауважив, що якщо дитина зрозуміла, що її намагаються втягнути у злочин і звернулася щодо цього до дорослих, або спільно з дорослими - до поліції, то це вже надзвичайно правильний і важливий крок, і боятися в цій ситуації не потрібно.
«Якщо говорити про відповідальність, то кожна ситуація є індивідуальною. Це залежить від великої кількості чинників - і від віку, і від того, що саме дитина встигла зробити. Якщо йдеться, наприклад, про розклеювання листівок чи малювання графіті, то це може бути визначено і як адміністративне правопорушення», - зазначив він.
За словами начальника ювенальної поліції, якщо неповнолітній, навіть не усвідомлюючи цього, допоміг ворогу в диверсійній діяльності, то це вже підпадає під Кримінальний кодекс.
«Але якщо дитина зупинилася, не виконала злочин до кінця і добровільно звернулася до поліції, то це розцінюється як пом'якшувальна обставина. І правоохоронці підуть назустріч такій дитині, допоможуть їй і підтримають її, бо ми розуміємо, наскільки це важливий і непростий крок для неї», - запевнив Богдан.
Він додав, що дуже важливо, щоб навіть у таких ситуаціях діти не боялися говорити правду і зверталися до поліції, бо це - шанс запобігти біді, яка може статися.
Як повідомляв Укрінформ, 21 травня Богдан заявив, що росіяни стали менше вербувати українських дітей до вчинення тяжких злочинів.

