/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F4d209f7460b344e090220505562dc1e2.jpg)
Соціолог розповів, що може змінити настрої українців щодо війни і ситуації в країні
Про це в інтерв’ю Укрінформу заявив директор Інституту соціології НАН Євген Головаха.
«Була жахлива цифра - що 42% не засуджують ухилянтів. ТЦК засуджують, а ухилянтів - ні. І це страшно. Та є один чудодійний засіб. Якщо у нас буде серйозний успіх на фронті, відразу настрої злетять», - зазначив Головаха.
За словами соціолога, подібний ефект спостерігався у 2022 році, коли Сили оборони звільнили Харківщину та Херсон, і нині позитивне враження на суспільство справив би співставний успіх.
«Просування як, наприклад, у Курській області - успіх не того масштабу, не призвів до загального піднесення. Нам Курська область не потрібна. А наш Бахмут потрібен, наш Мелітополь - теж. Їх звільнення дало б тривалий ефект, люди б пишалися», - пояснив вчений-соціолог.
За словами Головахи, для перелому негативних тенденцій у суспільстві необхідне патріотичне виховання молоді, яке навчить українців цінувати національну ідентичність.
«В умовах війни патріотичне виховання абсолютно необхідне. Якщо люди не будуть вважати державу, свою незалежність цінністю - навіщо вона їм? Якщо Росія не відмовиться від претензій на Україну, ми зможемо захиститись тільки таким вихованим поколінням. А інакше просто зникнемо», - зазначив директор Інституту соціології НАН.
Як пояснив вчений, патріотичне виховання є нормальною практикою в західному світі і є окремим напрямком підготовки дітей та молоді.
«Не варто сприймати патріотичне виховання, ніби ми цим совок повертаємо. Це не совок, це світова практика. Громадянина треба виховувати. Людина не зможе стати повноцінним громадянином без спеціальної освіти», - зауважив експерт.
На його думку, у цьому українському суспільству став би у пригоді досвід Ізраїлю.
«Це дуже складна країна. І її досвід для нас безцінний - як вижити у ворожому оточенні. Ще й при цьому не втрачати життєлюбства. У них депресії немає і рівень життя вже вищий, ніж в Європі», - розповів Головаха.
Водночас вчений переконаний, що український соціум після війни стикнеться з необхідністю залучати іноземців на робочі місця і прийме їх без спротиву.
«Приймемо, чому ні. Хтось попрацює й поїде додому, хтось осяде. Це нормальний процес, сучасна світова практика. Ми надто звикли жити в моноетнічному середовищі серед наших рідних східних слов’ян. Треба звикати до поліетнічності», - заявив соціолог.
Як повідомлялося, за даними опитування, віра в Збройні сили України допомагає більшості українців зберігати стійкість під час війни.

