/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F70f814ed761bb85ef5533781c2dfd849.jpg)
Кошта заявив про необхідність створити спільну оборонну систему ЄС - що вона передбачатиме
Про це заявив президент Європейської ради Антоніу Кошта під час виступу у Європарламенті в середу, 9 липня, передає кореспондент Укрінформу.
«Російське вторгнення в Україну стало сигналом тривоги для Європи. Воно продемонструвало, що мир без оборони – це ілюзія. НАТО незамінне. Але Європейський Союз має чітку додану цінність, фактично він відіграє фундаментальну роль і готовий взяти на себе більшу відповідальність. Саме тому Європейська рада схвалила робочий план щодо досягнення оборонної готовності до 2030 року», – підкреслив Кошта.
У плані передбачено надати державам-членам більший фіскальний простір та фінансування через програму SAFE (Security Action for Europe), щоб дозволити більш амбітні витрати на оборону.
Також йдеться про надання можливості державам-членам витрачати більше коштів на оборону шляхом стандартизації, агрегації попиту, гармонізації вимог та спільних закупівель.
Окрім цього, оборона має розглядатися як рушійна сила конкурентоспроможності, стимулювання досліджень, інновацій та розробки реальної промислової політики в галузі оборони, з більшим обсягом приватних інвестицій, підтримуваних Європейським інвестиційним банком, сказав він.
Кошта відзначив необхідність впровадити спільну оборонну систему ЄС, спільно інвестуючи у стратегічні можливості, такі як протиповітряна оборона, морська безпека, космос та кібербезпека.
«Я говорю не про європейську армію. Я говорю про спільні ресурси, якими керують наші національні армії, згідно зі спільним планом», – додав президент Євроради, уточнивши, що зміцнення європейської оборони – це найкращий спосіб зберегти стабільний трансатлантичний альянс.
«Розбудова оборони Європи – це не гасло; це обов'язок. Обов'язок захищати наших громадян, підтримувати наші цінності та захищати наше майбутнє», – підсумував Кошта.
Як повідомляв Укрінформ, головною метою програми SAFE є нарощування спроможностей європейської оборонної промисловості, щоб забезпечити наявність у Європі потрібного військового обладнання тоді, коли воно буде необхідним, та усунути прогалини у таких спроможностях, щоб значно підвищити загальну готовність ЄС до оборони. SAFE дозволить Євросоюзу посилити підтримку для України, оскільки від початку передбачає асоціацію її оборонної промисловості із фінансовими інструментами цієї європейської програми.
Ця нова фінансова програма стимулюватиме спільне замовлення в ЄС. При цьому для отримання кредитної підтримки на сприятливих умовах до спільного замовлення мають бути долучені щонайменше дві країни зі складу членів ЄС. Співробітництво в рамках SAFE відкрито для країн Європейського економічного простору та для України, що передбачає не лише можливість спільної закупівлі військового обладнання, а і його замовлення на українських підприємствах.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що українська оборонна промисловість все ще має вільні потужності і тому країнам-членам ЄС варто в неї інвестувати.
Тим часом перший заступник міністра оборони України Сергій Боєв заявив, що Україна готова до співпраці з ЄС у сфері виробництва дронів, боєприпасів та ракет у межах ініціативи SAFE (Security Action for Europe).

