/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F30b95904f1a0b49d71e3ccfd54f974aa.jpg)
Шуляк роз’яснила перспективи отримання компенсацій за житло на ТОТ через «єВідновлення»
Про це сказала у коментарі Укрінформу голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.
Вона заявила, що компенсації за зруйноване житло, розташоване на тимчасово окупованих територіях, не мають бути декларацією - це має бути дія. Усе, що потрібно зараз - запустити вже ухвалену програму «єВідновлення»на ТОТ, бо чекати міжнародних виплат, можливо, доведеться роками, вважає Шуляк.
На її думку, налагодження реальних виплат з міжнародного фонду може затягнутися на роки.
«Міжнародне право, згідно з яким і має відбуватися такий складний, але необхідний процес, – досить повільне. Спочатку мають запустити Міжнародний реєстр збитків, завданням якого є саме фіксація збитків, а не виплати за них. Серед іншого, аналогічну функцію виконує і наш Реєстр пошкодженого та знищеного майна, куди громадяни подають інформаційні повідомлення про пошкодження та руйнування житла. Тобто Міжнародний реєстр створили, але додали туди ще далеко не всі заплановані категорії. Таким чином, прийом заяв лише на початковій стадії. А далі буде ще два процеси, від яких залежатимуть виплати», - зауважила Шуляк.
Вона пояснила, що наступним етапом стане запуск Компенсаційної комісії, яка розроблятиме необхідні алгоритми для підрахунку компенсацій по всіх категоріях. А фінальним етапом, після якого почнуться перші виплати, стане створення Компенсаційного фонду, з якого вони і відбуватимуться.
«Тобто без фінансування, яку б кількість заяв не було зареєстровано в Міжнародному реєстру збитків, виплати, в тому числі за житло на ТОТ, не почнуться. У цьому випадку вони можуть початися не раніше ніж за кілька років у найкращому випадку», - наголосила Шуляк.
Вона вважає, що більш реальною можливістю отримати компенсацію за житло на ТОТ є участь у державній програмі «єВідновлення». Закон щодо цього набрав чинності ще у 2023 році, однак уряд досі не ухвалив відповідне рішення, тобто закон імплементовано не повністю, пояснила Шуляк.
Депутатка додала, що після розширення програми «єВідновлення» на ТОТ власники житла, розташованого там, зможуть подавати заявки і на українську компенсацію, і в Міжнародний реєстр збитків. Але, акцентувала вона, це не означає, що отримати компенсації вдаться і там, і там.
Шуляк пояснила, що зараз у формі Міжнародного реєстру збитків (RD4U) потрібно обовʼязково вказати, чи вже отримували компенсацію, і скільки саме. Тому не виключено, що при нарахуванні виплат з RD4U ця сума буде вирахувана. Тобто ця компенсація буде доповнююча, а не ще одна рівноцінна. Правила щодо цього пізніше буде формувати Компенсаційна комісія в Гаазі.
«Тобто такий варіант можливий. Це не альтернатива єВідновленню, а додатковий ресурс, особливо якщо єВідновлення покрило не всю вартість Але є нюанси з права власності — після отримання компенсації за єВідновлення право на майно має бути припинено. Якщо компенсація неповна, це може вплинути на можливість заявитися до RD4U», - зазначила Шуляк.
Парламентарка також спростувала інформацію, яка нещодавно ширилася в ЗМІ, про те, що отримати компенсацію єВідновлення можна двічі. Єдина можливість для цього — якщо ваш будинок або квартира двічі постраждали від наслідків російської збройної агресії й відповідна комісія це підтвердила, вказала вона.
Як повідомляв Укрінформ, Кабінет міністрів затвердив постанову, яка дозволяє комісіям дистанційно обстежувати зруйноване житло.
Фото: Суспільне

