Українці за 11 років направили до ЄСПЛ майже 7 тисяч позовів через дії Росії
Українці за 11 років направили до ЄСПЛ майже 7 тисяч позовів через дії Росії

Українці за 11 років направили до ЄСПЛ майже 7 тисяч позовів через дії Росії

З 2014 року громадяни, які постраждали від злочинів Росії на території України, направили до Європейського суду з прав людини близько 7 тисяч індивідуальних скарг.

Про це уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко повідомила журналістам під час брифінгу за підсумками оголошення рішення ЄСПЛ у справі "Україна та Нідерланди проти Росії", передає кореспондент Укрінформ.

"Рішення дійсно дуже цікаве з точки зору наступних кроків для наших громадян, потерпілих від дій країни-агресорки. Це рішення (від 9 липня 2025 року - ред.) є дуже допоміжним для тих громадян, хто звернувся до Європейського суду до 16 вересня 2022 року. Зокрема, з 2014 року суд отримав дуже велику кількість саме індивідуальних скарг від наших громадян. На сьогодні це близько 7 тисяч (позовів - ред.). А щоб краще розглянути всі ці скарги, свого часуЄСПЛ тимчасово приймав рішення про призупинення розгляду скарг. Це робилось для того, щоб винести рішення в межах міждержавного позову. Після цього рішення (9 липня - ред.) ЄСПЛ почне розглядати індивідуальні скарги від громадян України, які на певний час були притримані в Європейському суді", - заявила Сокоренко.

Відео: Міністерство юстиції України

Юрист також нагадала, що 16 вересня 2022 Росія остаточно вийшла з Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, після чого РФ була виключена зі складу Ради Європи. Коли ж РФ припинила бути країною-членом РЄ, Європейський суд повністю втратив юрисдикцію над Росією.

"Чи можуть (громадяни України, які є потерпілими від дій РФ - ред.) подавати індивідуальні позови зараз? Через те, що ми маємо процедурне рішення щодо припинення дії Конвенції для Росії, після 16 вересня 2022 року ЄСПЛ не може розглядати й не буде брати до уваги відповідні скарги. Водночас, як наголосив президент Європейського суду, це не означає, що немає тих порушень, яких зазнають наші громадяни", - заявила вона.

Відповідаючи на питання, чи дійсно рішення ЄСПЛ відкриває потерпілим громадянам більше можливостей для отримання компенсацій за вчинені Росією злочини в рамках подачі до Європейського суду індивідуальних скарг, Сокоренко наголосила, що громадянам вже немає сенсу подавати індивідуальні позови лише до Європейського суду.

"Механізм ЄСПЛ після 16 вересня вже тут не є доступним. Індивідуальні позови просто подати можна. Але Європейський суд вже не має юрисдикції їх розглядати. Тому подавати вже зараз - це все вже не буде мати необхідного результату. Інші юрисдикції, наприклад, можна подавати. Так само в органи ООН", - розповіла вона.

Як повідомляв Укрінформ, Велика палата Європейського суду з прав людини у Страсбурзі щойно оголосила рішення у міждержавній справі «Україна та Нідерланди проти Росії», у якому визнала численні порушення прав людини з боку держави-агресора.

Справа “Україна та Нідерланди проти Росії” стосується масових і систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію РФ у 2014 році; збиття літака рейсу MH17.

Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" є найбільшою міждержавною справою, що об’єднує одразу чотири заяви. Вона охоплює період із 2014 року до сьогодення і стосується злочинів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. До справи також включені скарги на дії РФ під час повномасштабного вторгнення, що розпочалося 24 лютого 2022 року.

Окрему частину провадження становить заява Нідерландів щодо збиття малайзійського "Боїнга", внаслідок чого загинули всі 298 людей на борту. З огляду на масштаб порушень, до справи долучилися 26 держав та одна неурядова організація — безпрецедентна міжнародна підтримка в історії суду.

У Страсбурзі 12 червня 2024 року відбулися усні слухання, під час яких Україна представила свою позицію як щодо подій з 2014 року, так і щодо воєнних злочинів Росії з початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Проміжне рішення суду вже встановило відповідальність РФ.

ЄСПЛ 25 січня 2023 року у рішенні щодо прийнятності частини справи, яка стосується подій на сході України, вже дійшов висновку, що з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року території Донбасу, захоплені російськими силами, перебували під юрисдикцією Російської Федерації.

Суд визнав, що російські військові перебували на території України з квітня 2014 року, і задокументував широкомасштабне розгортання армії РФ щонайменше із серпня 2014 року. Тим самим ЄСПЛ фактично спростував заяви Москви про "відсутність військ" в Україні.

Також ЄСПЛ встановив, що збиття рейсу MH17 сталося на території, яка перебувала під ефективним контролем російських загарбницьких адміністрацій, а отже події підпадають під юрисдикцію РФ.

Теги по теме
Россия
Источник материала
loader
loader