/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2Ffad6116861d1fa7f22abc3ed891cadb2.jpg)
Коли святкуємо Медовий, Яблучний та Горіховий Спас у 2025 році: нові дати і традиції
Ви дізнаєтеся:
У 2025 році українці святкуватимуть три Спаси вже за новоюліанським календарем, на який офіційно перейшла Православна Церква України та УГКЦ. Через це дати традиційних серпневих свят змістилися на 13 днів назад, порівняно з тим, як було до календарної реформи.
Коли святкуємо Спаси у 2025 році
За новим календарем трійця Спасів припаде на такі дати:
Раніше ці свята припадали на 14, 19 і 29 серпня відповідно.
Як святкують Медовий Спас
Медовий Спас - це день пам’яті святих мучеників Макавеїв. У храмах освячують мед, мак і воду - згідно з християнською традицією, це нагадує про мучеників Макавеїв і є символом очищення перед Успенським постом.
Народні назви - "Спас на воді", "Маковія". У цей день відбуваються ранкові літургії, після яких люди освячують мед і мак, щоб у новому сезоні отримати благословення від Бога.
Чому до Яблучного Спаса не можна їсти яблука
В народі існує повір’я, що до Яблучного Спаса не слід їсти яблук, адже тільки освячені плоди нібито отримують Божу благодать, і лише після цього їх можна споживати. Особливою є й прикмета, що під час відкушування першого шматочка освяченого яблука можна загадати бажання - і воно обов’язково здійсниться.
Втім, духовенство ставиться до подібних обмежень і прикмет обережно.
"Це вигадки. Де про таке написано? Це "бабські видумки". Їсти яблука до Спаса можна", - наголосив священник ПЦУ Олексій Філюк.
За словами отця Олексія, традиція освячення плодів на Преображення Господнє має на меті подякувати Богові за врожай, а не вводити заборони чи магічні уявлення про силу фруктів.
Дивіться відео із поясненням священника:
Що символізує Яблучний Спас
Яблучний Спас - найважливіший з трьох, адже це свято Преображення Господнього. Люди приносять до церкви перші яблука, груші, виноград, щоб освятити врожай. Свято символізує духовне оновлення і перемогу добра над злом.
Як святкують Горіховий Спас
Останній із літніх свят — це Горіховий або Хлібний Спас, який вважають завершенням жнив. У народі цей день асоціюється зі збіркою горіхів, випіканням хліба з нового зерна та вдячністю Богові за урожай.
За звичаєм, цього дня пекли перший хліб нового врожаю й освячували його в церкві. Частину приносили до церкви, частину роздавали потребуючим.
Що можна і не можна робити на Спаса
На Яблучний Спас потрібно освячувати в церкві яблука й інші фрукти. Також заведено готувати страви з яблуками - пироги, млинці, варення, вареники. Крім цього, можна пригощати освяченими яблуками рідних, друзів, сусідів та потребуючих — вважається, що вони мають цілющу силу.
Що не можна робити:
- Не можна сваритися, лихословити, бажати зла та відмовляти в допомозі - це день прощення й добрих справ.
- Заборонено їсти яблука до освячення в церкві.
- Не варто займатися важкою працею: шити, прати, прибирати, будувати, працювати в полі чи на городі.
- Не можна вбивати чи проганяти комах - їм у цей день віддають шану.
- Заборонено купатися у водоймах - за повір’ям, можна потривожити водяників і русалок.
- Не можна влаштовувати гучні гуляння, пити алкоголь, їсти м’ясо та іншу тваринну їжу - бажано дотримуватися посту.
Попри зміщення дат, традиції святкування Спасів залишаються незмінними. Українці, як і раніше, готуватимуть медові смаколики, освячуватимуть фрукти, збирають горіхи та випікатимуть хліб. Перехід на новий календар — лише технічна зміна дати, але духовна суть та обрядовість свят залишається живою частиною української культури.
Вас також може зацікавити:
Про персону: Олексій Філюк
Олексій Петрович Філюк - український священник, громадський активіст, волонтер і блогер. Настоятель храмів Православної церкви України в селах Шушківці та Білозірка на Тернопільщині. Окрім духовної діяльності, отець Олексій займається благодійністю та волонтерством. Виховує трьох усиновлених дітей та активно підтримує Збройні сили України, зокрема, організовуючи збори коштів на дрони. Отець Олексій також веде власний YouTube-канал, де ділиться християнськими піснями та проповідями.

