/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fcfd57018a3e3a70a0b1d40fab9d0b8c0.jpg)
Лубінець пояснив механізм дистанційного обстеження житла на ТОТ України
Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, передає Укрінформ із посиланням на Офіс омбудсмена в Фейсбуці.
"Відтепер держава офіційно дозволяє проводити дистанційне обстеження пошкодженого або знищеного житла — на прифронтових територіях і ТОТ України. Це дає змогу постраждалим отримати компенсацію за знищене чи пошкоджене житло в межах програми "єВідновлення" без ризику для життя", — зазначив Лубінець.
Уповноважений нагадав, що відповідна програма діяла ще з 2023 року, але тисячі українців змушені чекати, бо не можуть повернутись додому, щоб оформити документи.
"Це рішення змінює ситуацію та дозволяє використовувати сучасні технології для документування руйнувань.Тепер комісії з обстеження можуть використовувати супутникові знімки, фото- та відеоматеріали з дронів, а також зображення, зроблені самими власниками на смартфон, якщо дотримано технічних вимог. Важливо, що матеріали мають бути чіткими, кольоровими, з геолокацією та часом зйомки, зняті з різних ракурсів з фіксацією земельної ділянки, конструктивних руйнувань (стіни, дах, перекриття) і ознаки, які підтверджують адресу. Наприклад, номер будинку, адреси тощо. Також заявник може додати акти ДСНС, поліції, свідчення очевидців", - йдеться у повідомленні.
Як зазначається, якщо матеріалів достатньо, комісія складає акт дистанційного обстеження, який вноситься до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Це відкриває заявнику можливість отримати житловий сертифікат і придбати нове помешкання в безпечному регіоні. На першому етапі механізм працюватиме в громадах, де тривають бойові дії. У разі позитивного досвіду — буде масштабований і на тимчасово окуповані території України.
"Ухвалене рішення — необхідний крок для реалізації захисту прав громадян, які втратили житло, але не мають фізичного доступу, щоб зафіксувати руйнування. Держава зобов’язана забезпечити їм дієві механізми для відновлення втраченого", — підсумував Уповноважений.
Як повідомляв Укрінформ, Кабінет міністрів вніс зміни до Постанови № 473 від 19 квітня 2022 року, які дозволяють проводити обстеження зруйнованого житла на території бойових дій для отримання власниками компенсації.
Раніше Кабінет міністрів затвердив план, що визначить першочергові заходи для стабілізації життєзабезпечення населення на територіях, де ведуться бойові дії.

