36 провідних аграрних асоціацій звернулися до Президента щодо реформування Мінагро
36 провідних аграрних асоціацій звернулися до Президента щодо реформування Мінагро

36 провідних аграрних асоціацій звернулися до Президента щодо реформування Мінагро

Провідні аграрні асоціації стурбовані планами Офісу Президента України та парламентської більшості, які були анонсовані у ЗМІ, створити Міністерство ресурсів України шляхом об’єднання Міністерства економіки, Міністерства аграрної політики та продовольства та Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів провідні аграрні асоціації стурбовані наслідками таких дій.

У своєму зверненні підписанти зазначають, що аграрний сектор України є провідною та критично важливою галуззю національної економіки, що генерує 15% ВВП, забезпечує близько 60 % валютних надходжень від експорту та є життєво важливим для забезпечення економічної стійкості, фінансування армії, продовольчої безпеки (не лише всередині країни, а й у світі). Окрім цього, аграрний сектор є одним з найбільших платників податків в Україні, а підприємства галузі у 2024 році сплатили до консолідованого та зведеного бюджетів близько 215 млрд грн, а до місцевих бюджетів – 49,4 млрд грн.

Аграрні асоціації звертають увагу, що галузь потребує окремого спеціалізованого органу державної влади центрального рівня, який відповідатиме за визначення пріоритетних напрямків розвитку сектора, формування аграрної політики, забезпечення стійкості аграрного сектора в умовах війни та повернення втрачених лідируючих позицій на світових ринках, крім цього, враховуючи незмінний курс України до ЄС. 

«Це складний законодавчий процес, який потребує розуміння специфічних особливостей сектору та фахового представлення на урядовому і парламентському рівнях. Досвід перемовин з європейським країнами свідчить про складний переговорний процес інтеграції українського аграрного сектору та відкриття доступу вітчизняним товарам на європейські ринки, тому вкрай важливо мати Міністерство аграрної політики та продовольства, яке зможе відстояти інтереси українського аграрного сектору. Адже, більшість країн з розвиненим АПК мають окремий центральний орган виконавчої влади, який відповідає виключно за формування аграрної політики, зокрема, США, Канада, Туреччина, а також майже всі країни-члени ЄС мають міністерства або відомства, які відповідають виключно за сільське господарство та продовольство», - підкреслюють підписанти звернення.  

За словами аграрних асоціацій, наразі Мінагрополітики не лише формує, але й реалізує аграрну політику через підвідомчі йому суб’єкти, зокрема, Держпродспоживслужбу, Держгеокадастр, Держрибагенство тощо. Управління і спрямування роботи суб’єктів, які безпосередньо надають послуги та здійснюють контрольні функції в аграрній галузі, є одними з важливих складових роботи профільного міністерства.

Враховуючи вищевикладене, представники галузі просять Президента врахувати позицію провідних громадських об’єднань АПК під час реформування Уряду, адже переконані, що ліквідація профільного міністерства призведе до послаблення сектору в цілому, який у надскладних умовах військового часу продовжує працювати та забезпечувати надходження до бюджету і фінансування армії. 

 

Джерело матеріала
loader
loader