Чому цьогоріч конкурсні бали для вступу нижчі, ніж раніше: роз'яснення Міносвіти
Чому цьогоріч конкурсні бали для вступу нижчі, ніж раніше: роз'яснення Міносвіти

Чому цьогоріч конкурсні бали для вступу нижчі, ніж раніше: роз'яснення Міносвіти

В Україні цьогоріч інша форма розрахунку конкурсного бала для вступників, ніж це було попередніми роками. Про це повідомляє «Главком» з посиланням на Міносвіти.

«Останнім часом у публічному просторі з’являються твердження, що цьогорічні конкурсні бали нижчі, ніж у попередні роки, – нібито через слабші результати НМТ і «неефективну» систему коефіцієнтів. Міністерство освіти і науки України надає роз’яснення. Результати НМТ не погіршилися», – йдеться в повідомленні.

У Міносвіти пояснюють, що середні результати учасників НМТ-2025 – зіставні з торішніми. Наприклад, з математики зафіксовано навіть вищі середні бали серед випускників. Отже, припущення про «зниження рівня знань» не відповідає дійсності.

«Змінилася формула розрахунку конкурсного бала – тепер вона мотивує обирати профільні предмети. Із 2025 року змінено механізм розрахунку конкурсного бала. Основна мета – повернути до вступної кампанії логіку профільності предметів. У попередні роки вступники могли отримувати високі конкурсні бали за непрофільні дисципліни, що не завжди відповідало освітнім програмам, які вони обирали. Вступити можна на будь-яку спеціальність з будь-яким вибірковим предметом з 2023 року року. З 2025 року враховується спорідненість спеціальності та вибіркового предмета НМТ», – зазначили у відомстві.

Наприклад для спеціальності «Менеджмент» географія матиме вищу вагу, ніж біологія чи українська література, а для майбутніх вчителів математики фізика «важить» більше, ніж інші предмети. Тобто вступати з будь-яким вибірковим предметом можна, як і раніше. Але коефіцієнти надають перевагу тим, хто обрав профільні дисципліни.

«Зниження» конкурсного бала не означає гірший результат вступників. У ситуаціях, коли для спеціальності обрано непрофільний вибірковий предмет, коефіцієнт для цього предмета нижчий, тож і загальний конкурсний бал буде меншим. Це не помилка системи, а запланована зміна, спрямована на коректний розподіл вступників відповідно до їхньої фахової орієнтації. Зміни в системі коефіцієнтів – це не ускладнення для вступників, а сигнал: профільність має значення», – йдеться в повідомленні.

Станом на 19 липня, загалом створено понад 348 тис. електронних кабінетів. Розподіл за освітньою основою виглядає наступним чином:

  • 76 690 кабінетів – на основі базової середньої освіти (після 9 класів).
  • 181 585 кабінетів – на основі повної загальної середньої освіти (після 11 класів).
  • 8 629 кабінетів – на основі диплома кваліфікованого робітника.
  • 27 677 кабінетів – на основі НРК5 (молодший бакалавр, молодший спеціаліст, фаховий молодший бакалавр).
  • 52 584 кабінети – на основі НРК6 (бакалавр).
  • 1 191 кабінет – на основі НРК7 (спеціаліст, магістр).

Крім того, за даними ДП «Інфоресурс», до закладів фахової передвищої освіти вже подано більш як 195 тис. заяв.

Джерело матеріала
loader
loader