Фон дер Ляєн вимагає пояснень від Зеленського: новий закон загрожує євроінтеграції України
Фон дер Ляєн вимагає пояснень від Зеленського: новий закон загрожує євроінтеграції України

Фон дер Ляєн вимагає пояснень від Зеленського: новий закон загрожує євроінтеграції України

Фон дер Ляєн вимагає пояснень від Зеленського: новий закон загрожує євроінтеграції України

Надії України на вступ до ЄС опиняються під загрозою, застерігають провідні політики Європи.

Президент України Володимир Зеленський поставив під загрозу європейські амбіції своєї країни, попередили у середу провідні європейські політики, пише Politico.

У вівторок Зеленський підписав суперечливий закон, який, за словами критиків, фактично ліквідовує незалежність українських антикорупційних органів. Це викликало хвилю протестів по всій країні — вперше з часу, коли російські танки перетнули український кордон у лютому 2022 року.

Керівництво Євросоюзу тепер закликає Зеленського довести, що він досі відданий європейським демократичним цінностям, після того як він підписав скандальний закон, який, за словами союзників України, може підірвати її зусилля зі вступу до ЄС.

«Президентка Європейської комісії перебувала на зв’язку з президентом Зеленським щодо останніх подій», — повідомив POLITICO речник Єврокомісії Ґійом Мерсьє. — «Урсула фон дер Ляєн висловила серйозну стурбованість наслідками цих змін і звернулася до українського уряду з вимогою надати пояснення».

«Дотримання принципів верховенства права та боротьба з корупцією — це фундаментальні складові Європейського Союзу. Як країна-кандидат, Україна має повністю відповідати цим стандартам. Жодних компромісів бути не може», — додав Мерсьє.

За словами іншого представника ЄС, президент Європейської ради Антоніу Кошта також висловив Зеленському своє занепокоєння і попросив надати пояснення — про що він сказав під час особистої телефонної розмови, подробиці якої надали на умовах анонімності.

У Брюсселі посадовці ЄС активно намагалися просувати заявку України на вступ до Євросоюзу, попри рішучий спротив прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Але тепер цей процес може зазнати нових ускладнень, оскільки навіть найближчі союзники нагадують Києву, що верховенство права та реформи у сфері боротьби з корупцією — це обов’язкові умови членства в ЄС, які не підлягають перегляду.

У прямому попередженні міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадепфуль написав у середу на платформі X: «Обмеження незалежності антикорупційних органів гальмує шлях України до ЄС».

Підписаний Зеленським закон передає Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) під контроль генерального прокурора — що, на думку експертів, фактично знищує їхню незалежність.

Хоча речник Єврокомісії у вівторок заявив, щопитання призупинення фінансової допомоги Україні наразі не розглядається, кілька посадовців у Брюсселі та столицях країн-членів у середу нагадали, що ця допомога безпосередньо пов’язана з прогресом у реформуванні системи правосуддя.

«Україна — це частина Європи, і наша підтримка спрямована на її народ. Але ця підтримка ніколи не була і не буде безумовним векселем на будь-які дії уряду», — написав у X міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський, додавши, що він особисто передав це послання міністрові закордонних справ України Андрію Сибізі.

Єврокомісар з економіки Валдіс Домбровскіс у середу заявив Financial Times, що фінансова допомога Україні «залежить від прозорості, судових реформ і демократичного врядування».

Швеція — одна з найактивніших прихильниць вступу України до ЄС. Однак навіть Стокгольм висловив стурбованість цією реформою.

Міністерка закордонних справ Швеції Марія Мальмер Стенергард заявила POLITICO: «Новоприйнятий закон, що передає контроль над НАБУ та САП Офісу генерального прокурора, викликає серйозні питання щодо незалежності антикорупційних органів України».

Відкат демократії

Протягом кількох місяців українські активісти та опозиція били на сполох щодо згортання демократії — від відмови уряду призначити незалежно обраного керівника Бюро економічної безпеки до кримінального переслідування антикорупційного активіста Віталія Шабуніна.

Європейські посадовці, однак, публічно не реагували на ці інциденти — і, за словами самого Шабуніна, саме це надало Зеленському впевненості у безкарності.

Опозиційні народні депутати оголосили, що звертатимуться до ЄС та інших західних інституцій із закликом тиснути на Київ, щоб змусити його переглянути своє рішення.

Багато українців розглядають західних партнерів як останній важіль впливу на владу в умовах відсутності виборів під час війни — і після голосування у парламенті у вівторок та підпису Зеленського того ж вечора неформальне табу на критику уряду вичерпалося.

Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD) у вівторокнадіслала до Офісу президента України листа із застереженням, що ці зміни можуть підірвати міжнародну репутацію країни та відлякати потенційні оборонні й відбудовчі інвестиції.

Попри посилення критики як всередині країни, так і за її межами, у середу вранці Зеленський не демонструє готовності відступити. Навпаки, він наполягає що НАБУ та САП продовжать свою роботу, незважаючи на нове законодавство.

Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Як ручний парламент реалізував сценарій влади, який давно розроблявся на Банковій?
 
Відповіді у статті "Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму" дає редактор відділу внутрішньої політики Інна Ведернікова.

 

Джерело матеріала
loader
loader