Чотири українські фільми потрапили до конкурсних програм кінофестивалю у Сараєві
Чотири українські фільми потрапили до конкурсних програм кінофестивалю у Сараєві

Чотири українські фільми потрапили до конкурсних програм кінофестивалю у Сараєві

На фестивалі покажуть стрічки «Куба & Аляска» Єгора Трояновського, «Дівія» Дмитра Грешка, «Мілітантропос» Єлизавети Сміт, Аліни Горлової та Саймона Мозгового, а також «Комендантська година» Єлизавети Топтигіної.

Чотири українські стрічки потрапили до конкурсних програм 31-го Сараєвського кінофестивалю, що відбудеться з 15 по 22 серпня 2025 року. Про це йдеться на сайті заходу.

До конкурсної програми повнометражних документальних фільмів увійшли три українські проєкти. Усі вони вперше будуть показані в регіоні Південно-Східної Європи. Загалом за перемогу в цій категорії змагатимуться 20 стрічок.

Так, до програми увійшла стрічка «Куба & Аляска» режисера Єгора Трояновського про українських парамедикинь, яка є міжнародною копродукцією України, Бельгії та Франції.

«Найкращі друзі Куба та Аляска, дотепні медики на передовій України, переживають ту саму історію бою, що й усі солдати: чим довше вони відстоюють Україну, тим більше перериваються та поступово втрачаються їхні зв'язки з друзями, родиною та попереднім життям. З такою глибокою вкоріненістю війни в них, чи зможуть ці двоє колись повернутися до життя, яке вони знали раніше?», — йдеться в описі стрічки на сайті фестивалю.

У березні 2023 року, під час найбільшого фестивалю документального кіно у Скандинавії CPH:DOX, «Куба та Аляска» виграла приз у розмірі 2300 євро та безплатне членство в організації Unifrance. Світова прем'єра стрічки відбулася у червні 2025 року на одному з найбільших кінофестивалів Європи — Sheffield Doc Fest у Великій Британії. У всеукраїнський прокат фільм вийде 14 серпня.

Також до програми увійшла стрічка «Дівія» режисера Дмитра Грешка про шкоду, якої завдають природі в Україні російські окупанти. Фільм є міжнародною копродукцією України, Польщі, Нідерландів і США. Світова прем'єра «Дівії» відбулася у липні на 59-му міжнародному кінофестивалі в Карлових Варах.

«Без діалогів чи оповіді фільм розгортається як метафізична симфонія, де пейзажі мовчки свідчать про руйнування та тиху стійкість. Попелясті ліси, поля, вкриті кратерами, та іржаві скелети військових машин переслідують кадр — кожне зображення є слідом насильства, закарбованим у ґрунті.  Однак навіть тут природа не зупиняється. Повертаються пори року. Трава пробивається крізь випалену землю. Починається відродження — повільно, наполегливо», — йдеться в описі на сайті фестивалю. 

За перемогу також змагатиметься стрічка «Мілітантропос» Єлизавети Сміт, Аліни Горлової та Саймона Мозгового, знята у копродукції з Австрією та Францією.  Світова премʼєра проєкту відбулася в програмі «Двотижневик режисерів» цьогорічного Каннського кінофестивалю. На 22 фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA фільм брав участь у конкурсі «Docu/Україна».

«Фільм об’єднує повсякденне життя, змінене війною — життя тих, хто тікає, тих, хто втрачає все, і тих, хто залишається, щоб чинити опір і боротися — простежуючи як інстинкт виживання, так і потребу в близькості. Серед руйнувань і звірств людина поглинається війною, а війна, у свою чергу, стає частиною людини», — йдеться в описі на сайті фестивалю.

Крім того, стрічка «Комендантська година» Єлизавети Топтигіної стала єдиним українським студентським фільмом у програмі, де загалом змагатиметься 11 фільмів. У межах фестивалю відбудеться міжнародна прем'єра стрічки. Цьогоріч фільм увійшов до короткометражного національного конкурсу фестивалю глядацького кіно «Миколайчук Open».

За сюжетом, під час експедиції молода фотографка втратила лік часу і тепер не може доїхати до міста. На автобусній зупинці вона зустрічає молодого чоловіка, який святкує свій день народження. Ці незнайомці змушені провести ніч разом у придорожньому готелі, оскільки наближається комендантська година.

Sarajevo Film Festival, заснований у Сараєві в 1995 році, є найбільшим кінофестивалем на Балканах і одним із наймасштабніших у Європі. Найвища нагорода на фестивалі — премія «Серце Сараєва». Цьогоріч за нагороди змагатимуться 50 фільмів у чотирьох категоріях: ігровий повнометражний фільм, документальний фільм, короткометражний фільм і студентське кіно. Ще одна стрічка буде показана поза конкурсом.

Фото: Sarajevo Film Festival

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Кино украинское кино
Источник материала
loader
loader