Значно скоротити доходи РФ допоможе зниження світових цін на нафту до $40-50 - експерт
Значно скоротити доходи РФ допоможе зниження світових цін на нафту до $40-50 - експерт

Значно скоротити доходи РФ допоможе зниження світових цін на нафту до $40-50 - експерт

Зниження завдяки новій політиці ОПЕК нафтових котирувань до $40-50 за барель сировини марки Brent суттєво обмежить вуглеводневі доходи держави-агресорки.

Таку думку висловив у коментарі Укрінформу експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев.

За його оцінками, додаткові заходи проти експорту російської нафти, передбачені нещодавно затвердженим 18-им пакетом санкцій Євросоюзу, нічого принципово нового до чинного режиму обмежень не додають. Зате вони зменшують кількість лазівок, якими послуговувалися російські експортери, щоб обходити міжнародні санкції.

«Так, у новому пакеті Європейський Союз запровадив санкції ще проти 105 танкерів так званого «тіньового флоту», і тепер їх більш як чотири сотні, проте американські розслідувачі оцінюють кількість суден, які перевозять російську нафту, у дев’ять сотень… А ті обмеження, які запроваджено в частині надання логістичних, страхових, фінансових послуг російським контрагентам, яке у нас чомусь називають «обмеженням цін на нафту», стосуватимуться, зрозуміло, передовсім європейських компаній, а не гравців із третіх країн», - наголошує Рябцев.

Обмеження ж закупівель енергетичних ресурсів, за його оцінками, стануть безповоротними лише через певний час (ЄС планує повністю відмовитися від імпорту нафти й газу з РФ до кінця 2027 року, – ред.), що у короткій перспективі не дозволяє сподіватися на відчутний ефект без суттєвого зниження нафтових котирувань на світовому ринку. І лише таке зниження, на думку аналітика, реально вдарить по фінансуванню війни Росією.

Рябцев деталізує: ефект чинних санкцій поки що не надто помітний, тому що вони стосуються не більше 43-45% російського експорту. РФ має можливості переорієнтувати частину видобутого ресурсу на інші регіони для споживачів, які не приєдналися до режиму міжнародних санкцій.

«Крім того, санкції матимуть суттєвий вплив лише, якщо котирування на світовому нафтовому ринку знизяться до рівня, що відповідає реальному співвідношенню між попитом і пропонуванням. Зараз через попередню політику держав членів ОПЕК та ОПЕК+ ці котирування завищені щонайменше на третину. Та якщо буде реалізовано чинну політику держав-членів ОПЕК, яка прийшла на зміну попередній, у найближчому майбутньому санкції стануть набагато дієвішими. Відповідно до нової політики, держави-члени картелю планують збільшити обсяги видобування нафти, щоб витіснити з ринку експортерів, котрі мають вищу собівартість видобутку», - продовжує Рябцев.

А до держав з високою собівартістю належать, зокрема, Венесуела, низка африканських держав (приміром, Нігерія) і навіть окремі компанії зі США. Та головне – Російська Федерація. І якщо ідея спрацює, то збільшення пропонування на ринку, на якому вже й так є надлишок нафти, призведе до зниження котирувань до $40-50 за барель сировини марки Brent (приблизно $30-40 за російську Urals відповідно). На думку експерта, саме це й відкриє шлях до реального впливу санкцій, запроваджених ЄС, державами Британської співдружності та США проти російських експортерів.

Як повідомлялося, один з акцентів ухваленого минулого тижня 18-го пакета санкцій (економічних та індивідуальних обмежувальних заходів) Євросоюзу – на подальшому зменшенні доходів РФ від продажу нафти і нафтопродуктів.

ЄС, зокрема, опустив «цінову стелю» на нафту походженням із Росії із $60 до $47,6 за барель. Також посилено санкції проти суден, що використовуються для перевезень вуглеводнів. Доступ до портів та до надання супутніх послуг у Європі заборонили ще 105 танкерам (загалом у цьому переліку вже 444 судна).

Додатково введено санкції проти міжнародних компаній, які управляють цими суднами, і трейдерів російської нафти.

Источник материала
loader
loader