Як українським аграріям вберегти поля та врожай від нашестя сарани
Як українським аграріям вберегти поля та врожай від нашестя сарани

Як українським аграріям вберегти поля та врожай від нашестя сарани

Що робити, якщо сарана вже з'явилася?

Науковець Іван Мринський стверджує, що якщо ви як агроном не були на полі три дні – то вважайте, що ви не знаєте, що там відбувається, повідомляє 24 Канал. На його думку, це особливо актуально зараз, коли спостерігаються сильні вітри, а сарана переміщується саме за вітром.

Як українським аграріям вберегти поля та врожай від нашестя сарани - Фото 1

Іван Мринський

Декан агрономічного факультету Херсонського державного аграрно-економічного університету

Та якщо вже так сталося, що сарана виявлена на території господарства і відклала яйця, треба обробляти ґрунт (яйцекладки знаходяться в поверхневому шарі).

Важливо! Такі агротехнічні заходи, як дискування, лущення, оранка дозволяють знищити більшу частину яєць сарани.

  • Обробку треба робити до того, як сарана стане на крило. Інакше – це вже буде "гасіння пожежі".
  • Обприскування варто проводити рано-вранці, коли "куліги" ще не піднялися в повітря.
  • При цьому варто обирати дозволені препарати, а дії координувати з місцевими підрозділами Держпродспоживслужби.

Профілактика та спільні дії запобігають лихові

Науковець звертає увагу, що особливо складно боротися із сараною на високих культурах – соняшнику та кукурудзі, оскільки наземна техніка для хімобробітку туди просто не заходить. Допоможуть тільки дрони, літаки, вертольоти.

Часто сарана з'являється на покинутих ділянках – узбіччя доріг, закинуті ферми, балки. Їх треба моніторити регулярно. Бо звідти вона може розповсюдитися далі – на поля. Навіть якщо ми зафіксували збільшення чисельності сарани на території колишнього Каховського водосховища, обробити таку площу просто нереально. Єдине, що можна зробити – попередити господарства довкола і закликати до регулярного моніторингу,
– наголошує Іван Миколайович.

Вчений підкреслює: аграрна спільнота, як завжди, тримається разом. Господарства обмінюються інформацією, попереджають одне одного телефоном і реагують оперативно. Проте ефективна боротьба з сараною потребує спільних рішень, техніки, препаратів і чіткого розуміння ризиків.

Тому вже зараз сільгоспвиробникам треба готуватися до сезону 2026 року, оскільки ймовірність повторного спалаху чисельності сарани висока.

Це проблема не одного господарства і навіть не однієї країни. Треба бути на по готові – і з технікою, і з засобами захисту, і з планом дій,
– резюмує Мринський.

Джерело матеріала
loader
loader