/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2Fca263c0830834f7198a97a181ad42a33.jpg)
Як українським аграріям вберегти поля та врожай від нашестя сарани
Що робити, якщо сарана вже з'явилася?
Науковець Іван Мринський стверджує, що якщо ви як агроном не були на полі три дні – то вважайте, що ви не знаєте, що там відбувається, повідомляє 24 Канал. На його думку, це особливо актуально зараз, коли спостерігаються сильні вітри, а сарана переміщується саме за вітром.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F3ba51972543d2c86d01eda0a10548be1.jpg)
Іван Мринський
Декан агрономічного факультету Херсонського державного аграрно-економічного університету
Та якщо вже так сталося, що сарана виявлена на території господарства і відклала яйця, треба обробляти ґрунт (яйцекладки знаходяться в поверхневому шарі).
Важливо! Такі агротехнічні заходи, як дискування, лущення, оранка дозволяють знищити більшу частину яєць сарани.
- Обробку треба робити до того, як сарана стане на крило. Інакше – це вже буде "гасіння пожежі".
- Обприскування варто проводити рано-вранці, коли "куліги" ще не піднялися в повітря.
- При цьому варто обирати дозволені препарати, а дії координувати з місцевими підрозділами Держпродспоживслужби.
Профілактика та спільні дії запобігають лихові
Науковець звертає увагу, що особливо складно боротися із сараною на високих культурах – соняшнику та кукурудзі, оскільки наземна техніка для хімобробітку туди просто не заходить. Допоможуть тільки дрони, літаки, вертольоти.
Часто сарана з'являється на покинутих ділянках – узбіччя доріг, закинуті ферми, балки. Їх треба моніторити регулярно. Бо звідти вона може розповсюдитися далі – на поля. Навіть якщо ми зафіксували збільшення чисельності сарани на території колишнього Каховського водосховища, обробити таку площу просто нереально. Єдине, що можна зробити – попередити господарства довкола і закликати до регулярного моніторингу,
– наголошує Іван Миколайович.
Вчений підкреслює: аграрна спільнота, як завжди, тримається разом. Господарства обмінюються інформацією, попереджають одне одного телефоном і реагують оперативно. Проте ефективна боротьба з сараною потребує спільних рішень, техніки, препаратів і чіткого розуміння ризиків.
Тому вже зараз сільгоспвиробникам треба готуватися до сезону 2026 року, оскільки ймовірність повторного спалаху чисельності сарани висока.
Це проблема не одного господарства і навіть не однієї країни. Треба бути на по готові – і з технікою, і з засобами захисту, і з планом дій,
– резюмує Мринський.

