/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F05dd3fb65983fb43074adcc65a682f42.jpg)
Турецькі розробники представили новітню систему протиповітряної оборони Siper-1 стандарту НАТО
Туреччина офіційно ввела в експлуатацію власну далекобійну систему протиповітряної оборони SİPER-1, інтегрувавши її до багаторівневої архітектури «Сталевий купол» (Çelik Kubbe). Це рішення суттєво посилює можливості країни у перехопленні повітряних загроз на великій висоті та дальності й підкреслює прагнення Анкари до оборонної самостійності.
Система створена у співпраці компаній ASELSAN, ROKETSAN і TÜBİTAK SAGE за ініціативи Управління оборонної промисловості (SSB). Під час випробувань на полігоні в Сінопі SİPER-1 успішно перехопила високоманевровну ціль, підтвердивши готовність до бойового застосування. Комплекс здатний самостійно виявляти, супроводжувати та знищувати літаки, крилаті ракети й безпілотники.
Перший серійний зразок уже передано Збройним силам Туреччини. За відкритими даними, дальність перехоплення сягає до 100 км, а ракета оснащена двоступеневим твердопаливним двигуном і активною радіолокаційною головкою самонаведення. Вертикальні пускові установки розміщені на мобільних платформах, що забезпечує оперативне переміщення системи.
SİPER-1 інтегрується в систему бойового управління ADVENT, сумісну з наявними радарами, літаками дальнього радіолокаційного спостереження, безпілотниками та прибережними РЛС. ASELSAN наголосила, що вся електроніка та засоби РЕБ розроблені в Туреччині, а ROKETSAN підтвердила роботу над новими модифікаціями ракет із розширеними можливостями.
Після невдач із закупівлею американських Patriot та наслідків придбання російських С-400 Анкара зробила ставку на власні технології. Введення SİPER-1 не лише відповідає цій стратегії, а й робить Туреччину однією з небагатьох країн НАТО, здатних самостійно створювати та розгортати далекобійні системи ППО. Комплекс також розглядається як потенційний експортний продукт, що може стати альтернативою західним і російським рішенням.

