Іран опинився без світла: вже тиждень закриті школи та держустанови, не працюють заводи
Іран опинився без світла: вже тиждень закриті школи та держустанови, не працюють заводи

Іран опинився без світла: вже тиждень закриті школи та держустанови, не працюють заводи

Більш як тиждень в Ірані не працюють школи та університети, державні установи або закрилися, або значно скоротили години роботи. Торговельні центри не освітлюються, так само й дороги. Заводи призупинили виробництво, повідомляє The New York Times.

Країні, яка є одним із найбільших у світі постачальників газу та нафти, довелося вдатися до жорсткої економії електроенергії. Енергетична криза досягла піку, вірогідно, через міжнародні санкції, погане управління, зношену інфраструктуру, а також ізраїльські атаки.

У листопаді Іран запровадив графіки відключень електроенергії побутовим споживачам — спершу по дві години на день. Тепер відключення відбуваються поза графіками і тривають довший час. Минулого тижня школи, університети, банки та держустанови взагалі не працювали протягом двох днів поспіль. У четвер уряд наказав перевести освітні заклади в онлайн-режим.

«Відключення електроенергії серйозно вплинуло на моє повсякденне життя і роботу. Коли відключається електрика, відключається вода, вимикаються бойлери, і, як наслідок, всі опалювальні прилади виходять із ладу», — розповідає Сефідех, 32-річна вчителька з Тегерана. Їй доводиться скасовувати онлайн-уроки через відключення інтернету.

Стоматолог Надер розповів, що якось був змушений зупинитися просто в процесі лікування зубів пацієнта, бо зникло світло.

Наразі дефіцит газу для функціонування країни сягає приблизно 350 мільйонів кубометрів на день. Уряд постав перед вибором: або перекрити газ домогосподарствам, або ж — станціям, які виробляють електроенергію. Обрали друге, оскільки відключення газу в житлових будинках становило б серйозну загрозу безпеці та перекрило б основне джерело тепла для більшості іранців.

Станом на п’ятницю, було повністю відключено від живлення 17 електростанцій, решта скоротили виробництво.

Державна енергетична компанія Таванір попередила підприємства — від виробників сталі та скла до харчової і фармацевтичної індустрії — пригототуватися до днів, а то й тижнів відключень електроенергії.

«Мусимо вибачитися перед людьми, — заявив президент Масуд Пезешкян. — Дасть бог, наступного року постараємося, щоб такого більше не сталося».

Голова Координаційної ради промисловості Мехді Бостанчі назвав ситуацію катастрофічною. Промисловість ніколи раніше з подібним не стикалася. За його оцінками, лише за останній тиждень збитки можуть скласти десятки мільярдів доларів і призвести до скорочення виробництва на 30-50%. Валюта ріал почала різко втрачати в ціні.


Природний газ становить 70% джерел електроенергії в Ірані, це дуже високий показник порівняно з США та Європою. Держава розширювала газову мережу, проводячи трубопроводи до віддалених селищ і міст, тож наразі 90% домогосподарств опалюються газом.

73 тисячі будинків відключили від газу, після того, як комунальники обходили адреси одна за одною, стукаючи у двері й перевіряючи, чи там хтось постійно живе.

Вся система при цьому працювала вкрай неефективно — газ споживався зі значними витратами, а інфраструктура потребувала модернізації, та цього не робилося через брак інвестицій.

Криза відбувається на тлі складної для Ірана політичної ситуації: падіння асадівського режиму в Ірані та наступу Ізраїлю на Ліван. У лютому Ізраїль підірвав два газопроводи в Ірані. Американський президент Дональд Трамп, як очікується, ще більше посилить тиск на іранський режим.

  • #Іран
  • #електроенергія
  • #енергетика

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Джерело матеріала
loader