Стаття Кримінального кодексу України 368-2 про покарання за незаконне збагачення була визнана неконституційною, оскільки вона порушує статтю 62 Конституції України та презумпцію невинуватості.
Про це на брифінгу повідомив голова КСУ Станіслав Шевчук.
За його словами, стаття звучить так, що службову особу можна притягнути до відповідальності за отримання доходів, джерело яких не було доведене.
Водночас стаття 62 Конституції України вказує, що ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Таким чином порушується презумпція невинуватості.
Суддя також підкреслив, що згідно з цією статтею, якщо обвинувачений не надасть жодних доказів, то його можна було б притягнути до відповідальності.
Однак за презумпцією невинуватості вину має доводити обвинувачення, тобто саме воно має доводити незаконність отриманих активів, а не навпаки.
Він нагадав, що за цією статтею ще не було виголошено жодного вироку в судах.
"Ще немає жодного рішення у судах за результатами діяльності цієї статті.
Але ми здійснюємо абстрактний контроль на предмет відповідності Конституції", - заявив Шевчук.
Що стосується Конвенції ООН проти корупції, яку ратифікувала Верховна Рада, то суддя підкреслив, що її стаття 20 зазначає, що впровадження положень Конвенції здійснюється за умови дотримання своєї Конституції і основоположних принципів своєї правової системи.
Для прикладу він навів США, які відмовилися ратифікувати Конвенцію саме через невідповідність презумпції невинуватості.
Зазначимо, що саме впровадження статті про незаконне збагачення у 2015 році було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації, а також одним із зобов’язань України перед МВФ, закріпленим меморандумом.
Рішення КС одразу розкритикували різні політичні сили.
Водночас президент Петро Порошенко пообіцяв після оприлюднення рішення щодо статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення внести до Верховної Ради новий законопроект щодо відповідальності чиновників за незаконне збагачення.
Він пообіцяв, що проект закону у новій редакції буде виписаний так, "що комар носа не підточить".