Центр з контролю і профілактики захворювань США (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) заявив, що тести на антитіла, які мають визначати, чи перехворіла людина на COVID-19 раніше – можуть давати помилкові результати.
Згідно з рекомендаціями CDC, тести на антитіла також не визначають, чи має людина імунітет від зараження, передає "НВ".
Зазначається, що тести вимірюють імунну відповідь організму на вірус SARS-CoV-2.
Антитіла, які є частиною імунної відповіді організму людини на ураження, зазвичай можуть бути виявлені через 1-3 тижні після появи симптомів.
Вважається, що до цього часу людина вже є менш заразною і сформувала певний імунітет від повторної інфекції.
У Центрі зазначили, що сама наявність імунної відповіді на вірус не означає, що людина обов'язково не захворіє на COVID-19 знову в майбутньому.
Наразі це питання лише вивчається науковцями та медиками.
"Хоча дослідження на тваринах показують короткостроковий захист, наявність тривалого захисту людини вимагає подальшого дослідження", – уточнюється у рекомендаціях.
У CDC вважають, що тести вважалися корисними для визначення ступеню поширення коронавірусу серед населення – для прийняття правильних політичних і економічних рішень.
Але, з огляду на низький відсоток людей, які перехворіли на COVID-19 і обмеження самих тестів, – "ці висновки буде зробити важко".
"Наприклад, серед населення, де захворюваність становить 5%, а тест на антитіла чутливий на 90%, він зможе передбачити наявність позитивних результатів у населенні на 49%.
Тобто, менше половини тих, у кого позитивний результат, дійсно матимуть антитіла.
Той же тест серед населення, де понад 52% мають антитіла, матиме понад 95% точність передбачення", – пояснили експерти.
Хибнопозитивні результати можуть з'являтися, бо людина перехворіла коронавірусами іншого типу – деякі з них викликають звичайну застуду.
Інші люди можуть мати в організмі необхідні антитіла – але в недостатній кількості, аби їх вияв тест.
У підсумку, Центр з контролю і профілактики захворювань США не рекомендує використовувати тести на антитіла аби визначати, чи хворітиме ще людина на COVID-19 в майбутньому – при ухваленні рішення щодо повернення окремих осіб на роботу; щодо зміни рівня захисного одягу медпрацівників, які мають позитивний результат; щодо розміщення осіб в певних групах (наприклад, в гуртожитках або в різних приміщеннях в'язниці).