У квітні 2020 року компенсацію з бюджету на оренду житла отримали 52 народних депутата. З них, згідно з даними декларацій, 25 депутатів є мільйонерами і 19 з них - з фракції "Слуга народу". Аналіз декларацій народних депутатів провів Комітет виборців України (КВУ).
Таким чином, депутати, які мають у власності грошові активи на суму понад 1 млн грн, отримують від держави компенсацію за оренду житла. Мова йде про готівкові кошти, а також кошти, що знаходяться на банківських рахунках. Валютні кошти при розрахунках були переведені в гривневий еквівалент.
Абсолютна більшість депутатів-мільйонерів, які орендують житло за бюджетні кошти - члени фракції "Слуга народу". Серед них:
- Олександр Трухін - задекларував 21,7 млн грн.
- Артем Кунаєв - 9,9 млн грн.
- Степан Чернявський - 9,6 млн грн.
- Павло Якименко - 9,4 млн грн.
- Олександр Салийчук - 8,6 млн грн.
- Євген Петруняк - 7 млн грн.
- Олексій Ковальов - 6,9 млн грн.
- Федір Веніславський - 6,8 млн грн.
- Богдан Торохтій - 6,4 млн грн.
- Андрій Костін - 4,8 млн грн.
- Олександр Аликсийчук - 4,3 млн грн.
- Геннадій Касай - 4,1 млн грн.
- Олександр Горобець - 2,9 млн грн.
- Ганна Лічман - 2,6 млн грн.
- Артем Черноморов - 2,5 млн грн.
- Максим Зуєв - 2 млн грн.
- Едуард Прощук - 1,9 млн грн.
- Дмитро Нальотів - 1,6 млн грн.
- Олена Копанчук - 1,2 млн грн.
З урахуванням грошових активів дружини і позикових коштів, перелік депутатів-мільйонерів, які орендують житло за бюджетні кошти, варто додати Максима Бужанського ("Слуга Народу"). У декларації депутата зазначено 332 тис. дол., позичених третім особам. Ще 218 тис. дол. готівкових коштів знаходиться у власності дружини.
Загалом депутати-мільйонери, які отримують компенсацію на житло, сукупно задекларували грошових активів на 162 млн грн.
В топ-5 найбагатших депутатів, які орендують житло, крім Трухіна, Кунаева і Чернявського з "Слуги народу", також Анатолій Урбанський з групи "За майбутнє" (19,7 млн грн) І Олег Мейдич з "Батьківщини" (9,8 млн грн).
"Наведені цифри показують, що кожен другий депутат, який отримує компенсацію за оренду житла, є мільйонером. Це означає, що такі депутати могли б самостійно оплачувати проживання в Києві без отримання бюджетних коштів. Наприклад, у квітні на оренду житла для депутатів було витрачено 1,2 млн грн (в середньому по 20 тис. грн. для депутата). При цьому в квітні загальні цифри витрат зменшилися у зв'язку з пандемією Covid-19. У березні кошти на оренду житла отримали 107 депутатів, на що було витрачено 2,3 млн грн", - зазначив голова КВУ Олексій Кошель.
Він також нагадав, що раніше голова Верховної Ради Дмитро Разумков заявив, що депутати взагалі могли б обійтися без компенсації на оренду житла.
Зазначимо, що відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону "Про статус народного депутата України", право на отримання компенсації на житло мають депутати, які не забезпечені житлом у місті Києві, та місце їх проживання, у відповідності з їх реєстрацією, знаходиться на відстані більше 30 км від меж міста.