Референдум з чотирьох питань та електронне голосування: Що пропонує закон про народовладдя
Референдум з чотирьох питань та електронне голосування: Що пропонує закон про народовладдя

Референдум з чотирьох питань та електронне голосування: Що пропонує закон про народовладдя

На сайті Верховної Ради з'явився текст закону про народовладдя, який сьогодні вніс президент України Володимир Зеленський.

Згідно з текстом законопроекту на всеукраїнський референдум може виноситися одночасно не більше трьох питань. Рішення, прийняте під час референдуму, може бути змінено шляхом всеукраїнського референдуму не раніше ніж через три роки з дня його прийняття. А результати референдуму не повинен стверджувати який-небудь державний орган.

Предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання про:

  • затвердження змін до розділів I (Загальні засади), III (Вибори. Референдум), XIII (Внесення змін до Конституції) Конституції;

  • вирішенні питання загальнодержавного значення;

  • затвердження закону про ратифікацію міжнародного договору, який передбачає зміну території України;

  • припинення дії закону або окремих його положень.

У той же час, предметом всеукраїнського референдуму, не можуть бути запитання:

  • суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим у першу чергу Загальною декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основних свобод, протоколів до неї;

  • спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;

  • щодо законопроектів з питань податків, бюджету, амністії;

  • віднесені Конституцією України і законами України до відання органів правопорядку, прокуратури або суду.

Документ також розширює коло суб'єктів процесу референдуму, які реєструються в Центральній виборчій комісії як прихильники або опоненти питання всеукраїнського референдуму. Це можуть бути як політичні партії, так і громадські організації, зареєстровані відповідно до Центральної виборчої комісії. 

Для організації і проведення всеукраїнського референдуму закон пропонує створення автоматизованої інформаційно-аналітичної системи по забезпеченню електронного голосування

У свою чергу у пояснювальній записці зазначається, що найскладніше при електронних голосуваннях технічно забезпечити захист персональних даних виборців та вберегти системи для таких голосувань від несанкціонованих втручань.

Законопроектом, зокрема, пропонується доповнити Кодекс адміністративного судочинства, передбачивши, що справ, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, стосуватиметься питання предмета всеукраїнського референдуму.

Документ встановлює строк конституційного провадження: він не може становити більше тридцяти календарних днів-для справ, серед яких - надання висновку щодо відповідності Конституції України (конституційності) питання, яке пропонується для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою, міжнародного договору, що передбачає зміну території України, який вноситься до Верховної Ради України для надання згоди на його обов'язковість.

Референдум за народною ініціативою

Для того, щоб провести провести референдум за народною ініціативою, потрібно вимога не менше трьох мільйонів українців. При цьому підписи за його проведення повинні зібрати не менш як у двох третинах адміністративно-територіальних одиниць нашої держави і не менш як по сто тисяч підписів у кожній з них.

Не пізніше ніж на п'ятнадцятий день після одержання рішення ЦВК про підсумки збору підписів громадян України президент видає указ про проголошення такого референдуму,  в якому вказана дата його проведення (остання неділя 60-денного строку з дня видання указу), та питання, що виносяться на референдум.

Питанням цього референдуму може бути і втрата чинності законом України або окремими його положеннями.

Текст законопроекту про припинення чинності законом України або окремими його положеннями, який пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою, не може бути змінений після того, як його затвердить більшість зареєстрованих учасників зборів щодо проведення такого референдуму.

Референдум щодо зміни території

Такий референдум призначається постановою Верховної Ради.

В документі наголошується, що всеукраїнський референдум про зміну території України - це форма прийняття громадянами України, які мають право голосу, рішення про затвердження закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України, прийнятого ВР.

Референдум про затвердження змін до розділів Конституції

На такому референдумі затверджується законопроект про відповідні зміни в Конституцію, який до цього прийняла Рада у відповідності з Основним законом.

Всеукраїнський референдум про затвердження змін до розділу I "Загальні засади", розділу III "Вибори. Референдум" і розділу XIII "Внесення змін до Конституції України" Конституції призначає президент.

Нагадаємо, щотекст цього документа був оприлюднений на сайті парламенту 4 березня, тоді і почалося його громадське обговорення.

Джерело матеріала
loader
loader