Сенсорна кнопка, яку встановили у Верховній Раді для унеможливлення кнопкодавства, розміщена під столами кожного із нардепів. Вона реагує лише на тепло особи, яка голосує, але її ще не використовують, оскільки навіть таку систему деякі парламентарінавчилися "обходити".
Про це голова ВР Дмитро Разумков сказав під час засідання парламенту 20 липня.
"Ми сподівались, що є можливість її використовувати (сенсорну кнопку - ред.), - поки що такої можливості немає, тому що це не гарантує персональне голосування. Це гарантує просто те, що у вас будуть зайняті дві руки. А ми бачили, як деякі умільці знаходили механізм, як обходити і цей захист інтелектуальної власності. Але якщо серйозно, це питання обговорюється - обговорюється достатньо регулярно", - зазначив спікер паламенту.
Разумков розповів, що наразі триває співпраця з міжнародними партнерами, з допомогою яких планується провести аудит. А його результатами, імовірно, буде запроваджено новий механізм зчитування відбитку пальця. Дя того, щоб нардепи могли голосувати виключно самі за себе.
"Останнє, що плануємо зробити, - все ж таки за допомогою міжнародних партнерів зробити аудит. Можливо, все ж таки є механізм, який дозволить у чинну систему додати таку сенсорну кнопку, яка б дозволяла голосувати за допомогою відбитка пальця, тому що інший варіант - він не працює. Поки в нас немає такого механізму, щось нам вдалось вже запровадити, щось, на жаль, поки що ні", - додав він.
Разумков також сказав, що попри відхилення Конституційним судом пропозиції щодо позбавлення народного депутата мандату, спійманого на кнопкодавстві, парламент має намір пропонувати інші зміни до Конституції для покарання нардепів за неперсональне голосування.
"Я особисто вважаю це правильним, тому що якщо тобі не має чим займатись у Верховній Раді, то не займайся і не займай місця - іди займайся тим, чим, ти вважаєш, тобі треба займатись. І колег твоїх, які вважають, що вони можуть проголосувати "за себе і за того хлопця", теж разом із собою можеш прихопити" - завив Разумков і нагадав про кримінальну відповідальність за кнопкодавство.
Разом із тим, спікер парламенту зауважив про зменшення тенденції до неперсонального голосування, але наголосив на важливості закінчення ініційованої ідеї.
"І все ж таки, я думаю, ми можемо говорити про деякий позитив. Тому що, якщо я не помиляюсь, за це скликання підтверджених випадків було три - і може, ще один непідтверджений. У порівнянні із тим, що було раніше, я думаю, що все ж таки це прогрес. Однак, ще раз повторюю: ми не зупиняємось, ми не полишаємо цю ідею і будемо її допрацьовувати. Але витратити 300 млн бюджетних коштів на те, щоб поставити просто цю систему "Рада-4" (система для поіменного голосування - ред.), я думаю, що нас, м'яко кажучи, не зрозуміють ні українські громадяни, ні журналісти", - прокоментував Дмитро Разумков.
Крім того, голова ВР розритикував попередньо схвалений проєкт змін до Конституції України щодо зменшення складу парламенту з 450 до 300 нардепів. За словами Разумкова, "не логічно робити сьогодні зал на 450, а завтра змінювати на 300 чи навпаки".
"І ще одним важливим питанням є питання кількості народних депутатів. Тому що до КСУ був також направлений законопроєкт про зменшення кількості народних депутатів. Він проголосований - про зменшення до 300 народних депутатів з 450. І на наступних сесіях повинно бути голосування, яке повинно набрати 300 голосів. Станом на сьогодні думки у багатьох народних депутатів розділились - яким буде це голосування, поки що важко сказати. Але робити сьогодні зал на 450, а завтра змінювати на 300 чи навпаки - я думаю, що це не зовсім логічно", - підсумував Разумков.
Нагадаємо, від 16 січня кнопкодавство у Верховній Раді стало кримінальним злочином. А 21 лютого Офіс генерального прокурора звітував про початок першого кримінального провадження щодо "кноподавства" в сесійній залі Верховної Ради України. Повідомлення про це розміщене на офіційній вебсторінці правоохоронців.
Відео У Київраді представили сенсорну кнопку для голосування, яка має унеможливити кнопкодавство
У Київраду запросили журналістів та депутатів Верховної Ради - протестувати, як працює сенсорна кнопка для голосування. Вона унеможливлює кнопкодавство. Минулого місяця голосування за себе й того хлопця стало кримінальним злочином, хоча парламентарі й далі цим грішать. Тож чи вдалося обманути диво-кнопку - у сюжеті.